Opłaty za wywóz śmieci 2022 w polskich gminach. Tyle miesięcznie kosztuje nas odbiór odpadów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Krzysztof Kapica_afk
W Polsce w ciągu roku wytwarza się średnio 14,5 mln ton odpadów komunalnych. M.in. gminy i ich związki, firmy, spółki i przedsiębiorstwa mogą w 2022 roku starać się o wsparcie finansowe na podejmowane przez nie rozmaite projekty związane z gospodarowaniem odpadami i zapobieganiem powstawaniu odpadów. A jest ich każdego roku coraz więcej. Sprawdzamy w wybranych gminach, ile kosztuje odbiór śmieci.

Rada gminy, dla nieruchomości zamieszkałych, wybiera metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi spośród metod określonych w ustawie. Do wyliczenia opłaty za odbiór śmieci mogą posłużyć jedne z poniższych danych:

 • liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, lub
 • ilości zużytej wody na danej nieruchomości, lub
 • powierzchni lokalu mieszkalnego.

Opłata wyliczona w deklaracji będzie stanowić iloczyn właściwej stawki za odbiór odpadów ustalonej przez radę gminy i jednej z wymienionych danych.

Stawki za odbiór śmieci 2022. Najczęściej podstawą liczba mieszkańców

Gmina Zławieś Wielka (Kujawsko-Pomorskie) przyjęła 8 grudnia uchwałę, która określa stawki dla mieszkańców gminy za odbiór śmieci. Od 1 stycznia 2022 r. metoda opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby osób zamieszkałych nieruchomość oraz stawki tej opłaty. Jeśli w domu mieszka więcej niż 5 osób, stawka od osoby jest niższa.

Stawki opłaty, gdy odpady komunalne zbierane i odbierane są w sposób selektywny:

 • 28,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkałej, w przypadku gdy na nieruchomości zamieszkuje od 1 do 5 osób;
 • 26,00 zł od osoby zamieszkałej, w przypadku gdy na nieruchomości zamieszkuje powyżej 5 osób.

Stawki podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciele nieruchomości nie segregują śmieci:

 • 84,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkałej, w przypadku gdy na nieruchomości zamieszkuje od 1 do 5 osób;
 • 78,00 zł od osoby zamieszkałej, w przypadku gdy na nieruchomości zamieszkuje powyżej 5 osób.

To też może Cię zainteresować

Deklarujesz segregację odpadów, a w rzeczywistości wszystkie trafiają do jednego pojemnika? "W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku segregacji odpadów Wójt z urzędu wyda decyzję, w której określi wysokość opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, w których nie wypełniono obowiązku segregacji, stosując stawkę opłaty podwyższonej".

O 2 zł niższą opłatę będą mieli ci właściciele nieruchomości, którzy kompostującą bioodpady w kompostowniku przydomowym.

Stawki opłat za odbiór odpadów 2022 dużo wyższe, gdy nie segregujesz

Rada Gminy Klembów (Mazowieckie) uchwałą z 24 listopada ustaliła, że miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy stanowi iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki tej opłaty

 • 34 zł miesięcznie - stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstałymi na nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
 • 102 zł miesięcznie - stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańca, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

W gminie Klembów radni ustalili częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy zagospodarują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostownikach przydomowych, w wysokości 7 zł od mieszkańca.

Stawki opłat za pojemnik lub worek dla właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny:

 • pojemnik o pojemności 120 l – w wysokości 6,34 zł,
 • pojemnik o pojemności 240 l – w wysokości 12,69 zł,
 • pojemnik o pojemności 1100 l – w wysokości 58,20 zł,
 • pojemnik o pojemności 7000 l – w wysokości 370,36 zł.
 • worek o pojemności 120 l – w wysokości 18,19 zł.

Stawki opłat podwyższonych, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny:

 • pojemnik o pojemności 120 l – w wysokości 19,02 zł,
 • pojemnik o pojemności 240 l – w wysokości 38,07 zł,
 • pojemnik o pojemności 1100 l – w wysokości 174,60 zł,
 • pojemnik o wysokości 7000 l – w wysokości 1 111,08 zł.
 • worek o pojemności 120 l – w wysokości 54,57 zł

Rada gminy uchwala wyższe stawki, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Podwyższona stawka jest nie niższa niż 2-krotna wysokość stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie wyższa niż 4-krotna wysokość stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wyzwania przed gospodarką odpadami

Do końca 2022 r. potrwają nabory, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami”. Samorządy, przedsiębiorstwa i inne podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie inwestycji związanych z selektywnym zbieraniem odpadów, budową instalacji do gospodarowania nimi oraz wykorzystaniem odpadowych paliw w energetyce. Pieniądze na wsparcie, w zależności od rodzaju projektów, będą pochodzić ze środków krajowych NFOŚiGW albo z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

To też może Cię zainteresować

- W Polsce w ciągu roku wytwarza się średnio 14,5 mln ton odpadów komunalnych, a od niemal dekady ilość ta systematycznie wzrasta o około 0,5 mln ton rocznie, co sprawia, że racjonalna gospodarka odpadami jest jednym z naszych priorytetów - podkreśla prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Nowe propozycje dofinansowania inwestycji w tej sferze powinny sprawić, że w naszym kraju powstanie w najbliższych latach szereg kolejnych obiektów i systemów gospodarowania odpadami, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych technologii. Nowe projekty, w połączeniu z postępami we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ze zmianami demograficznymi i legislacyjnymi, pozwolą ustabilizować ilość wytwarzanych odpadów na poziomie 15 mln ton rocznie, a przede wszystkim wzmocnić krajową gospodarkę odpadową - dodaje szef NFOŚiGW.

Źródło: Dzienniki Urzędowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera