Pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej zrobisz samodzielnie z zaledwie kilku składników. Zrób naturalne środki higieny jamy ustnej

Justyna Madan
Zarówno płyn do płukania jamy ustnej jak i pastę do zębów przygotujemy sami w domu. Konsystencja własnej pasty do zębów może na początku wydać nam się dziwna, ale warto spróbować czyścić zęby naturalnymi sposobami.
Zarówno płyn do płukania jamy ustnej jak i pastę do zębów przygotujemy sami w domu. Konsystencja własnej pasty do zębów może na początku wydać nam się dziwna, ale warto spróbować czyścić zęby naturalnymi sposobami. Getty Images
Czy wiesz, że możesz zrobić własny płyn do płukania jamy ustnej i pastę do zębów? To tak naprawdę jedne z wielu produktów do higieny osobistej, które przygotujesz samodzielnie, a większość, jeśli nie wszystkie składniki prawdopodobnie masz już w domu. Zaletą robienia własnych produktów jest kontrola nad tym, co ląduje w środku, unikasz chemikaliów i redukujesz zużycie plastiku. Brzmi dobrze? Przejdźmy do konkretów i przepisów na własny płyn i pastę do zębów.

Płyn do płukania jamy ustnej? Opakowany w plastik. Pasta do zębów? Plastik, a często również kartonowe pudełko. Skład? Właściwie jasny, ale niekoniecznie tak zdrowy, jak mogłoby się wydawać. Pasta do zębów z czyszczącymi mikrogranulkami brzmi świetnie, ale w rzeczywistości mogą to być drobiny plastiku.

Jednocześnie jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do konsystencji pasty do zębów czy sporego wyboru różnych wariantów płynów do płukania ust, a nawyki trudno jest zmienić. Warto jednak podjąć próbę. Poniżej przedstawiamy łatwe do przygotowania płukanki do ust i pasty, z zaledwie kilku składników, które nie tylko odświeżają i czyszczą, ale przy okazji kosztują mniej, niż produkty kupowane w drogeriach.

Domowe płyny do płukania jamy ustnej

Mięta, goździk i cynamon
Wiele, jeśli nie większość płynów dostępnych na rynku ma miętowy smak. Jest on tak powszechny, że właściwie automatycznie kojarzy nam się z odświeżeniem i czystością. Mięta odświeża oddech. Goździk natomiast ma naturalne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc np. przy podrażnionych dziąsłach. Cynamon natomiast ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą pomóc w walce z próchnicą i innymi problemami jamy ustnej.

Do przygotowania tej płukanki potrzebujemy po 1 łyżeczce całych goździków i mielonego cynamonu, kilka kropli miętowego olejku eterycznego (np. z mięty pieprzowej) i 1 szklankę wody. Wszystkie gotujemy, a kiedy woda się zagotuje, zostawiamy miksturę na małym ogniu jeszcze przez 10 minut. Przecedzamy, zamykamy w butelce lub słoiku i przechowujemy w lodówce. Mikstura będzie dobra przez 2 tygodnie.

Sól i soda oczyszczona
Choroby dziąseł, gromadzenie się płytki nazębnej, a nawet zmiany hormonalne mogą powodować obrzęk, a czasami krwawienie dziąseł. Poniższa płukanka ulży nam przy zapaleniach, jest to oczywiście tylko produkt pomocniczy, po doraźną pomoc należy zwrócić się do stomatologa.

Do zrobienia tej płukanki potrzebna jest 1 szklanka wody destylowanej, łyżeczka soli i 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Wodę doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z ognia, a kiedy trochę ostygnie, dodajemy sól i sodę. Mieszamy, aż się rozpuszczą, przelewamy do opakowania i przechowujemy w lodówce. Wykorzystujemy w ciągu tygodnia.

Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy ma właściwości przeciwbakteryjne, więc świetnie nadaje się do domowej płukanki jamy ustnej. Przepis jest niezwykle prosty, potrzebne są 2 składniki, których nawet nie trzeba gotować. Łączymy 2 łyżki octu jabłkowego z filiżanką wody, dokładnie mieszamy. Płuczemy usta przez 30 sekund.

Domowa pasta do zębów

Własna pasta do zębów ma kilka zalet. Mniej plastiku, mniej chemii, jest też tańsza od drogeryjnej, a do jej wykonania potrzebnych jest zaledwie kilka składników. Na początku może nam być ciężko przyzwyczaić się do zupełnie innej konsystencji niż pasty, których używaliśmy od lat, ale warto zrobić małą porcję i spróbować czyścić zęby w bardziej naturalny sposób.

Soda i sól
Do przygotowania domowej pasty do zębów potrzebujemy 2/3 szklanki sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę drobnej soli morskiej, 10-15 kropli miętowego olejku eterycznego (może być też cynamonowy lub goździkowy), odrobinę filtrowanej wody. Mieszamy sodę z solą i olejkiem, dodajemy odrobinę wody do uzyskania gęstej konsystencji. Pastę przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku, w lodówce.

Olej kokosowy
Drugą opcją jest dokładne wymieszanie ze sobą 2 łyżek sody oczyszczonej, 2 łyżek oleju kokosowego i 10 kropli olejku eterycznego. Pasta będzie miała gładką konsystencję, pamiętajmy, że latem olej kokosowy, który jest bardzo podatny na ciepło, może się rozpuszczać. Jest to baza, do której możemy dodawać inne składniki, w niewielkich proporcjach. Może to być cynamon, czy nawet kurkuma.

Źródło: Earth911, Medical.net

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro