Pionki. Na terenie byłego zakładu Pronit znaleziono dzika zarażonego ASF - wirusem afrykańskiego pomoru świń

DL
pixabay
Padłego dzika znaleziono na terenie byłego zakładu Pronit w Pionkach. Wykryty został u niego wirus afrykańskiego pomoru świń – ASF. To pierwszy przypadek wystąpienia tej choroby u dzika na terenie powiatu radomskiego. Dotąd nie stwierdzono jej u zwierząt hodowlanych. Od przyszłego tygodnia w gminie Pionki obowiązywać będzie najwyższy stopień zagrożenia.

Jest to pierwszy przypadek wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzika na terenie powiatu radomskiego. Dzika natychmiast poddano licznym badaniom, gdzie następnie trafił do utylizacji, a miejsce znalezienia zwłok poddano odkażaniu.

- W dniu 21 sierpnia otrzymałem z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań mówiący o wykryciu materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzika padłego w miejscowości Pionki - informuje Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu.

- Z uwagi na to, że jest to teren wyłączony z gospodarki łowieckiej, ponieważ dzik został znaleziony w terenie miejskim, na początku września będzie przeprowadzona pierwsza akcja wewnętrzna. Akcja polegać będzie na dokładnym przeczesaniu terenu, czy coś jeszcze nie znajduje się w jego granicach - dodał Grzegorz Zaborski.

Rok czasu minął od wystąpienia w Kozienicach pierwszego przypadku pomoru dzików. Teren, na którym znaleziono dzika jest wyłączony z polowań, które występują na obszarze powiatów kozienickiego i radomskiego, gdzie prowadzone są odstrzały sanitarne, czyli tak zwana intensywna depopulacja dzików.

- Ten teren z racji głębokiego zalesienia mógł spowodować, że część dzików przemieszczając się szukała sobie spokojnego miejsca. W powstawaniu tej choroby nie wykluczamy czynnika ludzkiego, czy transportowego, ponieważ głównym roznosicielem wirusa ASF są zwłoki, w których znajduje się wirus. W takim materiale wirus potrafi utrzymywać się bardzo długo, gdzie nawet bierne przeniesienie może spowodować, że ASF objawi się na terenie, gdzie wcześniej nie był i zakazi gatunki wrażliwe, którym głównie są dziki - tłumaczył Grzegorz Zaborski.

W związku z zaistniałą sytuacją w ciągu najbliższego tygodnia nastąpi przesunięcie stref ochronnych i zagrożenia. Trzy gminy w powiecie radomskim, a mianowicie Jastrzębia, Jedlińsk i Pionki, które były w żółtej strefie staną się obszarem czerwonym. Oznacza to, że rolnicy z tego obszaru, którzy będą chcieli sprzedać świnie, będą musieli wcześniej przebadać krew tych zwierząt, aby stwierdzić, że są wolne od wirusa.

Wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony); w obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia. Pionki znalazły się w strefie czerwonej, w której przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni możliwa jest tylko i wyłącznie po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji PLW na przemieszczenie świń. Po uzyskaniu tych dokumentów świnie przemieszcza się bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy. Poza strefę czerwoną w granicach Polski: przesyłka musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, dodatkowe wymagania weterynaryjne: badania w kierunku ASF z wynikiem ujemnym w ciągu 15 dni przed przemieszczeniem.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu przypomina o obowiązkach w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwie, w szczególności: utrzymywania higieny w gospodarstwie, odkażania używanego sprzętu, w tym pojazdów, osobistego wyposażenia, w tym odzieży.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Jak rozpoznać afrykański pomór świń?

U świń mogą pojawić się następujące objawy: liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików); sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze; duszność, pienisty wypływ z nosa; wypływ z worka spojówkowego; biegunka, często z domieszką krwi, wymioty; niedowład zadu; objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów klonicznotonicznych; ronienia.

Aktualne informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń dostępne są TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pionki. Na terenie byłego zakładu Pronit znaleziono dzika zarażonego ASF - wirusem afrykańskiego pomoru świń - Echo Dnia Radomskie