Opolski Dzień Sołtysa świętowano w Filharmonii Opolskiej. Liderzy opolskich wsi otrzymali odznaki "Za zasługi dla Województwa Opolskiego"

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dzień Sołtysa w Filharmonii Opolskiej.
Dzień Sołtysa w Filharmonii Opolskiej. Iwona Kłopocka
Opolski Dzień Sołtysa świętowano w poniedziałek w Filharmonii Opolskiej. Z tej okazji marszałek województwa wręczył trzem liderom opolskich wsi odznaki "Za zasługi dla Województwa Opolskiego". Pamiątkowe grafiki otrzymało 74 najstarszych stażem sołtysów Opolszczyzny.

- Sołtys kojarzy się z pierwszym demokratycznym wyborem - powiedział Andrzej Buła, marszałek województwa. - Sołtys działa na rzecz rozwoju wsi, buduje inwestycje i dobre relacje między ludźmi, zapobiega konfliktom i pomaga je rozwiązywać. Życzę wszystkim mnóstwa sił i energii, by łączyli ludzi i mobilizowali ich do działania na rzecz wspólnego dobra.

Odznaki „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” otrzymali: Zenon Duda - sołtys Bielic (gm. Łambinowice) od 1981 r. Od lat integruje mieszkańców Bielic wokół wspólnych działań, w latach 80. 90. poprzez inicjowanie i organizację licznych czynów społecznych, od 2008 r. w ramach Opolskiego Programu Odnowa Wsi. Najważniejsze przedsięwzięcia realizowane dzięki inicjatywom sołtysa we współpracy z mieszkańcami, w ramach czynów społecznych i Opolskiego Programu Odnowa Wsi to: Wiejski Dom Kultury, wodociąg, chodnik do przedszkola, zagospodarowanie boiska.

Władysław Pruszyński – sołtys wsi Wydrowice, sołtys z najdłuższym stażem (39 lat) w gminie Niemodlin. Aktywny społecznik. Wybudowany chodnik wzdłuż drogi wojewódzkiej przebiegającej przez Wydrowice to efekt również jego nieustających i cierpliwych starań. Doprowadził do powstania dobrze wyposażonego terenu rekreacyjnego, wyposażonego w plac zabaw, siłownię zewnętrzną i infrastrukturę umożliwiającą organizację „Święta kukurydzy” – piknik dla mieszkańców integrujący rolników, pracowników RSP i mieszkańców zawodowo niezwiązanych z rolnictwem. Jest organizatorem również okolicznościowych spotkań zabaw integrujących społeczność Wydrowic.

Teresa Podolska – ponad 30 lat była sołtysem i animatorką życia społecznego we wsi Olszowa w gminie Ujazd. Stanowi wzór społecznika, na którym można zawsze polegać. Dzięki jej zaangażowaniu na rzecz społeczności lokalnej powstało wiele inwestycji: kanalizacja sanitarno-burzowa, nowy wodociąg, chodniki i nawierzchnie asfaltowe. Wspólnie z grupą mieszkańców urządziła plac zabaw dla dzieci. Przyczyniła się do budowy kaplicy i remontu zabytkowego kościoła w swojej wsi.

Ponadto pamiątkowe grafiki otrzymało 74 najstarszych stażem opolskich sołtysów. Najdłużej na Opolszczyźnie tę funkcję pełni Leokadia Malinowska, która jest sołtysem wsi Łazy w gm. Rudniki od 1976 roku.

Instytucja sołtysa znana jest od XII wieku. W Polsce jest obecnie 40,5 tys. sołtysów. Jedna trzecia to kobiety.

Zobacz też: Opolskie Info [16.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Opolski Dzień Sołtysa świętowano w Filharmonii Opolskiej. Liderzy opolskich wsi otrzymali odznaki "Za zasługi dla Województwa Opolskiego" - Nowa Trybuna Opolska