Ozon negatywnie wpływa na lasy deszczowe. Ochrona tych ekosystemów jest niezbędna

Maciej Badowski
Opracowanie:
Zanieczyszczenie ozonem ogranicza wzrost tropikalnych puszcz, co zmniejsza ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla - twierdzą naukowcy.
Zanieczyszczenie ozonem ogranicza wzrost tropikalnych puszcz, co zmniejsza ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla - twierdzą naukowcy. Unsplash/ Johannes Schenk
Naukowcy z University of Exeter alarmują, że zanieczyszczenie ozonem negatywnie wpływa na rozwój lasów tropikalnych, co z kolei ogranicza ich zdolność do absorpcji dwutlenku węgla. Ozon, powstały w wyniku oddziaływania promieni słonecznych na zanieczyszczenia atmosferyczne, staje się zagrożeniem dla zdrowia ekosystemów.

Ozon - obrońca czy przeciwnik?

Chociaż ozon w wyższych warstwach atmosfery pełni funkcję ochronną przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, jego obecność blisko powierzchni Ziemi może być szkodliwa. Dla żywych organizmów, w tym ludzi, przyziemny ozon jest zagrożeniem. Badacze z brytyjskiego University of Exeter wskazują, że ma on również negatywny wpływ na rozwój lasów tropikalnych. Obniżenie tempa ich wzrostu oszacowano na średnio 5,1 proc., a w niektórych regionach Azji spadek ten sięga nawet niecałych 11 proc.

Tropikalne lasy a pochłanianie CO2

Tropikalne lasy deszczowe są uznawane za jedne z najważniejszych „płuc" naszej planety, odgrywając kluczową rolę w absorpcji dwutlenku węgla. Dr Alexander Cheesman, autor opublikowanego badania w „Nature Geoscience", podkreśla, że lasy te pochłaniają znaczną część CO2 emitowanego przez działalność ludzką.

Jednak zanieczyszczenie powietrza, a w szczególności obecność ozonu, może zagrozić tej krytycznej funkcji ekosystemów. Szacuje się, że ozon zapobiega pochłonięciu przez lasy tropikalne około 290 milionów ton węgla rocznie od roku 2000, co stanowi 17 proc. redukcji ich zdolności do usuwania węgla z atmosfery od początku XXI wieku.

Przyszłość lasów tropikalnych w obliczu zanieczyszczenia

Eksperymenty przeprowadzone przez naukowców pozwoliły na ocenę podatności różnych gatunków drzew tropikalnych na ozon. Wyniki tych badań, włączone do komputerowego modelu symulującego globalną roślinność, wskazują na negatywny wpływ urbanizacji, industrializacji oraz spalania paliw kopalnych na wzrost stężenia ozonu.

Dr Flossie Brown, współautorka badania, ostrzega, że stężenie ozonu w tropikach będzie rosło, co stanowi zagrożenie dla obszarów odnawiania lasów, kluczowych dla łagodzenia zmian klimatu. Jakość powietrza ma znaczący, choć często niedoceniany, wpływ na zdolność lasów do sekwestracji węgla.

Naukowcy podkreślają konieczność pracy nad ochroną jakości powietrza jako jednego z rozwiązań problemu. Poprawa jakości powietrza, oprócz wielu innych korzyści, mogłaby przyczynić się do wzmacniania zdolności tropikalnych lasów do pochłaniania dwutlenku węgla. Ochrona tych ekosystemów jest niezbędna nie tylko dla ich samej, ale także dla globalnego klimatu i zdrowia naszej planety.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw
Ozon tak jak i CO2 jest nam niezbędny do życia i przestańcie przedstawiać brednie naukowców co dostają kasę żeby takie brednie pisać i mącić w głowach ludziom .

N. bez CO 2 nie będzie fotosyntezy a jak jej nie będzie to w pierwszej kolejności umrą weganie i wegetarianie a później mięsożercy a dlaczego tak będzie bo taka jest natura ludzka - naukowcy Wam to wytłumaczą !
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro