Od dziś do końca roku obowiązuje cło na ten produkt z Ukrainy

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Porozumienie dotyczące autonomicznych środków handlowych (ATM) dla Ukrainy umożliwiające bezcłowy import ukraińskich produktów rolnych na rynki unijne weszło w życie 6 czerwca br. i ma obowiązywać rok.
Porozumienie dotyczące autonomicznych środków handlowych (ATM) dla Ukrainy umożliwiające bezcłowy import ukraińskich produktów rolnych na rynki unijne weszło w życie 6 czerwca br. i ma obowiązywać rok. Fot. pixabay.com/Schwoaze
Producenci miodu w Polsce wielokrotnie podnosili problem napływu miodu z zagranicy, co negatywnie oddziałuje na rynek. Resort rolnictwa przekazał, że od środy 21 sierpnia Komisja Europejska uruchomiła tzw. automatyczny mechanizm obronny w związku z importem miodu z Ukrainy. W praktyce oznacza to nałożenie na niego unijnego cła. Co wpłynęło na taką decyzję?

"Mechanizm został uruchomiony w związku z osiągnięciem 7 sierpnia br. przez import z Ukrainy do UE wielkości progowej, która wynosi 44 417,56 ton" - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Resort wyjaśnia, że wielkość ta jest wyższa niż odpowiedni kontyngent taryfowy (TRQ, który pozwala na przewóz określonej ilości produktu po innych stawkach celnych) z Układu o stowarzyszeniu UE-Ukrainy. Z tego powodu - jak wskazało ministerstwo - do końca bieżącego roku w imporcie miodu obowiązywać będzie unijne cło erga omnes (na wszystkie towary z danej grupy powyżej wielkości progowej).

Ponadto resort poinformował, że od 1 stycznia do 5 czerwca 2025 r. obowiązywać będzie bezcłowy TRQ w wysokości 18 tys. 507,32 ton. W razie osiągnięcia tej wielkości Komisja Europejska ponownie powinna uruchomić automatyczny mechanizm ochronny.

Porozumienie dotyczące autonomicznych środków handlowych (ATM) dla Ukrainy umożliwiające bezcłowy import ukraińskich produktów rolnych na rynki unijne weszło w życie 6 czerwca br. i ma obowiązywać rok.

ATM przewidują m.in. stosowanie automatycznego mechanizmu ochronnego. Dotyczy on

  • mięsa drobiowego,
  • jaj,
  • cukru,
  • miodu,
  • kukurydzy,
  • owsa,
  • niektórych produktów przetwórstwa zbóż.

Polega on na tym, że po przekroczeniu przez import z Ukrainy określonej wielkości progowej odpowiadającej średniej z przyjętego okresu referencyjnego, Komisja Europejska ma w ciągu 14 dni podjąć decyzję o przywróceniu cła UE. (PAP)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro