Paweł Drzażdżewski: - Gęś z Kołudy stała się produktem narodowym. Klasy premium

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Gęsina to wyjątkowe mięso, niezwykle smakowite i rozkoszne dla podniebienia, a przede wszystkim wartościowe. Bardzo dobrze smakuje gęś upieczona w całości, podana z sosem żurawinowym i zasmażanymi buraczkami ćwikłowymi – pyszne i zdrowe - mówi Paweł Drzażdżewski, dyrektor Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka należącego do Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego.
Gęsina to wyjątkowe mięso, niezwykle smakowite i rozkoszne dla podniebienia, a przede wszystkim wartościowe. Bardzo dobrze smakuje gęś upieczona w całości, podana z sosem żurawinowym i zasmażanymi buraczkami ćwikłowymi – pyszne i zdrowe - mówi Paweł Drzażdżewski, dyrektor Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka należącego do Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego. Waldemar Wylegalski
Rozmowa z Pawłem Drzażdżewskim, dyrektorem Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka należącego do Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego.

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 4 ODC. 42 - Gęsina - Ostromecko

od 16 lat

- Lubi pan gęsinę?
- Oczywiście, bardzo lubię gęsinę. To wyjątkowe mięso, niezwykle smakowite i rozkoszne dla podniebienia, a przede wszystkim wartościowe. Bardzo dobrze smakuje gęś upieczona w całości, podana z sosem żurawinowym i zasmażanymi buraczkami ćwikłowymi – pyszne i zdrowe.

- Gęś Biała Kołudzka® już dziesięć lat temu została uznana za odrębną, rodzimą rasę gęsi. Czym się wyróżnia?
Gęś Biała Kołudzka® - to nasz polski genotyp rasy gęsi, która stanowi niespełna 98% populacji gęsi w kraju. Można pokusić się o stwierdzenie, iż to nasz „Produkt Narodowy”. W roku 2012 decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznano gęś Białą Kołudzką za odrębną rasę. Jednak, aby mogło to nastąpić potrzebne było 50 lat badań naukowych i praca wielu osób. Gęś Biała Kołudzka® charakteryzuje się dobrą zdrowotnością, szybkimi przyrostami, dobrym wykorzystaniem pasz gospodarskich, zielonki z pastwisk oraz roślin okopowych i innych pasz naturalnych. Określana również jako gęś owsiana z racji tego , iż ostatnie 3 tygodnie przed ubojem karmiona jest owsem – pełnymi ziarnami. Na polskich fermach drobiu oraz w chowie przyzagrodowym najczęściej spotykane gąsięta to mieszańce dwóch rodów wytworzonych w Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka – oznaczane symbolem W31. Pochodzi on z dwóch rodów rodzicielskich: W33, który przez wiele lat selekcjonowany był w kierunku poprawy umięśnienia oraz reprodukcji i W11, który był ulepszany pod względem cech reprodukcyjnych, przede wszystkim w kierunku liczby zapłodnionych jaj i jaj wylężonych. Niezwykle istotna jest tu również zdrowotność i odporność. W33 to samce, natomiast W11 to samice.

- Przeciętnemu konsumentowi Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej, należący do Instytutu Zootechniki - PIB, może kojarzyć się przede wszystkim z nauką, badaniami, doświadczeniami... A wasz zakład stawia także na akcje promocyjne, a nawet sprzedaż gęsi do chowu zagrodowego.
- To bardzo dobre i trafne skojarzenie, Instytut Zootechniki PIB – to ośrodek badawczo-naukowy. Jako Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka oprócz sfery naukowo-badawczej, która jest dla nas niezwykle ważna, jest przede wszystkim fermą zarodową – jedyną taką w Polsce i Europie. Dla mnie rzeczą niezwykle istotną jest rozwój zakładu w każdym jego elemencie, ale czymś szczególnym jest szeroko rozumiana promocja zakładu i jego działalności. Popularyzacja chowu przyzagrodowego również. Mamy różne grupy odbiorców naszych gęsi (w zależności od tego czy są to gęsi zarodowe, czy towarowe). Z jednej strony są to duże podmioty, a z innej osoby fizyczne. Każdy odbiorca jest dla nas ważny. Każda sprzedana gęś to reklama zakładu – ponieważ nasz towar jest wyjątkowy. Mówię to z pełnym przekonaniem i jednocześnie z dumą, ponieważ to efekt wielu lat pracy osób związanych z zakładem oraz zaangażowanie obecnych pracowników. To właśnie te elementy sprawiły, iż nasza gęś – Gęś Biała Kołudzka® jest produktem klasy premium.

