"Mechanizm został uruchomiony w związku z osiągnięciem 7 sierpnia br. przez import z Ukrainy do UE wielkości progowej, która wynosi 44 417,56 ton" - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Resort wyjaśnia, że wielkość ta jest wyższa niż odpowiedni kontyngent taryfowy (TRQ, który pozwala na przewóz określonej ilości produktu po innych stawkach celnych) z Układu o stowarzyszeniu UE-Ukrainy. Z tego powodu - jak wskazało ministerstwo - do końca bieżącego roku w imporcie miodu obowiązywać będzie unijne cło erga omnes (na wszystkie towary z danej grupy powyżej wielkości progowej).
Ponadto resort poinformował, że od 1 stycznia do 5 czerwca 2025 r. obowiązywać będzie bezcłowy TRQ w wysokości 18 tys. 507,32 ton. W razie osiągnięcia tej wielkości Komisja Europejska ponownie powinna uruchomić automatyczny mechanizm ochronny.
Porozumienie dotyczące autonomicznych środków handlowych (ATM) dla Ukrainy umożliwiające bezcłowy import ukraińskich produktów rolnych na rynki unijne weszło w życie 6 czerwca br. i ma obowiązywać rok.
ATM przewidują m.in. stosowanie automatycznego mechanizmu ochronnego. Dotyczy on
- mięsa drobiowego,
- jaj,
- cukru,
- miodu,
- kukurydzy,
- owsa,
- niektórych produktów przetwórstwa zbóż.
Polega on na tym, że po przekroczeniu przez import z Ukrainy określonej wielkości progowej odpowiadającej średniej z przyjętego okresu referencyjnego, Komisja Europejska ma w ciągu 14 dni podjąć decyzję o przywróceniu cła UE. (PAP)
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?