Parki narodowe nie są należycie chronione? Pożarów sporo, nieprawidłowości również. NIK wytyka błędy

Redakcja Strefy Agro
Parki narodowe pod lupą NIK - niektóre elementy wymagają natychmiastowej poprawy.
Parki narodowe pod lupą NIK - niektóre elementy wymagają natychmiastowej poprawy. Łukasz Kaczanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
W ciągu trzech i pół roku w dziewięciu polskich parkach narodowych wybuchło blisko 200 pożarów. Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że w 30 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Co to oznacza? Ochrona przeciwpożarowa pozostawia wiele do życzenia.

Spis treści

W Polsce wyodrębnione są 23 parki narodowe, z czego ponad 60 proc. stanowią grunty leśne. Kontrole przeprowadzono w jednostkach (m.in. resort rolnictwa, komendy PSP) i 10 parkach.

Brak pełnego zabezpieczenia przed pożarami

Większość nieprawidłowości dotyczyła ustalenia kategorii zagrożenia pożarowego lasów niezgodnie z obowiązującymi przepisami, a także nieprowadzenia obserwacji naziemnej lasów z II kategorii zagrożenia pożarowego. NIK negatywnie oceniła nadzór w zakresie ochrony przeciwpożarowej ekosystemów.

W ogólnej ocenie nie zapewniono prawidłowej ochrony przeciwpożarowej. W 3 z 10 skontrolowanych parków błędy w ustalaniu kategorii zagrożenia były istotne. Izba negatywnie podsumowała nadzór ministra właściwego do spraw środowiska nad działalnością parków w tym zakresie.

Minister nie podejmował działań legislacyjnych w celu określenia zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lądowych ekosystemów nieleśnych (m.in. torfowisk, pastwisk i łąk), w tym sposobu ustalania ich kategorii zagrożenia pożarowego. W konsekwencji, mimo że w skontrolowanych parkach narodowych opracowano i aktualizowano zasady postępowania na wypadek powstania pożaru – które uzgadniano z właściwymi organami PSP – ustalano w nich tylko kategorię zagrożenia pożarowego ekosystemów leśnych, poinformowała NIK.

Brak kategoryzacji zagrożenia pożarowego dla lądowych ekosystemów uniemożliwił rzetelne opracowanie zasad dla całych parków, także z terenami nieleśnymi. Spośród wszystkich obiektów, minister nie wyegzekwował przekazania do zatwierdzenia rocznych zadań przez 9 parków w konkretnych latach. Wykazano także brak monitorowania realizacji, m.in. w zakresie wspomnianej już ochrony przeciwpożarowej.

Co należy poprawić?

W pięciu parkach narodowych nie oznakowano dojazdów pożarowych i punktów czerpania wody, zostało to poprawione w trakcie kontroli. Z kolei w dwóch obiektach kategoria zagrożenia pożarowego lasów była źle ustalona. W Wigierskim Parku Narodowym nie prowadzono obserwacji lasów z II kategorii zagrożenia ze stałych punktów obserwacji naziemnej – wbrew wymogom.

Kontrole wykazały też plusy. Wiele wymogów zostało spełnionych, także środki finansowe zostały przez parki wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Nieprawidłowości objęły jednak niektóre postępowania o udzielenia zamówień publicznych.

NIK wystosowała wnioski do resortu klimatu o podjęcie działań w celu poprawy wskazanych nieścisłości. Chodzi o:

  • ustalenie metodyki określania kategorii zagrożenia pożarowego lądowych ekosystemów nieleśnych oraz zasad ich ochrony,
  • ustalenie zasad określania kategorii zagrożenia pożarowego dla całego obszaru danego parku, łącznie z ekosystemami leśnymi i nieleśnymi,
  • ustalenie terminów przekazywania rocznych zadań rzeczowych w celu ich zatwierdzenia,
  • zobowiązanie dyrektorów parków do sporządzania i przekazywania ministrowi sprawozdań z realizacji rocznych zadań rzeczowych w określonym terminie,
  • sporządzenie zbiorczych sprawozdań z działalności parków, z zawarciem rocznych zadań rzeczowych.

Źródło: NIK

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro