Odnawialne źródła energii dla rolnictwa. Wicepremier podkreślił, jak ważne są dla rozwoju terenów wiejskich

JM
Wśród planów rządu na przyszłe lata nie zabrakło finansowania odnawialnych źródeł energii, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne i rozwój rolnictwa
Wśród planów rządu na przyszłe lata nie zabrakło finansowania odnawialnych źródeł energii, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne i rozwój rolnictwa 123rf
Wśród planów działań, jakie zapowiedziało PiS podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze znalazły się również Odnawialne Źródła Energii, które mają doczekać się kolejnych źródeł finansowania. – Mam nadzieję, że wieś wykorzysta szansę, aby produkować energię odnawialną, która da bezpieczeństwo energetyczne Polakom – powiedział podczas konferencji wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Odnawialne Źródła Energii pełnią niezwykle ważną rolę dla rozwoju polskiej wsi, co w Przysusze podkreślił wiceminister Henryk Kowalczyk. Jak wyjaśnił, to nie tylko bezpieczeństwo energetyczne i rozproszone źródła energii, ale również OZE nie są obarczone opłatami emisyjnymi i mogą być źródłem dodatkowych dochodów w rolnictwie.

Finansowanie Odnawialnych Źródeł Energii

Rząd planuje pracować nad systemami OZE i wymienił trzy źródła finansowania:

  • Energia dla Wsi – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od stycznia 2023.
  • Fotowoltaika, magazyny energii, pompy ciepła – PROW na lata 2014-2020.
  • Biogazownie, fotowoltaika z magazynami energii i pompami ciepła, kotły na biomasę – PS WPR 2023-2027.

- Mam nadzieję, że wieś wykorzysta tę szansę, aby energię odnawialną produkować. Da ona Polakom bezpieczeństwo energetyczne, a rolnikom zapewni – podkreślił szef resortu.

Fundusze środowiskowe na rolnictwo

Jednocześnie wiceminister Kowalczyk przypomniał, że trwają nabory w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wpłynęło już ok. 50 tys. wniosków - głównie na wymianę pokryć dachowych, odstąpienie od azbestu czy na przetwórstwo rolne, m.in. dla małych i średnich firm.

Wciąż można ubiegać się o dopłaty do wapnowania gleb, a w planach jest przeznaczenie środków na usuwanie folii rolniczych, utylizację azbestu, w tym oddzielny program usuwania azbestu dla rolników, na co rząd chce przeznaczyć co najmniej 100 mln zł w najbliższych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera