Pająki różnią się między sobą kształtem i rozmiarem. Na świecie jest ich kilkadziesiąt tysięcy gatunków. Choć kojarzą nam się z ukąszeniem, to ich znaczna część wcale nie lubuje się w atakowaniu człowieka. Niektóre z nich są jadowite.
Pająk przyjacielem ogrodu? Pomaga eliminować szkodniki
Każdy ogrodnik chce, aby jego uprawy były zadbane. O ile tępimy większość szkodników roślin, o tyle pająki do nich nie należą. Wręcz przeciwnie, pomagają pozbywać się tych najbardziej uciążliwych owadów. Niektóre gatunki zjadają mszyce, mrówki oraz kleszcze. Pająki najczęściej łapią ofiarę w sieć, polują na nią lub obezwładniają specjalną substancją.
Pająki ogrodowe. Sprawdź, jakie znajdziesz w Polsce
Wśród zakątków drzew i roślin możemy znaleźć różne gatunki pająków. Najczęściej zaznaczają swoją obecność, wijąc sieci. W Polsce do najpopularniejszych okazów ogrodowych należą:
- krzyżak łąkowy,
- krzyżak ogrodowy,
- tygrzyk paskowany,
- kolczak zbrojny,
- strojniś nadobny,
- bagnik nadwodny.
Choć zaliczymy je do jadowitych, niektóre są nawet chronione, to ukąszenie można porównać do tego przy zetknięciu z osą. Pojawia się obrzęk, a u osób uczulonych reakcja alergiczna. Pająki same w sobie nie są szkodliwe, pozostawione w ogrodzie i nieprowokowane będą bardziej sprzymierzeńcami, niż wrogami.
Dlaczego warto zostawić pająki w ogrodzie?
Większość ogrodowych stawonogów żywi się owadami, a więc rośliny w fazie rozwoju nie stanowią dla nich łakomego kąska. Obecność pająków przynosi największe korzyści w sytuacji, gdy uprawy atakują plagi szkodników.
Zobacz, jak wyglądają dorosłe osobniki, które możesz spotkać wśród drzew i roślin!

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?