Państwo stawia na młodych - mogą oni liczyć na jeszcze większe wsparcie

Redakcja
Młodzi rolnicy mogą liczyć na większe dopłaty bezpośrednie i wyższe "Premie dla młodych rolników"
Młodzi rolnicy mogą liczyć na większe dopłaty bezpośrednie i wyższe "Premie dla młodych rolników"
Większe wsparcie finansowe pozwoli młodym rolnikom tworzyć innowacyjne gospodarstwa i stawiać na najnowocześniejsze technologie

Większe możliwości niż w latach poprzednich stwarza Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Na dodatkowe wsparcie młodzi rolnicy mogą liczyć także w ramach dopłat bezpośrednich – przewidziano dla nich dodatkową płatność. Otrzymają ją gospodarze do 40 roku życia. Płatność ta będzie przysługiwała przez pięć lat od dnia założenia gospodarstwa. Stawka wynosi 25 proc. średniej krajowej płatności na hektar, czyli około 62 euro/ha. Dopłatę tę można będzie otrzymać do powierzchni nie większej niż 50 ha. 
Natomiast w ramach PROW-u gospodarze  mogą liczyć na tzw. „Premię dla młodych rolników”. Wynosi ona 100 tys. zł – jest więc dwa razy wyższa niż w poprzednim PROW-ie). Premia wypłacana jest w dwóch ratach: 1. rata wynosi 80 proc.  kwoty pomocy, 2.  – 20 proc.  Z premii może skorzystać osoba, która nie ukończyła 40 roku życia, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego. Poza tym wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO) nie może być mniejsza niż 13 tys. euro i większa niż 150 tys. euro. Natomiast powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie musi być równa co najmniej średniej krajowej (w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej). Jednocześnie nie może być większa niż 300 ha. 

Nie będzie innowacji bez pomocy

– Rzeczywiście widać, że państwo stawia na młodych rolników – mówi Ireneusz Żuchowski z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. – Chodzi o to, by dać im szansę na rozwój.  Zmiany, które zachodzą na rynkach rolnych powodują, że gospodarstwa muszą być coraz bardziej konkurencyjne, muszą dawać sobie radę. Wsparcie jest potrzebne. 

Dodaje, że potrzeby w polskim rolnictwie, wbrew pozorom, nadal są duże. Najczęściej patrzy się na rolnictwo przez pryzmat tych gospodarzy, którzy mają piękne, drogie ciągniki. Niektórym wydaje się więc, że rolnicy mają wszystko. 
– Prowadzenie gospodarstwa, konkurowanie na rynkach i produkcja towarowa wymagają naprawdę bardzo dużych środków – podkreśla Żuchowski. – Pojawiają się nowoczesne technologie, ale ich wprowadzanie dużo kosztuje. Młody człowiek, nawet taki, który przejmuje gospodarstwo po rodzicach, bez wsparcia finansowego nie jest w stanie  wprowadzać nowych technologii. 
Wykładowca WSA zakłada, że właśnie dzięki pomocy finansowej młodzi ludzie będą wprowadzali w gospodarstwach rolnych innowacje, będą stawiać na nowocześniejsze technologie – bardziej wydajne. 
Dzięki oferowanemu wsparciu młody rolnik, nawet taki który przejmuje od rodziców podupadłe gospodarstwo, jeśli wykorzysta całą paletę możliwości, będzie mógł sprawić, że zacznie ono prężnie funkcjonować. 

Szansą są grupy

Dużą szansą dla mniejszych gospodarstw jest możliwość zrzeszania się w grupy producenckie. To powoduje efekt synergii  (jest to ważne, bo w niektórych rejonach kraju małe gospodarstwa mogą mieć problem z dostępem do ziemi). 
– Dzięki nowoczesnym technologiom i tworzeniu grup producenckich gospodarstwa  te będą mogły być bardziej konkurencyjne na rynku – podkreśla Ireneusz Żuchowski. – Wymaga to oczywiście sporych nakładów, chęci i odwagi,  bo oprócz barier ekonomicznych są też bariery psychiczne związane z obawą przed inwestowaniem, brakiem dobrych wzorców. 
(koci)                          

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Państwo stawia na młodych - mogą oni liczyć na jeszcze większe wsparcie - Gazeta Współczesna