Co z tego macie?
Wspomnianą wcześniej popularyzację gęsiny, jako mięsa wyjątkowego o wielu właściwościach prozdrowotnych. Znajdują się tu bezcenne kwasy omega-3 i omega-6, które wpływają na prawidłową pracę m.in. serca i mózgu. Gęsina zawiera cenne pierwiastki takie jak: żelazo, cynk, potas, magnez. To również źródło pełnowartościowego białka. Poza tym mięso gęsi białej kołudzkiej to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas: linolowy, oleinowy, linolenowy czy arachidonowy. Gęsina zawiera witaminy: A, C, E oraz witaminy z grupy B. Szczególnie zalecane w diecie dla najmłodszych oraz dla osób starszych. Dodatkowo w wierzeniach ludowych uznaje się ją nawet za naturalny afrodyzjak. Gęś Biała Kołudzka® - to wysokiej jakości produkt - zdrowy, wartościowy, polski. Z drugiej zaś strony zachęcanie do powrotu do przyzagrodowego chowu gęsi, których dla małych gospodarstw jest dodatkowym źródłem dochodów, a w połączeniu z Rolniczym Handlem Detalicznym może stać się ważnym elementem w utrzymaniu gospodarstwa i jego rozwoju. Nie wspomnę już o czystej satysfakcji i radości z tego, że w coraz większej liczbie gospodarstw i ferm jest gęś biała kołudzka.

4 powody, dla których – zdaniem dyrektora - warto jeść gęsinę:

  • właściwości prozdrowotne: Gęsina to źródło białka bogate w kwasy omega-3 i omega-6, które mają zdolność obniżania cholesterolu i wspomagają pracę mózgu. To bogactwo minerałów: miedź, żelazo, selen, fosfor, cynk. Bardzo dobrze wpływa nasze kości, ponieważ zawiera wapń i wspomniany fosfor, zawiera również ryboflawinę, która naprawia uszkodzenia w organizmie i przyspiesza procesy gojenia się ran. To także źródło witamin z grupy: A, E i B.
  • potrawa regionalna: To produkt regionalny, z którego przyrządzane są regionalne potrawy, m.in. takie jak: czernina (lub czarnina), półgęsek, pasztet z gęsi, smalec gęsi, okrasa, gęsi pipek, gęś pieczona, pierogi z gęsiną, gęś faszerowana.
  • produkt polski: Gęś Biała Kołudzka® - to nasz polski produkt. Znany i ceniony w coraz szerszych kręgach zarówno w naszym kraju jak i za granicą: w Niemczech, Francji, Czechach, Hongkongu, Japonii
  • właściwości smakowe: Jest to chude mięso o wspaniałych wartościach odżywczych, ale i wyjątkowych walorach smakowych. Odpowiednio przygotowana gęsina to uczta wrażeń kulinarnych. Mięso jest miękkie, soczyste, aromatyczne, delikatne i lekko słodkie. Podana z karmelizowanym jabłkiem lub żurawiną w dniu Świętego Marcina – to iście królewska uczta.

Od kilku lat chów zagrodowy gęsi wraca do łask. Czy to zasługa współpracy z kołami gospodyń wiejskich?
Chów zagrodowy jest realizowany w coraz większej liczbie gospodarstw rolnych, szczególnie tych małych. Wynika to z wielu względów. Z pewnością jednym z nich jest nasza ścisła współpraca z kołami gospodyń wiejskich. Współpraca na wielu płaszczyznach. Na przykład naukowo-praktycznej, ponieważ w październiku organizowaliśmy warsztaty kulinarne dla KGW - „Prozdrowotna wartość gęsiny”. Przedstawione były zagadnienia dotyczące chowu gęsi, połączone z częścią praktyczną, gdzie panie mogły brać udział w warsztatach kulinarnych. Koła gospodyń wiejskich zamawiają również pisklęta – tu również służymy pomocą i poradą dotyczącą najważniejszych zasad chowu gęsi. Uczestniczymy również z kołami gospodyń wiejskich w wielu spotkaniach, imprezach kulinarnych, dożynkach, targach wymieniając się doświadczeniem, ale również serdecznym uśmiechem.

"Gęsina na Świętego Marcina" także napędza zainteresowanie mięsem z gęsi, ale i jego produkcją. Nadążacie z realizacją zamówień na pisklęta?
„Gęsina na Świętego Marcina” – to wspaniała inicjatywa, która na stałe zagościła w kalendarzu naszego kujawsko-pomorskiego województwa i myślę, że nie tylko. 11 listopada, to Narodowe Święto Niepodległości, ale ta data przyzywa również „Gęsinę na Świętego Marcina” – to już niejako wrosło w nasze święta. Dla coraz większej liczby osób to święto kulinarnie łączy się z gęsiną na naszych stołach. Zainteresowanie jest coraz większe i można powiedzieć, że jest to już nasza tradycja. Cieszymy się z tego bardzo, ponieważ ma to swój aspekt biznesowy, ale co ważniejsze rosnąca świadomość tego, jak wspaniałym i zdrowym mięsem jest gęsina. Jeszcze nadążamy z realizacją zamówień na pisklęta, chociaż zapotrzebowanie rośnie bardzo szybko. W tym roku jest to szczególnie widoczne. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, iż mają na to wpływ różne czynniki, również te zewnętrzne związane z rynkiem drobiarskim w Europie i na świecie. Niemniej jednak zainteresowanie gęsiną i popularność mięsa gęsiego jest coraz większa.

Wasz zakład miał duży problem z realizacją zamówień na pisklęta gęsi przed początkiem 2018 roku. Dzięki nowej wylęgarni (uruchomionej pięć lat temu) będzie można produkować nawet pół miliona piskląt rocznie. Udało się zrealizować ten ambitny plan?
Działalność Zakładu Doświadczalnego dotycząca hodowli gęsi to funkcjonalne połączenie fermy gęsi i wylęgarni. Te dwa elementy są ze sobą nierozerwalnie połączone i muszą być precyzyjnie zharmonizowane – tak aby ich wydajność była optymalna. Oddana w 2018 roku nowoczesna wylęgarnia zapewniła tę kompatybilność. Jednak nie oznacza to, że ten proces osiągnął ostateczny efekt. W tym roku podjąłem decyzję o budowie nowego gęśnika, w planach przyszłorocznych mamy kolejne inwestycje, które mają wzmocnić możliwości fermy. Po ich realizacji tym pełniej będzie to współgrało z możliwościami naszej wylęgarni – przez co wspomniane wcześniej pół miliona piskląt rocznie będzie możliwe do osiągnięcia. Budowa nowego budynku gęśnika to dla nas ważny element z naukowego punktu widzenia. W ramach tego zadania zawiązaliśmy umowę konsorcjum i z naszymi partnerami, ubiegamy się o dofinansowanie tego zadania w działaniu „Współpraca – PROW 2014-2020”, a wraz z nim przeprowadzenie szeregu badań naukowych dotyczących przede wszystkim mikroklimatu w nowym gęśniku. Ma być to innowacyjne rozwiązanie dotyczące wykorzystania wysokosprawnego i energooszczędnego systemu rewersowej wentylacji rozproszonej z możliwością rozbudowy o nowe funkcjonalności. Nasz projekt to „Polska Zdrowa Gęś”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Paweł Drzażdżewski: - Gęś z Kołudy stała się produktem narodowym. Klasy premium - Gazeta Pomorska