Odszkodowania w ramach zwalczania ASF i ptasiej grypy. Rolnicy niezadowoleni z wysokości

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Z odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że stawki regulują konkretne przepisy.
Z odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że stawki regulują konkretne przepisy. Grzegorz Dembinski/Głos Wielkopolski/zdjęcie ilustracyjne
Krajowa Rada Izb Rolniczych podjęła temat wysokości odszkodowań dla rolników w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu. Zdaniem działaczy, rekompensata powinna być całkowita. Co na to ministerstwo?

Na odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie trzeba było długo czekać. Resort podkreśla, że za zwierzęta zabite, poddane ubojowi lub padłe w wyniku zabiegów zwalczania na polecenie Inspekcji Weterynaryjnej przysługuje odszkodowanie finansowane przez budżet państwa. Przepisy regulują także kwestie produktów – za te pochodzenia zwierzęcego zniszczone w trakcie zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt także przysługuje odszkodowanie.

Wysokość odszkodowania za straty w wyniku ASF i ptasiej grypy

- Odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia, którą zgodnie z art. 49 ust. 3 ww. ustawy, określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. Zatem o wysokości ewentualnego odszkodowania w każdym indywidulanym przypadku decyduje zarówno bieżąca sytuacja rynkowa, jak i wysokość średniej kwoty szacowania. Prawo do odszkodowania, jak również jego wysokość, ustalane są w drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii. Tym niemniej, zgodnie z art. 49 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku niespełnienia przez posiadacza zwierząt wymagań, w tym nakazów i zakazów nałożonych w związku ze zwalczaniem choroby zakaźnej albo w przypadku świadomego wprowadzenia do gospodarstwa zwierzęcia zakażonego, chorego lub podejrzanego o zakażenie lub chorobę odszkodowanie nie przysługuje – czytamy w odpowiedzi.

To też może Cię zainteresować

Jakie kroki mogą podjąć niezadowoleni rolnicy?

Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że stawki regulują konkretne przepisy. Hodowcy, którzy nie są zadowoleni z decyzji ws. wysokości odszkodowania, mogą wnieść do sądu rejonowego powództwo w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji.

Źródło: KRIR

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro