Paraliż Biedronki. Tak rolnicy z Agrounii chcą zwrócić uwagę na problem fałszywego znakowania zagranicznych produktów polską flagą [ZDJĘCIA]

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Aby zwrócić uwagę na problem złego oznakowania produktów, we wtorek, w jednej ze stołecznych Biedronek, Agrounia zorganizowała happening, który polegał na tym, że wiele osób jednocześnie robiło zakupy po jednej sztuce produktów.
Aby zwrócić uwagę na problem złego oznakowania produktów, we wtorek, w jednej ze stołecznych Biedronek, Agrounia zorganizowała happening, który polegał na tym, że wiele osób jednocześnie robiło zakupy po jednej sztuce produktów. Agrounia
We wtorek (18 lutego) rolnicy z Agrounii zorganizowali happening w jednym w warszawskich sklepów Biedronka. Kupując po jednej sztuce produktów chcieli zwrócić uwagę na problem fałszywego znakowania zagranicznych produktów polską flagą.

Agrounia zwraca uwagę na złe oznakowane produktów w marketach

„Pomieszane warzywa polskie i zagraniczne... na to nie możemy pozwolić! Konsumencie! Zasługujesz na uczciwe traktowanie” – to jedno z haseł Agrounii, która zwraca uwagę na złe oznakowane produktów w marketach. Rolnicy twierdzą, że w marketach nagminnie stosowane są takie praktyki, jak np. stawianie skrzynek z warzywami zagranicznymi obok polskich, a etykiet cenowych pod sobą, co powoduje, że bardzo łatwo jest się pomylić i kupić nie ten produkt, który klient zamierza.

Aby zwrócić uwagę na problem złego oznakowania produktów, we wtorek, w jednej ze stołecznych Biedronek, Agrounia zorganizowała happening, który polegał na tym, że wiele osób jednocześnie robiło zakupy po jednej sztuce produktów.

- Kierując się przy podejmowaniu decyzji zakupowych patriotyzmem konsumenckim powinieneś mieć prawo, w szybki sposób rozróżnić produkty polskie od zagranicznych – tłumaczą członkowie Agrounii.

Agrounia wniosła pozew przeciwko Biedronce

Po zakończeniu happeniningu w sklepie, protestujący udali się pod UOKiK i przedstawili pozew przeciwko Biedronce.

Przed UOKiK w Warszawie zebrało się kilkudziesięciu rolników podczas happeningu „Razem obronimy polską żywność przed oszustwami marketów”. Walczą o to, by uczciwie móc sprzedawać krajową, pewną, zdrową żywność. Mieli transparenty „Zbędny import warzyw zanieczyszcza środowisko”, „Urzędnicy pod butem korporacji” czy „Fałszywe znakowanie to przestępstwo”. Przekonywali, że polscy rolnicy produkują żywność najwyższej jakości, a niejednokrotnie marnuje się ona lub jest odkupowana przez supermarkety po zaniżonych cenach.

Lider Agrounii, Michał Kołodziejczak wraz z pełnomocnikiem prawnym Fundacji AGROunia, Tomaszem Gabryelczykiem na podstawie art. 48, art. 49, a także art. 86 i art. 100 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U.2019.369 t.j. z dnia 2019.02.26) wnieśli o wszczęcie przeciwko Jeronimo Martins Polska spółka akcyjna z/s w Kostrzynie postępowania wyjaśniającego, postępowania antymonopolowego oraz postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Aby zwrócić uwagę na problem złego oznakowania produktów, we wtorek, w jednej ze stołecznych Biedronek, Agrounia zorganizowała happening, który polegał na tym, że wiele osób jednocześnie robiło zakupy po jednej sztuce produktów.

Paraliż Biedronki. Tak rolnicy z Agrounii chcą zwrócić uwagę...

Kontrole warzyw i owoców w sklepach w 2019 r.

Jak wynika ze wstępnych danych, w 2019 r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła ponad 800 kontroli jakości i oznakowania warzyw (w tym ziemniaków) i owoców. To ok. 10 proc. wszystkich kontroli w obszarze żywności. Kontrole odbywały się w sklepach w całej Polsce, także w największych sieciach takich, jak Biedronka, Auchan, Carrefour, Lidl, Kaufland.

Inspektorzy sprawdzili 5,5 tys. partii owoców i warzyw. Zakwestionowali prawie 25 proc. z nich. Nieprawidłowości najczęściej dotyczyły braku informacji lub błędnych danych o kraju pochodzenia – tak było w kilkunastu procentach skontrolowanych produktów. IH nałożyła w sumie ponad 260 kar o łącznej wysokości ok. 200 tys. zł.

- Konsument musi dysponować rzetelną informacją skąd pochodzą ziemniaki, pomidory, ogórki czy jabłka. Często na tej podstawie konsument w ogóle decyduje o tym czy dokona zakupu. Niedopuszczalne jest, aby sklepy wprowadzały konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia produktów – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Inspekcja Handlowa świeże warzywa i owoce kontroluje tylko w sklepach. Na wcześniejszym etapie obrotu - w imporcie, zakładach pakujących, hurtowniach, magazynach, na giełdach towarowych – sprawdza je Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która od lipca 2020 r. przejmie kompleksowy nadzór nad żywnością, zapewniając kontrolę całego łańcucha dostaw, w ujęciu „od pola do stołu”.

Ceny w Biedronce - postępowanie

Trwa również postępowanie UOKiK w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów z zarzutami nieprawidłowego uwidaczniania cen w sieci sklepów Biedronka. Konsumenci zgłaszali przypadki, że albo w ogóle przy produkcie nie było wywieszki z ceną, albo różniła się od ona od tego, co było zakodowane w kasie. Cały czas wpływają nowe skargi, które są analizowane.

Zobacz też: Rozmowa z liderem Agro Unii Michałem Kołodziejczakiem, nazywanym także "nowym Lepperem

Protest rolników 2019. AgroUnia organizuje oblężenie stolicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera