Pełne morze jest zatłoczone. Po dekadzie rozmów traktat ONZ o ochronie pełnego morza został przyjęty

Justyna Madan
Justyna Madan
Pełne morza są domem dla milionów gatunków i są największym siedliskiem na planecie. Teraz będą lepiej chronione.
Pełne morza są domem dla milionów gatunków i są największym siedliskiem na planecie. Teraz będą lepiej chronione. Unsplash.com
Aż 10 lat trwały rozmowy wśród 193 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat nowego traktatu o ochronie i zrównoważonym użytkowaniu morskiej różnorodności biologicznej na obszarach oceanu poza jurysdykcją krajową, nazywaną „pełnym morzem”. Ostatecznie udało się uzyskać międzynarodowe porozumienie, dzięki któremu bioróżnorodność mórz będzie lepiej chroniona i zarządzana.

Spis treści

Traktat otworzy drogę do ustanowienia morskich obszarów chronionych (MPA) na pełnym morzu i zapewni wytyczne dotyczące oceny wpływu działalności człowieka na środowisko. Sojusz na morzu wzywa ONZ do jak najszybszego zakończenia formalności związanych z przyjęciem traktatu, aby zapewnić jego utrzymanie.

Bioróżnorodność na pełnym morzu jest niezbędna. Dlaczego?

– Morskie obszary chronione mogą odgrywać kluczową rolę w skutkach zmian klimatycznych. Rządy i społeczeństwo obywatelskie muszą teraz dopilnować, aby umowa została przyjęta i szybko weszła w życie oraz została skutecznie wdrożona w celu ochrony różnorodności biologicznej na pełnym morzu – przekazuje Liz Karan, dyrektor projektu Pew Charitable Trusts’ Protecting Ocean Life on the High Seas w komunikacie prasowym.

Pełne morza są domem dla obfitego życia morskiego i niezwykłych ekosystemów, takich jak koralowce głębinowe. Służą również jako szlaki migracyjne rekinów, wielorybów i innych gatunków. Sieć MPA ma kluczowe znaczenie dla zachowania co najmniej 30 proc. siedlisk morskich i lądowych na całym świecie do 2030 r.

Wiąże się to z międzynarodowym ruchem znanym jako „30 na 30”, przyjętym w grudniu ubiegłego roku przez strony Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej jako część globalnych ram różnorodności biologicznej Kunming-Montreal.

Naukowcy przekonują, że ochrona co najmniej 30 proc. oceanów do 2030 r. to minimalny poziom potrzebny do zapewnienia, że zarówno planeta, jak i morza będą zdrowe. Obecnie chroniony jest tylko nieco ponad jeden procent pełnych mórz. Traktat ułatwi zarządzanie żeglugą, rybołówstwem i innymi działaniami, które w przeszłości przyczyniały się do pogorszenia stanu oceanów na pełnym morzu. Pełne morza są domem dla milionów gatunków i są największym siedliskiem na planecie.

Jak donosi The Guardian, jednym z głównych punktów spornych w negocjacjach traktatowych był najlepszy dla narodów sposób dzielenia się morskimi zasobami genetycznymi (MGR) i zyskami, które ostatecznie z nich wynikną. MGR to materiał genetyczny organizmów głębinowych, takich jak kryl, wodorosty, koralowce, gąbki morskie i bakterie, które potencjalnie mogą być wykorzystywane w kosmetykach i lekach.

– Traktat o pełnym morzu otwiera ludzkości drogę do ostatecznego zapewnienia ochrony życia morskiego w oceanach. Jego przyjęcie wypełnia istotne luki w prawie międzynarodowym i oferuje rządom ramy do współpracy w celu ochrony globalnego stanu oceanów, odporności na zmianę klimatu oraz dobrostanu społeczno-ekonomicznego i bezpieczeństwa żywnościowego miliardów ludzi – mówi Minna Epps, dyrektor Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody Globalnego Programu Morskiego i Polarnego Nature.

Źródło: EcoWatch

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro