Orszak Trzech Króli 2023. Zobacz, gdzie 6 stycznia przejdą barwne korowody. W niektórych uroczystościach wezmą też udział zwierzęta

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Tradycja przewiduje pochód Trzech Króli, nie brakuje jednak zwierząt oraz poprzebieranych za anioły lub dworzan mieszkańców.
Tradycja przewiduje pochód Trzech Króli, nie brakuje jednak zwierząt oraz poprzebieranych za anioły lub dworzan mieszkańców. Mariusz Kapała/Polska Press
W tym roku orszaki w całej Polsce, a będzie ich mnóstwo, pójdą symbolicznie oddać hołd Jezusowi. Kilkaset ulicznych jasełek organizowanych przez Fundację Orszak Trzech Króli wyruszy pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda”. Co ciekawe, zagraniczne parafie polonijne również włączają się w akcję. W wielu pochodach udział wezmą zwierzęta. Zobacz, gdzie 6 stycznia 2023 r. odbędą się barwne obchody święta Trzech Króli.

Spis treści

– Orszak Trzech Króli walnie przyczynił się do ożywienia i popularyzacji tradycji jasełkowych i kolędniczych. Głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i religijności ludowej, dzięki Orszakowi zostały przeniesione w wiek XXI i przeszczepione na grunt miejski. Tę ciągłość między dawnym folklorem a nowoczesnymi zwyczajami uważam za niezwykle cenną wartość, umacnia ona bowiem naszą tożsamość, więzi międzypokoleniowe i jedność wspólnoty narodowej na całym świecie – przekazał prezydent Andrzej Duda w liście do osób biorących udział w Orszaku.

Cała Polska nie tylko świętuje, ale też pomaga

W Warszawie pochód jasełkowy wyruszy spod kolumny Zygmunta, a zwieńczenie będzie miał w stajence na placu Piłsudskiego. Prawdopodobnie będzie to największe uliczne zgromadzenie w kraju. Wrocław, po pandemicznej przerwie, wraca do świętowania. Tradycyjnie, oprócz biblijnych postaci, pojawią się te historyczne, związane z miastem. Była już św. Jadwiga Śląska, bł. Czesław, Jan Chrzciciel, w 2023 roku na trasę wyruszy św. Jan Nepomucen. Postać tak, jak patron, ma ochronić przed złem, m.in. powodziami i chorobami.

W wielu miejscach w czasie obchodów święta Trzech Króli prowadzone będą zbiórki dla potrzebujących, w tym także rodzin z Ukrainy. W Myśliborzu każdy chętny może dać datek na wsparcie misji w RPA. W przygotowania Orszaków włączają się też bezdomni. W Krakowie, dzięki wsparciu wolontariuszy z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, powstały szkatułki na dary dla Trzech Króli.

Gwiazda - tegoroczny symbol orszaków

Motywem przewodnim jest gwiazda. Symbolizuje światło, drogę do Boga, w przypadku mędrców była znakiem, który pokazał, że zbliża się coś ważnego. Aby jednak iść zgodnie z drogą wiary, potrzebni są przewodnicy. Jak przekazuje miasto Gdańsk, motyw gwiazdy, komety i światła przewijać się będzie w okrzykach orszaków prowadzonych przez każdego z Królów. Na oficjalnej stronie czytamy:

  • „Gdy droga niełatwa – trzymamy się światła” – wołać będą wojownicy afrykańscy,
  • „Komety promienie – wskazują zbawienie” – usłyszymy z ust orszaku Króla Azjatyckiego,
  • „Niebo dobrze radzi – Niech gwiazda prowadzi!” - będzie zawołaniem rycerzy króla europejskiego.

Zwierzęta też pójdą w pochodach

W parafii św. Wojciecha w Przasnyszu Trzej Królowie przejadą na koniach, a ich poszczególni dworzanie poniosą sztandary. W Krakowie do 30 grudnia można było zgłaszać swoją kandydaturę do… poprowadzenia wielbłąda. Zwierzęta to nieodłączny element nie tylko szopki, ale i orszaków. Zarówno miasta, jak i wsie, chcą uatrakcyjnić korowody i angażują w występy konie, wielbłądy lub owieczki. Oczywiście mają one zapewnione odpowiednie warunki i nie są narażane na stresujące sytuacje. W większości kraju zwierzęta w trakcie święta mają specjalną zagrodę na trasie orszaku lub bezpośrednio w kościele. Tam można podejść i popatrzeć na poszczególne gatunki.

Lista miast i wsi, które biorą udział w orszakach, jest długa. Zobacz, gdzie warto wybrać się na wspólne świętowanie!

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera