Jak oszczędzać papier? Skuteczne wykorzystanie papieru w domu i w biurze. Jak nie marnować papieru? Warto zmienić swoje nawyki

Justyna Madan
Justyna Madan
Produkcja papieru nie jest zbyt przyjazna środowisku, dlatego warto stosować go mniej. Jest na to kilka prostych sposobów.
Produkcja papieru nie jest zbyt przyjazna środowisku, dlatego warto stosować go mniej. Jest na to kilka prostych sposobów. Unsplash/Canva
Jak zmniejszyć zużycie papieru? Dlaczego powinno ograniczać jego marnotrawstwo? A wiesz, ile zużywa się wody do produkcji papieru? Wydawałoby się, że jest tani i łatwo go wytworzyć. Niestety papiernictwo zużywa ogromne ilości energii i zasobów naturalnych, dlatego warto wziąć to pod uwagę i zmienić kilka nawyków. To kolejny krok we wdrażaniu w życie filozofii zero waste. Czasem bardziej opłaca się z papieru po prostu zrezygnować, a jest to możliwe coraz częściej.

Spis treści

Produkcja papieru rozpoczyna się od drzewa, które musi być wycięte, a następnie rozdrobnione na małe kawałki. Dodaje się wodę, ciepło, czasem chemikalia i w ten sposób rozdziela drewno na włókna, które są mieszane z dużą ilością wody. Powstała pulpa przepuszczana jest przez specjalne sito, dzięki czemu woda spływa, a włókna się łączą i są przeciskane przez prasę, która pozbywa się resztek wody, a podgrzane rolki suszą powstały papier. Jest to oczywiście proces produkcji przedstawiony w maksymalnym skrócie. To, co jest tutaj ważne, to jaki wpływ na środowisko ma taka produkcja.

W jaki sposób produkuje się papier? Wpływ na środowisko

Do wyprodukowania tony papieru wycina się 17 drzew, które zajmują około 1 ara lasu. Jedna osoba w ciągu roku zużywa przeciętnie ok. 50 kg papieru. Na produkcję papieru przeznacza się nawet 40 proc. światowego wyrębu przemysłowego. Ponadto wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga aż 250 litrów wody.

Produkcja papieru jest trzecią najbardziej energochłonną ze wszystkich gałęzi przemysłu wytwórczego, zużywając ponad 12% całej energii w sektorze przemysłowym. Przemysł papierniczy i celulozowy jest również czwartym co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych w sektorze wytwórczym.

Stosowanie toksycznych chemikaliów do roztwarzania i wybielania papieru oraz niebezpiecznych chemicznych pestycydów i herbicydów na plantacjach włókien prowadzi do zanieczyszczenia, które ma negatywny wpływ na zdrowie pracowników, ponadto przemysł papierniczy jest odpowiedzialny za uwalnianie do środowiska trwałych toksycznych zanieczyszczeń, takich jak chlor, rtęć, ołów i fosfor.

Jak nie marnować papieru? Lista skutecznych sposobów

Jest wiele sposobów na to, jak można oszczędzać papier w domu czy biurze. Poznanie skutecznych sposobów może nam pomóc zadbać o jego mniejsze wykorzystywanie na co dzień.

  • Pomyśl, zanim wydrukujesz – to pierwsza rzecz, jaka przychodzi do głowy w związku z ograniczeniem marnotrawstwa papieru. Czy na pewno potrzebuję to wydrukować? Używanie drukarki do drukowania planów spotkań lub prezentacji stało się dla niektórych z nas nawykiem. A jak często wracamy później do tych materiałów? Bardziej prawdopodobne jest, że po spotkaniu lądują w koszu. Warto przestawić się na elektroniczny planer i jeśli jest to możliwe, przedstawianie prezentacji również online, bez konieczności drukowania go.
  • Notatki bez papieru – Obecnie niemal każdy potrzebny program można znaleźć już nie tylko w komputerze, ale również i smartfonie, co oznacza, że można ściągnąć najbardziej odpowiednią dla nas aplikację i zamiast używać setek małych karteczek do sporządzania notatek, zapisywać wszystko w telefonie. I nic nie zaginie pod stertą papierów.
  • Książki – czytanie książek jest fajne i rozwijające, ale są to kolejne wycięte drzewa. Z czytania nie trzeba rezygnować, można jednak rozważyć zapisanie się do biblioteki, zainwestowanie w czytnik e-booków albo zacząć przygodę z audiobookami.
  • Ręcznik papierowy – jest wygodny, łatwy w użyciu, ledwie zauważamy, jak wiele papieru marnuje się przez wycieranie każdej drobnej plamki ręcznikiem papierowym. Zamiast tego warto wziąć pod uwagę klasyczne ścierki z materiału, które można wyprać i używać ich ponownie. Dlaczego to takie ważne? Gdyby, na przykład, 150 milionów osób używało 1 ręcznika papierowego 3 razy dziennie, to w ciągu zaledwie roku zużytych zostałoby ponad półtora miliarda takich kawałków papierowego ręcznika. A prawda jest taka, że zużywamy dużo więcej niż 3 kawałki dziennie. Poza tym papierowego ręcznika nie podda się recyklingowi po użyciu.
  • Jeśli musisz drukować – rób to dwustronnie, to podstawowa zasada oszczędzania papieru. Okazuje się, że czcionka też ma znaczenie. Najbardziej ekonomiczną jest Garamond, która jednocześnie zużyje mniej atramentu, a jest wciąż czytelna. Dodajmy do tego mniejszą czcionkę i mniejsze odstępy między kolejnymi wierszami oraz węższe marginesy i wydrukujemy mniej kartek.
  • Papier z recyklingu – warto zastanowić się nad wyborem papieru, którego używamy. Papier ekologiczny, wykonany niemal całkowicie z makulatury być może nie jest śnieżnobiały, ale nie przeszkodzi to w drukowaniu czy kserowaniu.
  • Wykorzystuj papier do maksimum– jeśli już wydrukowaliśmy materiały, które nie są potrzebnymi dokumentami lub nadają się do wyrzucenia przez błąd, zanim taki papier wyląduje w koszu na śmieci, najpierw wykorzystaj puste strony, np. do robienia notatek czy ponownego drukowania.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera