Od 1 stycznia 2022 płatnicy podatku od towaru i usług mogą regulować składki na ubezpieczenie KRUS z rachunku VAT

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
- Możliwość ta dotyczy opłacania zarówno bieżących składek, jak i składek zaległych, w tym również spłacanych w układach ratalnych. - przypomina Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- Możliwość ta dotyczy opłacania zarówno bieżących składek, jak i składek zaległych, w tym również spłacanych w układach ratalnych. - przypomina Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. pixabay.com/fancycrave1/zdjęcie ilustracyjne
Od 1 stycznia 2022 roku przepisy umożliwiają rolnikom regulowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ze środków zgromadzonych na rachunku VAT. Dotyczy to osób, które są płatnikami podatku od towarów i usług, zarówno z tytułu prowadzenia działalności rolniczej, jak i innej działalności pozarolniczej.

Regulowanie składek

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że w ten sposób można regulować wszystkie należności z tytułu składek, które musi opłacić rolnik – także za wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu w gospodarstwie rolnym. W praktyce oznacza to, że można pokryć składki nie tylko za siebie czy członka rodziny, ale również za domownika czy pomocnika.

Możliwość ta dotyczy opłacania zarówno bieżących składek, jak i składek zaległych, w tym również spłacanych w układach ratalnych. Małżonkowie rolników, którzy tak samo jak rolnicy-płatnicy zostali zobowiązani do opłacania składek to również rolnicy (w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników), mogą korzystać z tej możliwości – informuje KRUS.

Składek nie musi opłacać domownik, o ile nie ponosi odpowiedzialności za opłacanie składek, co orzeczono w decyzji o odpowiedzialności osób trzecich.

KRUS nie prowadzi weryfikacji czy wpłata składki na ubezpieczenie została dokonana przez osobę zobowiązaną. Wpływ składki na konto za daną osobę, w sytuacji, gdy składki są należne, uznawany jest za realizację obowiązku opłacenia składki za tę osobę – dodaje Kasa.

Nowe rachunki bankowe

Istotną informacją jest zmiana kont bankowych dla płatników podatku VAT od towarów i usług. KRUS uruchomiła dwa specjalne rachunki bankowe – jeden dla wpłat na ubezpieczenie społeczne, drugi na ubezpieczenie zdrowotne

Czym jest ubezpieczenie społeczne, czym zdrowotne?

Formalnie ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Z kolei ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do korzystania ze świadczeń opieki medycznej. Obowiązek opłacania składki uzależniony jest od rodzaju i rozmiarów prowadzonej działalności, nie każdy jednak ją płaci. W przypadku, gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego nie przekracza 6 ha przeliczeniowych to budżet państwa reguluje składkę.

To też może Cię zainteresować

Rolnik, który dokona płatności składek na dotychczas wykorzystywany numer rachunku bankowego, będzie miał uznaną płatność, jednak nie zostaną w tym przypadku wykorzystane środki zgromadzone na rachunku VAT.

Uiszczając opłaty należy pamiętać, aby podać identyfikator płatnika składek lub dane osobowe. KRUS przypomina, że numer UNO można znaleźć na większości korespondencji lub na przekazach do opłacenia składki.

Źródło: KRUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera