Ogrodnictwo, które sprzyja klimatowi. Jakie zmiany wprowadzić, żeby czerpać z tego korzyści i nie szkodzić dzikiej przyrodzie?

Justyna Madan
Justyna Madan
Wystarczy stopniowo wprowadzać małe zmiany w ogrodzie, aby z czasem doczekać się dużych efektów.
Wystarczy stopniowo wprowadzać małe zmiany w ogrodzie, aby z czasem doczekać się dużych efektów. Unsplash.com
Za zmianą klimatu idą zmieniające się wzorce pogodowe i wyższe temperatury. Może to stanowić wyzwanie dla naszego ogrodu. Rośliny pojawiają się wcześniej lub później niż zwykle i zaczynają kwitnąć w coraz mniej przewidywalny sposób. A skoro życie roślin się zmienia, a my wciąż chcemy mieć pyszne zbiory owocowe i warzywne oraz piękne kwiaty, nasze zachowanie w ogrodzie również powinno się zmienić. Wystarczy zacząć wdrażać kilka podstawowych kroków na początek.

Własny ogródek to zalety nie tylko dla samego ogrodnika, ale może być dobre również dla klimatu. Są rzeczy, które możemy w ogrodzie zmienić, aby nasz negatywny wpływ na środowisko się zmniejszył, a przy tym może się okazać, że nasze zbiory będą większe niż zwykle. Czy to wymaga dużego wkładu pracy i pieniędzy? Wręcz przeciwnie, pracy będzie prawdopodobnie tyle, co zwykle, a pieniądze można przy okazji zaoszczędzić.

Wskazówki, jak uprawiać ogródek, który sprzyja klimatowi

Więcej warzyw – tak, to takie proste. Nie trzeba mieć ogromnego ogrodu, wystarczy wykorzystać każde dostępne miejsce. Im więcej warzyw i owoców tym lepiej. To nie tylko więcej zdrowej radości, ale też pomoc środowisku. W ten sposób możemy oszczędzić pieniądze, bo zamiast kupować, hodujemy swoje produkty i rzadziej jeździmy do sklepu, więc zużywamy mniej paliwa, a co za tym idzie, produkujemy mniej zanieczyszczeń powietrza.

Sadź drzewa – nie od dziś wiadomo, że drzewa pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla, gdyby każdy posadził w swoim ogrodzie chociaż jedno drzewo, efekt mógłby być zdumiewający. Poza tym drzewa dają cień, a z czasem zamieszkają w nich ptaki, które można obserwować. Jeszcze lepiej, jeśli sadzimy drzewa owocowe, bo przy okazji mamy świeże owoce na wyciągnięcie ręki. Kolejny plus? Drzewo w pobliżu domu może ochłodzić pomieszczenia, latem da nam więc prawdziwą ulgę.

Ogranicz zużycie wody – rośliny potrzebują wody, żeby prawidłowo się rozwijać, ale są sposoby na to, aby tej wody zużywać mniej. Można chociażby zacząć zbierać wodę deszczową i podlewać nią nasz ogród. Można wziąć udział w akcji No Mow May i przestać kosić trawnik, co również pozwoli zaoszczędzić wodę. Poza tym świetnym rozwiązaniem jest ściółkowanie, dzięki któremu woda lepiej się utrzymuje i należy podlewać rośliny rzadziej, a przy okazji gleba staje się bardziej żyzna.

Zacznij kompostować – przede wszystkim zmniejszenie produkowanych przez nas odpadów, które normalnie trafiłyby na wysypisko śmieci, zmniejsza ilość metanu, który takie wysypiska tworzą i wypuszczają do powietrza. Od czego zacząć kompostowanie?

Mniej plastiku – czyli mniej zaśmiecania planety. Można na przykład poszukać sadzonek, które są umieszczone w doniczkach biodegradowalnych lub kompostowalnych, a nie plastikowych. Jeśli jednak w okolicy nie znajdziesz takich sadzonek, to staraj się wykorzystywać plastikowe doniczki wielokrotnie, oczywiście należy je za każdym razem dokładnie wyczyścić i zdezynfekować. A jeśli chcesz mieć w ogrodzie szklarnię, może spróbuj, zamiast folii, wykorzystać stare okna z recyklingu? Wybudowanie takiej szklarni wymaga dużo pracy, ale warto spróbować, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Rośliny rodzime są ważne – rodzime, czyli takie, które w danej lokalizacji rosną od bardzo dawna, zanim jeszcze my się tam pojawiliśmy. Rośliny rodzime zazwyczaj potrzebują mniej wody, ponieważ rozwijają większy i głębszy system korzeniowy, a poza tym zapewniają składniki odżywcze, schronienie dla ptaków, przyciągają zapylacze. Takie rośliny są wieloletnie, pomagają uniknąć erozji gleby, można zacząć od posiania łąki kwietnej na niewielkim obszarze i obserwować, jak budzi się tam życie.

Mniej trawnika, więcej roślin – jasne, więcej roślin, to więcej pracy, ale efekty są tego warte. Zastąp trawę wcześniej już wspomnianymi rodzimymi kwiatami, drzewami i krzewami, dzięki którym nasz ogród będzie tętnił życiem. A im więcej zapylaczy się tutaj pojawi, tym zwiększa się szansa na udane i dorodne zbiory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera