Oziminy są w dobrej kondycji, ale rolnicy boją się przymrozków. Sprawdzamy pogodę

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Na razie oziminy wyglądają dobrze, a nawet bardzo dobrze, ale zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Zarówno zboża ozime, jak i rzepak prezentują się dobrze, a na niektórych polach nawet bardzo dobrze. Problemem mogą być duże różnice temperatur. Bo po ociepleniu, powrócą przymrozki. - Nie pamiętam, żeby rzepak przetrwał w tak dobrej kondycji jak tym razem - mówi Jerzy Wzorek, rolnik z Witoldowa (gm. Koronowo). - Pszenica też prezentuje się bardzo dobrze, nie ma nawet chorób.

Straty wystąpiły tylko lokalnie. Jakie prognozy?

To efekt łagodnej zimy. Najczęściej tylko lokalnie mróz zniszczył część upraw. Zwykle straty pojawiły się tam, gdzie opady śniegu pojawiły się dopiero po większych przymrozkach.

Rolnik z Witoldowa podkreśla jednak, że nie można się jeszcze cieszyć, bo zima się nie skończyła: - Tym bardziej, że pod koniec tygodnia temperatura może bardzo wzrosnąć, a potem znowu nadejdzie ochłodzenie.

Przeczytaj też: Zmiany w obrocie ziemią rolną - rząd przyjął projekt ustawy

Dr inż. Bogdan Bąk z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego prognozuje, że w najbliższą niedzielę temperatura może wzrosnąć nawet do 17-18 stop. Celsjusza. A od poniedziałku możliwe jest ochłodzenie. Na szczęście przymrozki nie będą aż tak duże, jak wcześniej prognozowano. - Temperatura w nocy może spaść (19-20 bm.) najwyżej do minus 2 stopni Celsjusza - dodał dr Bąk.

- Jeśli się ociepli, to nagle przyspieszy wegetacja roślin, które otrzymały już odpowiednie dawki azotu - dodaje Jerzy Wzorek. - W takiej sytuacji nawet przymrozki mogą być zagrożeniem dla upraw.

- Pomimo dużych różnic temperatur rośliny raczej sobie poradzą, a ewentualne uszkodzenia na liściach mogą być niewielkie - uważa Adam Piszczek z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Zdaniem doradcy na polach może pojawić się inne zagrożenie. Chodzi o szkodnika - chowacza brukwiaczka. - Radzę wystawić żółte kuwety, najlepiej z płynem, który nie zamarznie - dodaje.

Nie wolno wypalać traw!

Zbliżająca się wiosna to także inny problem - wypalanie traw. Większość rolników wie, że nie można tego robić (grozi za to nawet obcięcie dopłat), ale pożarów wciąż jest sporo.

St. kpt. Arkadiusz Piętak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu informuje, że w zeszłym roku na terenie woj. kujawsko-pomorskiego było 1696 pożarów traw, zaś od początku roku do 9 bm. odnotowano ich 137. W tym roku do największego tego typu pożaru doszło w Nowym Dworze w gminie Koronowo - spłonęło 20 hektarów traw.

- W zeszłym roku na terenie naszego województwa było 1696 pożarów traw, w wyniku których rannych zostały 2 osoby - podaje nam Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. W 2019 roku (do 9 marca) doszło już do 137 pożarów, w których była osoba poszkodowana.- W tym roku największy pożar traw w tym roku mieliśmy w Nowym Dworze w gminie Koronowo, spłonęło 20 hektarów trawy wykorzystywanej w przemyśle energetycznym - Arkadiusz Piętak wspomina pożar z 19 lutego.W Polsce w 2018 roku odnotowano 149 434 pożarów, podała Państwowa Straż Pożarna. Aż 48 767 z nich to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Płonące trawy i nieużytki stanowiły ok. 33% wszystkich pożarów w Polsce w ubiegłym roku.To właśnie wczesną wiosną - w marcu i kwietniu dochodzi do największej liczby pożarów związanych z niepotrzebnym, szkodliwym i podlegającym karom wypaleniem traw i nieużytków. W 2018 roku było ich o 10 tys. więcej niż rok wcześniej. Śmierć poniosło 7 osób (w 2017 roku dwie). Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i często wymyka spod kontroli np. wypalającego przydróżek rolnika. "Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to 32 956 500 złotych. Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 52 minuty", podaje PSP.O karach za wypalanie traw pisaliśmy tu: Znów płoną trawy, dochodzi do pożarów. To błąd, za który grożą kary i utrata dopłat!function(e,t,s,i){var n="InfogramEmbeds",o=e.getElementsByTagName("script")[0],d=/^http:/.test(e.location)?"http:":"https:";if(/^\/{2}/.test(i)&&(i=d+i),window[n]&&window[n].initialized)window[n].process&&window[n].process();else if(!e.getElementById(s)){var r=e.createElement("script");r.async=1,r.id=s,r.src=i,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,0,"infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js");Pożary traw 2018Infogram________________Agro Pomorska odcinek 53

Wypalanie traw. Pożary pochłonęły aż 18 tys. hektarów! W reg...

Agro Pomorska odcinek 54, premiera 12.03.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Oziminy są w dobrej kondycji, ale rolnicy boją się przymrozków. Sprawdzamy pogodę - Gazeta Pomorska