Palce umarlaka w lesie. Idziesz na grzyby? Uważaj, bo na widok tego okazu można dostać zawału

Strefa Agro
Podczas spaceru w lesie palce umarlaka potrafią nieźle przerazić.
Podczas spaceru w lesie palce umarlaka potrafią nieźle przerazić. pixabay.com/jwvein
Pięć poszarzałych, wręcz czarnych palców wystaje z trawy albo pękniętego pnia drzewa. Na ten widok z pewnością można stanąć jak wrytym i poczuć przyspieszone bicie serca. Leśnicy wyjaśniają, czym jest próchnielec maczugowaty, nazywany palcami umarlaka. Lepiej coś o nim wiedzieć, zanim spotkacie na grzybobraniu.

Palce umarlaka - co to takiego?

Jest piękny dzień. Wybierasz się na spacer do lasu, podziwiasz przyrodę, chłoniesz zapachy i dźwięki natury, zbierasz grzyby. I nagle wzrok zatrzymuje się na starym, powalonym pniu drzewa, z którego wystają... palce. Nogi odmawiają posłuszeństwa, serce przyspiesza. Nie dowierzasz własnym oczom, przecierasz je, a palce nadal tu są. Przyglądasz się dalej, szare place nie ruszają się. Może to zakleszczony wilk? Bujna wyobraźnia może nawet sugerować, że wilkołak...

Place umarlaka - możesz spotkać w lesie

Zanim jednak poniesie nas wyobraźnia, sprawdźmy, co na ten temat mówią znawcy tematu. Zjawisko wyjaśnia Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe. Na swoim fan page'u na Facebooku leśnicy przyznają: "Spotykając takie cuda można mieć na pierwszy rzut oka różnie skojarzenia....a już na pewno przyspieszyć bicie serca i wywołać dreszcze".

To Cię może też zainteresować

Tak w sierpniu ubiegłego roku pisało jedno z Nadleśnictw, potem takim okazem pochwaliło się kolejne - Nadleśnictwo Zamrzenica: "Zasiedla często drewno znajdujące się pod ziemią czy mchem, dając złudzenie jakby wychodziły spod ziemi. Maczugowate owocniki szarej lub czarnej barwy często posiadają białawy nalot, który przy odrobinie wyobraźni mogą przypominać paznokietki".

Dalej wyjaśniają: "Próchnielec maczugowaty (Xylaria polymorpha), bo o nim mowa, nie bez powodu z angielskiego nazywany palcami umarlaka. Skojarzenie dość słuszne, bo ma dużo wspólnego z tkanką martwą..."

Z posta Nadleśnictwa Szubin dowiadujemy się, że to grzyb, "jest saprotrofem i żyje na martwej materii organicznej, na próchniejącym drewnie (pniach buków i dębów) przyczyniając się do postępującego ich rozkładu".

Komentujący na portalu społecznościowym piszą, że podczas grzybobrania można dostać na taki widok zawału.

Inne przykłady:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera