PGR-y powrócą? Co oznacza dla województwa śląskiego reaktywacja PGR?

Adrian Hadasz
Zabudowania byłego PGR w Zabrzu-Mikulczycach
Zabudowania byłego PGR w Zabrzu-Mikulczycach Dziennik Zachodni
Czy PGR-y powrócą? Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział plany dotyczące "aktywizacji" obszarów popegeerowskich w całej Polsce. Czy PiS ma zatem w planach przywrócić PGR-y? Co to oznacza dla województwa śląskiego? - Chcemy dokonania aktywizacji obszarów, na których znajdują się niewykorzystane budynki zarządzane przez Agencję Nieruchomości Rolnych - mówił minister Jurgiel na konferencji prasowej w Szczecinie.

O tym, które z gospodarstw nadadzą się do zmodernizowania, mają zadecydować wojewodowie. O udostępnianiu budynków będzie decydował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, nowa instytucja, która od pierwszego września ma zastąpić Agencję Rynku Rolnego i Agencję Nieruchomości Rolniczych. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ekspertów. 

- Trudno mi powiedzieć coś więcej niż to, co podają media - mówi Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej. - Nie chcę się za bardzo na ten temat wypowiadać. Pojadę do Warszawy 26 lipca do ministerstwa i mam nadzieję, że tam dowiemy się czegoś więcej.

Jeżeli chodzi o województwo śląskie, to obecnie wolnych terenów popegeerowskich jest w nim bardzo mało. Większość z nich jest zagospodarowana. Tak jak pan minister mówił, tereny najbardziej konfliktowe znajdują się na zachodzie Polski, głównie w województwie zachodniopomorskim i lubuskim - wyjaśnia Roman Włodarz. 

- Czy możemy spodziewać się powrotu do PGR-ów? Nie potrafię powiedzieć, ponieważ nie znam żadnych szczegółów. Myślę, że po spotkaniu w ministerstwie będę wiedział więcej - dodaje. 

Zadzwoniliśmy do Agencji Nieruchomości Rolnych, której sprawa również dotyczy.

- Nie możemy komentować wypowiedzi pana ministra - ucina krótko pracownik biura prasowego.

Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poinformowała nas:

W skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, którym gospodaruje Agencja Nieruchomości Rolnych  (od 1 września 2017 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) wchodzi wiele nieruchomości wraz z budynkami, m.in. po zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej, które nie są obecnie wykorzystywane na cele związane z rolnictwem, a mogą służyć pobudzeniu aktywności lokalnych środowisk. Działania związane z aktywizacją obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją stanowią jeden z elementów „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) „. Obecnie ANR dokonuje przeglądu nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pod kątem ich przydatności do realizacji programu aktywizacji obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją.

Oddziały Terenowe i Filie ANR zostały zobowiązane do dokonania przeglądu wytypowanych nieruchomości pod kątem zgodności ich lokalizacji z obszarami zagrożonymi trwałą marginalizacją, zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Ponadto, od 1 września 2017 r. będą obowiązywać nowe przepisy ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, zgodnie z którymi środki finansowe uzyskane z gospodarowania mieniem Zasobu, KOWR (który zastąpi ANR) będzie mógł przeznaczać na wsparcie przedsięwzięć mających na celu m.in. rozwój obszarów wiejskich, czy też rozwój podmiotów gospodarujących z wykorzystaniem mienia Zasobu.

Wsparcie to będzie mogło być udzielane w formie pożyczek, poręczeń, gwarancji kredytowych lub bezzwrotnej pomocy finansowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PGR-y powrócą? Co oznacza dla województwa śląskiego reaktywacja PGR? - Dziennik Zachodni