Piekarskie Betlejem przybliży w tym roku tematykę rolnictwa

PSZ
Fot. Magdalena Lubecka
W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia na Rajskim Placu przy piekarskiej bazylice będzie można odwiedzić tradycyjnie już "Piekarskie Betlejem". W tym roku przewodnim tematem szopki będzie rolnictwo na Śląsku.

"Piekarskie Betlejem" to jedna z największych szopek plenerowych na Śląsku. Co roku piekarska bazylika stara się ją uatrakcyjniać przygotowując ją za każdym razem pod kątem innego tematu. W ubiegłym roku skupiono się na przedstawieniu górniczej pracy. Co będzie w tym roku?

- Nieodzowną częścią Śląska było i jest rolnictwo. Nim przecież wyrosły górnicze szyby, wielkie kopalnie, zakłady pracy oraz ogromne blokowiska życie toczyło się na wsi, a nasi przodkowie trudnili się pracą na roli. Chcemy w tym roku przybliżyć tę ważną dla naszego regionu tematykę - wyjaśnia ksiądz Adam Zgodzaj. - Każdorazowe przygotowanie „Piekarskiego Betlejem”, które w jednym ze swoich celów ma ocalić od zapomnienia dawny Śląsk, przypomina, że z roku na rok jest coraz trudniej. Wielu ludzi pozbywa się „staroci”, które jeszcze niedawno w domach naszych przodków były czymś powszechnym. Także tradycyjne rolnicze sprzęty dziś należą już do rzadkości i trzeba wiele starań, by znaleźć to bez czego śląska wieś kiedyś nie mogłaby istnieć - dodaje.

W szopce nie zabraknie zapowiedzi tego co czeka nas w najbliższym czasie. Jak podkreśla Zgodzaj, rok 2018 będzie w piekarskim sanktuarium wyjątkowy. - Przeżywać bowiem będziemy 700 lat konsekracji pierwszego kościoła p.w. św. Bartłomieja Apostoła. Pierwszy drewniany kościół konsekrowany został w 1318 roku. To ważna rocznica dla każdej parafii. Oznacza bowiem początek wspólnoty, punkt odniesienia, a także siłę tradycji kultywowanej od pokoleń. Postaramy się pokazać miejsca i osoby bez których nie byłoby znanego nam dzisiaj sanktuarium.

Za budowę "Piekarskiego Betlejem" odpowiadają tradycyjnie wolontariusze. Największy wkład w pracę nad szopką wkładają "Mężczyźni św. Jozefa", którzy pracują przy niej już od początku listopada. - Same postawienie budynków zajmuje sporo czasu. Nie lada wyzwanie to także praca dekoracyjna, którą wykonuje młodzież, a także dorośli. Udało nam się poddać konserwacji figury, będące niegdyś częścią tzw. „Panoramy Tysiąclecia”. Trwająca od kilku lat renowacja pozwoliła przywrócić figurom dawny blask - mówi Zgodzaj.

W tegorocznej szopce znajdziemy również odniesienia do innych części naszego regionu. Ma to przypominać, że Śląsk to ogromne bogactwo kultury i tradycji. Jak co roku na najmłodszych czekać będą zwierzęta. To już stała atrakcja „Piekarskiego Betlejem”.

Poza szopką na Rajskim Placu czeka na mieszkańców Śląska wiele innych atrakcji. W okresie bożonarodzeniowym, czyli od 26 do 28 grudnia odbędą się koncerty kolędowe. Będą również organizowane jasełka a na miejscu będzie można spróbować wielu regionalnych przysmaków. Rajski Plac będzie też finalną stacją Orszaku Trzech Króli, który przejdzie przez miasto na początku stycznia. Mieszkańcy będą mogli zwiedzać "Piekarskie Betlejem" do 28 stycznia 2018 roku w godz. 9-18.30.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Prezenty pod choinkę DLA RODZICÓW, z których będą zadowoleni

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz młodzieżowe słowa roku 2017? ROZWIĄŻ TEST WIEDZOWY

Magazyn informacyjny tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Piekarskie Betlejem przybliży w tym roku tematykę rolnictwa - Dziennik Zachodni