Opolskie lasy usychają. Leśnicy wycinają tysiące metrów sześciennych sosen, które powinny rosnąć jeszcze dziesiątki lat

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wykonana na koniec marca br., inwentaryzacja skutków suszy wykazała na Opolszczyźnie niemal 8 tys. ha drzewostanów osłabionych, nękanych bądź opanowanych przez szkodniki, patogeny grzybowe i pasożyty. Trzeba je będzie wyciąć. Całkowicie drzewa trzeba będzie usunąć na 27 hektarach. Prognozowana do wycięcia ilość drewna w województwie opolskim to 82 tys. m sześc., co stanowi średnią wielkość całorocznych cięć prowadzonych przez jedno nadleśnictwo.
Wykonana na koniec marca br., inwentaryzacja skutków suszy wykazała na Opolszczyźnie niemal 8 tys. ha drzewostanów osłabionych, nękanych bądź opanowanych przez szkodniki, patogeny grzybowe i pasożyty. Trzeba je będzie wyciąć. Całkowicie drzewa trzeba będzie usunąć na 27 hektarach. Prognozowana do wycięcia ilość drewna w województwie opolskim to 82 tys. m sześc., co stanowi średnią wielkość całorocznych cięć prowadzonych przez jedno nadleśnictwo. Archiwum/WIC
Wycinane są drzewa 60-letnie, które nie mają jeszcze pełnej wartości handlowej. Ale z powodu niskiego stanu wód sosny usychają. Najgorsza sytuacja jest w nadleśnictwach Opole i Prószków.

Wykonana na koniec marca br., inwentaryzacja skutków suszy wykazała na Opolszczyźnie niemal 8 tys. ha drzewostanów osłabionych, nękanych bądź opanowanych przez szkodniki, patogeny grzybowe i pasożyty. Trzeba je będzie wyciąć.

Całkowicie drzewa trzeba będzie usunąć na 27 hektarach. Prognozowana do wycięcia ilość drewna w województwie opolskim to 82 tys. m sześc., co stanowi średnią wielkość całorocznych cięć prowadzonych przez jedno nadleśnictwo.

Nadleśnictw w województwie opolskim 13. W dwóch (opolskim i prószkowskim) sytuacja jest najgorsza. Tylko w latach 2013-2017 w samym Nadleśnictwie Opole w efekcie tzw. cięć sanitarnych konieczne było usunięcie 128 tys. m. sześc. sosny, w Nadleśnictwie Prószków - 92 tys. m. sześc. Na kolejnym miejscu jest Nadleśnictwo Strzelce Opolskie (51 tys. m. sześc.)

- Powodów usychania lasów jest kilka: gradobicie z 2012 r. uszkodziło pędy i igliwie w koronach drzew, potem suchy 2015 r., spowodował dalsze osłabienie sosen i w konsekwencji uaktywniły się szkodniki, którym jest np. przypłaszczek granatek, a na dodatek pojawiła się też w znaczących ilościach jemioła. W konsekwencji od 2016 r., obserwujemy zamieranie borów sosnowych - wylicza Lilianna Armatys z Wydziału Ochrony Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, pod którą podlegają opolskie lasy.

Cierpią głównie drzewostany starsze, którym niewiele brakuje do osiągnięcia wieku, gdy są najbardziej wartościowe, sadzone jeszcze w pierwszej połowie XX w., kiedy w wielu miejscach teren był bardziej podmokły a wody gruntowe znacznie wyżej niż obecnie.

Jak tłumaczy Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP w Katowicach, sosny nie miały wówczas potrzeby budowania palowego systemu korzeniowego. Zatem przypomina on bardziej system świerkowy - płaski. Po obniżeniu poziomu wód gruntowych i pojawieniu się suszy, drzewa straciły dostęp do wody a grzyby i szkodniki dopełniają dzieła zniszczenia.

Schnące drzewa są sukcesywnie usuwane. Tylko w Nadleśnictwie Prószków w pierwszych miesiącach 2016 r., usunięto około 12 tys. m sześc. sosny. W innych nadleśnictwach Opolszczyzny usuwano na początkowym etapie walki z suszą po ok. kilku tysięcy m3.

Ostatecznie w całym 2016 r., usunięto w województwie ponad 182 tys. m3, a w 2017 r., blisko 160 tys. m3

Mimo że ubiegły rok był bardziej mokry, trudno mówić o znaczącym polepszeniu się stanu opolskich lasów. W efekcie nadleśnictwa Opole oraz Strzelce Opolskie usunęły w III kwartale 2017 r., więcej posuszu sosnowego niż to miało miejsce rok wcześniej.

Jedynym sposobem na odbudowanie lasów są nowe nasadzenia. Leśnicy liczą, że młode sosny wykształcą inny system korzeniowy, sięgający w głąb ziemi, żeby mogły czerpać wodę i sole z obniżonych pokładów wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!