Oznakowanie środków ochrony roślin. Na opakowaniach znajdziesz symbole lub piktogramy. Mają one znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Użycie produktów wymaga wcześniejszego zapoznania się z instrukcją i oznaczeniami.
Użycie produktów wymaga wcześniejszego zapoznania się z instrukcją i oznaczeniami. GettyImages/photoguns
Stosowanie środków ochrony roślin wymaga nie tylko znajomości samej rośliny, ale także produktu, którego się używa. Symbolika może mieć formę liter lub piktogramów. Warto wiedzieć, co one oznaczają i uchronić swoje zdrowie przed uszczerbkiem. Na rynku wciąż kwitnie handel podróbkami, gdzie szukać legalnych możliwości zakupu?

Środki ochrony roślin nie dla każdego

Sezon wiosenny to czas prac polowych, a więc także stosowania środków ochrony roślin. Producenci rolni chcą, aby produkcja przyniosła duże, zdrowe i jakościowe plony, ale starają się używać chemii w jak najmniejszym stopniu. Wybór produktów wymaga wcześniejszego zapoznania się z instrukcją i oznaczeniami. Co istotne, zabiegi mogą wykonywać tylko osoby odpowiednio przeszkolone.

Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie stosowania ŚOR?

Pracując ze środkami ochrony roślin, należy zachować bezpieczeństwo i higienę pracy. Substancja może dostać się do organizmu poprzez oddychanie, dotyk, kontakt doustny lub oczy. Odpowiedni ubiór oraz dobór akcesoriów to podstawa obcowania z produktami. Niezwykle ważnym elementem jest też znajomość oznaczeń, które mają formę symboli literowych lub piktogramów.

Symbolika oznaczeń na środkach ochrony roślin

Symbole w postaci liter najczęściej informują o sposobie użytkowania danego środka ochrony roślin. Rolnik dzięki temu wie, czy ma do czynienia z proszkiem lub substancją płynną, a także jak go stosować. Piktogramy mają charakter ostrzegający i informują rolnika o zagrożeniu wynikającym ze stosowania ŚOR. Najczęściej chodzi o toksyczność i łatwopalność danego produktu.

Piktogramy ostrzegawcze oznaczone są w kolorach czarnych, czerwonych i pomarańczowych. Wyróżnia się oznaczenia: wybuchowe, utleniacze, łatwopalne, szczególnie łatwopalne, toksyczne, bardzo toksyczne, żrące, szkodliwe, drażniące oraz niebezpieczne dla środowiska. Widnieje na nich m.in. ogień lub materiał wybuchowy.

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przypomina, że niektóre symbole mają oznaczenia literowe. Jak je rozszyfrować? Wśród nich są m.in.:

  • AE – aerozol,
  • DS – sucha zaprawa do stosowania na nasiona,
  • EC – płynna jednorodna forma do stosowania jako emulsja rozcieńczona wodą,
  • ES – trwała emulsja do bezpośredniego stosowania na nasiona lub po rozcieńczeniu,
  • GF – forma w postaci żelu do stosowania bezpośrednio na nasiona,
  • GR – granule,
  • WG – granulki do stosowania po ich wymieszaniu z wodą,
  • WS - proszek do sporządzania zawiesiny o wysokim stężeniu w formie papki, służący do zaprawiania nasion.

Gdzie kupować środki ochrony roślin?

W okresie wzmożonych prac bardzo łatwo naciąć się na podróbki. Te pojawiają się zwłaszcza w Internecie lub na bazarach. Przypominają właściwy produkt, ale ich skład znacznie się różni. Po badaniu okazuje się, że w opakowaniu jest inna substancja, towarzyszą jej inne zanieczyszczenia, a czasem inna klasa toksyczności. Oryginalne środki ochrony roślin można znaleźć w zarejestrowanym sklepie lub hurtowni. To, czy dana placówka nie sprzedaje fałszywych środków, można sprawdzić online, w rejestrach prowadzonych przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

- Za stosowanie podrobionych środków ochrony roślin rolnika mogą spotkać poważne konsekwencje, zwłaszcza, że w 2020 roku do ustawy o środkach ochrony roślin wpisano przepis karny, określający odpowiedzialność karną za posiadanie i stosowanie takich preparatów – podkreśla Joanna Tumińska, dyrektor w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

O zagrożeniu wynikającym z kupna nielegalnych i szkodliwych środków informują także inne jednostki oraz służby – Krajowa Administracja Skarbowa, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin oraz Policja.

- Nielegalne środki ochrony roślin to zagrożenie bezpieczeństwa konsumenta, upraw i środowiska naturalnego oraz straty dla legalnie działających producentów. Walka KAS z tym niebezpiecznym procederem to nie tylko działania kontrolne, ale także edukacja i uświadamianie, dlaczego nie opłaca się używać podrabianych środków i wspierać oszustów, którzy wprowadzają je na rynek. Dlatego już po raz czwarty wspólnie prowadzimy kampanię informacyjną na ten temat – mówi Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Źródło: ŚODR, PIORiN, KAS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera