Opłacalność upraw rolnych. Rolnik wylicza, ile ton musi dać pszenica, żyto czy rzepak z hektara, by zwróciły się koszty?

Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com
Opłacalność produkcji rolnej jest tym częściej dyskutowana, im bardziej rosną koszty m.in. nawozów. To zawsze był spory wydatek, a od kilku miesięcy jest ogromny. Znany rolnik i youtuber Kula podzielił się z internautami swoimi wyliczeniami. Na swoim profilu zamieszcza pełen kosztorys uprawy ze swojego gospodarstwa z sezonu 2020/2021 uzupełniony o aktualne ceny nawozów. Wyliczenia dotyczą kosztów uprawy pszenicy, kukurydzy, żyta i rzepaku.

Koszty produkcji rolniczej 2021/2022

Kula na swoim profilu pisze publikując wyliczenia dla uprawy rzepaku: "Na prośbę kilku osób wrzucam porównanie kosztu uprawy z sezonu 2020/2021 oraz "czarny scenariusz" uzupełniony o wcześniej panujący wysokie ceny. Ceny ŚOR na dziś to trochę zagadka, dlatego trzeba by uwzględnić ewentualny ich wzrost w całkowitym rozrachunku. Do tego zestawienia można jeszcze doliczyć ok. 150 zł/ha na wapnowanie. W przypadku zabiegów uprawowych podane wartości są ceną za zużyte paliwo, koszty eksploatacyjne maszyny są podane poniżej. Kwoty netto".

To też może Cię zainteresować

Wyliczenia rolnika zamieszczamy poniżej. Warto dodać, że kalkulacje kosztów produkcji przygotowują także ośrodki doradztwa rolniczego, np. Mazowiecki ODR. Dane dla poszczególnych upraw są dostępne tutaj: Kalkulacje kosztów produkcji MODR lub Kalkulacje Opolskiego ODR

Jakie koszty ponosi rolnik, produkując żywność, np. zboże?

Przyjrzyjmy się wydatkom, jakie ponosi rolnik, zanim sprzeda plony. Trzeba rozróżnić 2 sprawy, na co wskazuje Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego: "Kalkulacje stanowią narzędzie rachunku ekonomicznego i ułatwiają przewidywanie efektów różnych rozwiązań organizacyjnych i ekonomicznych. Nie należy utożsamiać kalkulacji z obliczeniami. W zasadzie kalkulacje dotyczą przyszłości, natomiast obliczenia opierają się na faktycznych zaszłościach lub wielkościach, które można ściśle określić".

KPDOR wyjaśnia, że do kosztów bezpośrednich produkcji roślinnej zalicza się: materiał siewny, nawozy mineralne, nawozy organiczne z zakupu i inne koszty tj. sznurek, folia, doniczki, worki itp.
Koszty pośrednie produkcji roślinnej obejmują

  • usługi (usługi mechanizacyjne związane ze zbiorem ziarna, słomy inny produktów, suszenia ziarna kukurydzy, siew, itp),
  • pracę maszyn własnych (amortyzacja, remonty, ubezpieczenia i koszty garażowania),
  • koszty utrzymania budynków,
  • podatki i ubezpieczenia (podatek rolny, OC, ubezpieczenie upraw, KRUS),
  • pozostałe koszty (np. koszty eksploatacji samochodu osobowego, korzystania z telefonu, koszty nawożenia wapnem magnezowym) pracę najemną.

Kosztorys uprawy pszenicy z sezonu 2020/2021 uzupełniony o aktualne ceny nawozów (Kula RRK)

Koszt uprawy żyta w sezonie 2020/2021 uzupełniony o aktualne ceny nawozów w wyliczeniach rolnika blogera - Kula RRK

Koszt uprawy kukurydzy w sezonie 2020/2021 uzupełniony o aktualne ceny nawozów (Kula RRK)

Koszt uprawy rzepaku w sezonie 2020/2021 oraz "czarny scenariusz uzupełniony o wcześniej panujące wysokie ceny" (Kula RRK)

Komentujący rolnicy wskazują:

  • "W wyliczeniach nie uwzględniasz chyba kosztów zakupu i amortyzacji maszyn. W sam sprzęt zainwestowałeś kilka milionów. On wiecznie nie będzie chodził".
  • "Jakby nie patrzeć i nikogo nie obrażając, to się kurcze nie opłaca, byle jaka robota da Ci więcej i czasu i pieniędzy, niż to nędzne rolnictwo".
  • "Dobrze rozumiem, że według tej rozpiski sprzedając w żniwa po 600/t potrzebujesz średnio 10 ton mokrej kuku z hektara, żeby ponieść same koszta? Przy 50 ha uprawy samych kosztów byś zrobił 300 tysięcy?"
  • "Istotnym aspektem jest również fakt, że prędzej czy później zejdziesz z b. wysokich zasobności na średnie. I wtedy, by dalej nie obniżać zasobności, będziesz musiał wnosić tyle, ile wynosisz. Gdy zrobisz bilans składników, jesteś na minusie (co na dziś jest uzasadnione)".
  • "Kwotę np. za głęboszowanie podałeś 100 zł, to jest kwota za zużyte paliwo tylko?"
  • "Zostanie jakieś 2 tysiące + dopłaty jak dobrze sypie... także bez szału a doliczyć roboczogodziny pracownika to nie wiem, czy zostanie coś".
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro