Oto cuda natury idealne na przeziębienie i nie tylko! Te rośliny mają właściwości lecznicze. Co pomoże na ból gardła, zęba czy brzucha?

Agata Wodzień-Nowak
Rumianek - ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Przyspiesza gojenie ran, działa też na skurcze i zapalenie żołądka oraz jelit.
Rumianek - ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Przyspiesza gojenie ran, działa też na skurcze i zapalenie żołądka oraz jelit. pixabay.com/congerdesign
Mięta to nie tylko odświeżacz oddechu, sprawdzi się jako lek na ból brzucha. Głóg jest od dawna stosowany w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Z pewnością słyszeliście też o afrodyzjakach takich jak lubczyk czy żeń-szeń. Ale dziś nie o nich. Rośliny mogą wspierać nasz organizm w stanach chorobowych.

Naturalne sposoby na ból brzucha, gardła, zęba czy przeziębienie

Pewnie niejedna babcia, słysząc o bólu brzucha wnuczki, proponowała napar z rumianku albo dziurawca. Gdy wnuk przychodził z bólem zęba, polecała żucie goździka albo płukankę z szałwii. Domowe i naturalne sposoby nie zawsze zastąpią leki i podkreślamy, by utrzymujące się dolegliwości konsultować z lekarzem. Są jednak sytuacje, gdy przyjdą nam z pomocą. Są leki i suplementy diety, które bazują na roślinach, jak np. tabletki na ból gardła zawierające tymianek i podbiał.

Do najbardziej znanych roślin o antybakteryjnym działaniu należą czosnek, wspomniana już szałwia czy tymianek. Łapie przeziębienie? Ci, których nie razi zapach, sięgają po syrop z czosnku albo dodają go na świeżo do posiłku.

Rośliny lecznicze - które i na co będą pomocne?

Herbaty ziołowe

Herbata z melisy - działa uspokajająco i usypiająco, gdy chcemy złagodzić napięcie. Przy problemach trawiennych sięgamy po napar z mięty. Jak zapewniają producenci herbat, mieszanka np. krwawnika, pokrzywy, bratka, mniszka i chabru ma właściwości detoksykujące.

  • Głóg poprawia krążenie, pomaga się odprężyć.
  • Ostropest plamisty wspomaga funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych.
  • Napar z czystka wspiera naszą odporność.
  • Pokrzywa wpłynie na trawienie i przyczyni się do prawidłowego działania układu moczowego.

Źródło: Zakładka Edukacja na stronie Urzędu Miejskiego Katowic doz.pl, medonet.pl

Pamiętaj, zioła mogą wspomagać, nie zastąpią wizyty u lekarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro