Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 4 ODC. 25
- Co ci ludzie zrobią z taką ilością cukru? - zastanawia się klientka podbydgoskiego sklepu, widząc mężczyzn pakujących do wózków po 30-40 kg cukru.
Przecież to jakaś głupota! Ludzie sami nakręcają panikę w internecie. Zamieszczają zdjęcia pustych półek, informują się "gdzie rzucili cukier". Kupują już nawet po ponad 6 złotych za kilogram, bo zdarzają się handlowcy wykorzystujący sytuację, którzy sami wmawiają ludziom, że cukru zabraknie i zarabiają.
Niektóre sieci handlowe wprowadziły limity sprzedaży.
Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka wyjaśnia: "W celu zapewnienia dostępności naszym klientom do jednego z podstawowych produktów, jakim jest cukier, zdecydowaliśmy się wprowadzić od 20 lipca 2022 r. limit sprzedaży tego produktu – do 10 kg na jeden paragon. Od pewnego czasu obserwujemy, że w związku z malejącą dostępnością tego produktu na polskim rynku, niektórzy klienci nabywają w naszych sklepach niedetaliczne ilości cukru. Na podstawie analizy paragonów można stwierdzić, że nabywcami są przedsiębiorcy, a nie gospodarstwa domowe. (...)"
To też może Cię zainteresować
Krajowa Grupa Spożywcza, która dostarcza cukier do wielu sieci handlowych, w tym także do sieci Biedronka i podkreśla, że "(...) Zamówienia realizowane są zgodnie z zawartymi kontraktami, a dostawy odbywają się bez zakłóceń ze strony Spółki".
Cukier na cenowej huśtawce
Skoki cen na rynku cukru to nic nowego. W 2011 roku stawki za kilogram słodkich kryształków dochodziły do 4,70-4,85 zł, a lokalnie przekraczały nawet 6 zł! Klienci straszeni informacjami, że tego towaru zabraknie m.in. z powodu nieudolnej reformy unijnego rynku cukru i zmniejszenia produkcji, robili zapasy. A potem ceny zaczęły maleć. W latach 2014-2015 stawki spadły do 1,80-2 zł/kg cukru.
Jednak nie ma się co łudzić, że przy obecnym wzroście kosztów produkcji buraków, stawki za cukier wrócą do tych niskich. M.in. z powodu wojny w Ukrainie, pandemii i unijnych obostrzeń dotyczących środków ochrony roślin, koszty wzrosły tak bardzo, że niektórzy plantatorzy buraków zrezygnowali z tej produkcji.
Józef Pawela, prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy, plantator z Wylatowa (pow. mogileński) przyznaje, że rolnicy współpracujący z "Polskim Cukrem" są w najlepszej sytuacji, bo tam liczą się ze zdaniem plantatorów. Wynegocjowano korzystniejsze stawki, ale koszty produkcji buraków cukrowych wciąż rosną i trudno je dogonić. - A wiele zależeć będzie jeszcze od pogody - dodaje prezes Pawela. - Upały szkodzą plantacjom, chociaż buraki potrafią się w pewnym stopniu regenerować. Panika na rynku cukru na pewno nikomu nie pomaga, z wyjątkiem spekulantów. Nie zapominajmy, że w Polsce produkuje się dużo cukru.
Zakupy na zapas. Tylko po co?
"(...)Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata temu podczas wybuchu epidemii COVID 19, gdzie również zaobserwowana była niepewność u konsumentów o dostępność towarów w sklepach, która powodowała masowe wykupywanie produktów spożywczych na zapas” - przypomina KGS. "Obawy były nieuzasadnione, a produkty spożywcze były uzupełniane na bieżąco. Wszystko wskazuje, że i tym razem pojawiała się nieuzasadniona obawa o dostępność w przyszłości cukru. Obecnie nie ma zagrożeń, że w naszym kraju zabraknie cukru".
To też może Cię zainteresować
KGS podkreśla, że naturalnym zjawiskiem jest zwiększony popyt na cukier w sezonie letnim, podczas którego zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak również gospodarstwa domowe wykorzystują większe ilości cukru na przetwory: "(...) Po tym okresie zapotrzebowanie na cukier wyraźnie wyhamowuje, a już we wrześniu Spółka rozpocznie nową kampanię cukrowniczą.”
Krajowa Grupa Spożywcza informuje, że zaopatruje około 40% odbiorców cukru w Polsce a pozostałe ok. 60% cukru jest produkowane i dostarczane do klientów w Polsce przez trzy koncerny, których właścicielami są firmy niemieckie.
Marcin Lechowski, prezes Nordzucker Polska: "W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi niepokoju, z jakim mamy w ostatnim czasie do czynienia na rynku sprzedaży cukru w Polsce, Nordzucker Polska zapewnia, że wszystkie dostawy tego surowca do kontraktowych klientów spółki, w tym do sieci handlowych są realizowane planowo i bez zakłóceń, po cenach zakontraktowanych w ubiegłym roku. Jednocześnie informujemy, że polityka i strategia cenowa w sieciach handlowych jest od nas niezależna i jako NZ nie mamy na nią wpływu.(...)"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…