Ogromna skala zniszczeń w rolnictwie. Będą rekompensaty

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Na zdjęciu Szprotawa w woj. lubuskim
Na zdjęciu Szprotawa w woj. lubuskim PAP/Lech Muszyński
Wiceminister rolnictwa Adam Nowak poinformował, że według najnowszych danych, 80 tys. ha użytków rolnych zostało zalanych. Zapewnił, że poszkodowani rolnicy otrzymają rekompensaty za utracone plony oraz rekultywację zalanych terenów.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak poinformował o bieżących działaniach związanych z szacowaniem strat poniesionych przez rolników w wyniku powodzi.

Nowak zaznaczył, że według najnowszych danych pochodzących z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zalanych zostało około 80 tys. ha użytków rolnych. Wcześniejsze szacunki MRiRW mówiły o 68 tys. ha.

Zalane uprawy. Intensywne szacowanie strat

Wśród zalanych terenów, około 25 tys. ha to obszary, na których prowadzona jest produkcja roślinna. Dotyczy to przede wszystkim upraw kukurydzy, soi, ziemniaków oraz buraka cukrowego. Straty te będą miały poważne konsekwencje dla rolników, którzy utracili swoje plony.

Nowak zapewnił, że poszkodowani rolnicy otrzymają rekompensaty nie tylko za utracone plony, ale także za produkty przechowywane w magazynach oraz za rekultywację zalanych gruntów. Dodatkowo, przewidziane są rekompensaty dla pszczelarzy i właścicieli stanów rybnych.

- Chodzi o to, żeby jak najszybciej przywrócić potencjał zalanych obszarów rolnych - powiedział.

Wsparcie finansowe dla rolników

Wiceminister Stefan Krajewski zapowiedział szybkie rozpoczęcie wypłat bezpośrednich dla rolników przez ARiMR.

- Możemy zmienić kryteria naboru tak, żeby w pierwszej kolejności zaliczki otrzymali ci, którzy stracili najwięcej na powodzi - podkreślił.

Dodał, że resort pracuje nad kompleksowym programem pomocowym, który zostanie zgłoszony do notyfikacji Komisji Europejskiej. Środki na wsparcie rolników mają pochodzić zarówno z budżetu krajowego, jak i funduszy unijnych.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro