Ostatni moment na jagody. Tyle zapłacisz za litr. Pyszne jagodzianki też cieszą się popularnością, ale ceny gdzieniegdzie szokują

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Sezon na jagody trwa krótko, trzeba się spieszyć z posmakowaniem tegorocznych owoców.
Sezon na jagody trwa krótko, trzeba się spieszyć z posmakowaniem tegorocznych owoców. Dawid Łukasik/Polska Press
Trwa sezon na jagody, a co za tym idzie na ociekające lukrem jagodzianki. Przy drogach można zobaczyć stoiska oferujące słoiczki leśnych dóbr, a w cukierniach czekają owocowe wypieki. Niestety, ceny nie dla każdego są przystępne. Ile zapłacimy za jagody, ile za ciastka z nadzieniem?

Smaki lata, wśród nich jagody

Środek lata niewątpliwie kojarzy się z jagodami. Aby nacieszyć się ich smakiem, trzeba się spieszyć, owoce są sezonowe i boom na nie szybko się kończy. Podobnie z jagodziankami. Podłużne bułki z nadzieniem i kruszonką na wierzchu sprzedawane są okresowo, często w danej cukierni lub piekarni jest ich kilka, więc kończą się już rano.

Lipiec 2022. Ceny jagód, ceny jagodzianek

Słoiczki z ciemnymi kuleczkami można dostać na bazarach, przy leśnych drogach, prywatni sprzedawcy oferują je również w sieci. W Szczecinie lub Warszawie za litr trzeba dać 20 zł, zdarzają się tańsze oferty. Na Podkarpaciu jagódki można kupić za 17 zł, na Śląsku za 15 zł, w pomorskim Lęborku nawet za 12 zł/l. W hurcie stawki sięgają nawet 25 zł/l.

O ile ceny jagód nie odbiły się echem wśród kupujących, o tyle gwar podnieśli smakosze jagodzianek. Ich zdaniem wypieki są w tym roku drogie, często niewarte swojej ceny.

Za dużą bułkę z jagodowym nadzieniem u Magdy Gessler w warszawskiej cukierni „Słodki Słony” trzeba wyciągnąć z portfela 23 zł, za mniejszą wersję 13 zł, w zeszłym roku było to kilka zł mniej. Cena spora, niezależnie od podwyżki. Podobnie jest w innych renomowanych knajpach, tam za ciastko trzeba dać powyżej 15 zł.

Wysokie ceny można zaobserwować w kurortach. Jagody kojarzą nam się z wakacjami, a więc chętniej sięgamy po nostalgiczne smaki, gdy jesteśmy poza domem. Nad morzem lub w górach za taką przyjemność trzeba dać nawet powyżej 10 złotych. Sieciowe cukiernie oferują jagodzianki w cenach od 6 do 8 zł. Przystępne stawki mają piekarnie, tam za 6 zł będzie czekać nadziany wypiek.

Wielu narzeka na koszt słodkości, ale znaczna część przyznaje, że woli zapłacić więcej, a zjeść porządne ciastko.

- Zdarzyło mi się kupić jagodziankę za 5 zł, a w środku zamiast jagód był jakiś tani dżem. Wolę dopłacić te 2 zł i dostać coś porządnego – mówi jeden z klientów.

Eksperci potwierdzają, że wzrost cen spowodowany jest inflacją oraz niskimi zbiorami. Upały nie wpłynęły korzystnie na rozwój, ceny poszły w górę podobnie, jak w przypadku innych leśnych owoców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro