Oko kamery zagląda do gniazda bocianów czarnych na terenie nadleśnictwa Wolsztyn. Każdy może obejrzeć transmisję z tego niezwykłego miejsca!

OPRAC.:
Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Można oglądać obraz na żywo wprost z gniazda bocianów czarnych.
Można oglądać obraz na żywo wprost z gniazda bocianów czarnych. Michał Lagiera / Nadleśnictwo Wolsztyn
Na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn (RDLP w Zielonej Górze) stwierdzono gniazdowanie kolejnej pary bociana czarnego. Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów uruchomiona została transmisja online, prosto z gniazda tych wyjątkowych ptaków.

Bocian czarny, znany również jako hajstra, to kuzyn powszechnie znanego bociana białego, jednak znacznie rzadszy (ok. 1500 -1800 par w Polsce). To już kolejna para tego chronionego gatunku, która upodobała sobie wolsztyńskie lasy.

Już druga para bociana czarnego na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn

Bocian czarny zamieszkuje zwykle lasy liściaste i mieszane. Gniazdo zakłada w koronach starych drzew. Jego pożywienie stanowią głównie ryby i płazy, a także małe ssaki, gady i duże owady. - Mimo tego, że na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn zdecydowanie dominuje sosna pospolita (91 proc.), w kwietniu stwierdzono osiedlenie się drugiej już pary tego ptaka. Niezwłocznie po stwierdzeniu występowania bociana, wolsztyńscy leśnicy wystąpili do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu o ustanowienie strefy ochronnej - mówi Jacek Szymków z Nadleśnictwa Wolsztyn.

Przeczytaj też:

Trzeba było poczekać na pojawienie się piskląt

Para przystąpiła do lęgu dość późno, więc na pojawienie się piskląt musieliśmy trochę poczekać. Sukces lęgowy nastąpił na początku czerwca. W gnieździe, usytuowanym na dębie, pojawiły się dwa pisklęta. Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów wszyscy pasjonaci przyrody będą mogli „na żywo” podziwiać bocianią rodzinę. Członkowie stowarzyszenia otrzymali zgodę z RDOŚ w Poznaniu na transmisję online z bocianiego gniazda. Widok z kamery, umieszczonej na sąsiadującej sośnie, startuje 17 czerwca 2021 r.

Samica jest znana przyrodnikom

Wiemy już, że w skład bocianiej pary wchodzi młoda, 4-letnia, samica ,,Skierka”. Pochodzi ona z Nadleśnictwa Skierniewice w Puszczy Bolimowskiej, gdzie została zaobrączkowana i co ciekawe, członkowie KOO założyli jej nadajnik GPS. W roku 2020 samica próbowała przystąpić do lęgu w dwóch innych gniazdach, ale została przepędzona przez stare ptaki. Ostatecznie przystąpiła do swojego pierwszego lęgu na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn, czyli ok. 300 km od miejsca swojego pochodzenia.

Leśnicy i przyrodnicy mają nadzieję, że lęg zostanie szczęśliwie wyprowadzony, a ptaki będą do nas wracać w kolejnych latach.

TUTAJ ZNAJDZIESZ LINK DO TRANSMISJI ONLINE Z GNIAZDA BOCIANA CZARNEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oko kamery zagląda do gniazda bocianów czarnych na terenie nadleśnictwa Wolsztyn. Każdy może obejrzeć transmisję z tego niezwykłego miejsca! - Gazeta Lubuska