Plama na dywanie? Posyp ją sodą oczyszczoną, albo mąką kukurydzianą. Pamiętaj, że plama plamie nierówna. Zrób własny odplamiacz

Justyna Madan
Plamy na dywanie można usunąć za pomocą domowego płynu czyszczącego. Kosztuje niewiele i łatwo go zrobić.
Plamy na dywanie można usunąć za pomocą domowego płynu czyszczącego. Kosztuje niewiele i łatwo go zrobić. Getty Images
Usuwanie plam z dywanu może być nie lada wyzwaniem. Jeśli plamy są stare, czyszczenie ich może zająć sporo czasu i wysiłku. Można jednak walczyć z plamami i to bez użycia chemicznych środków, które negatywnie wpływają na jakość powietrza w naszych pomieszczeniach. Kolejną zaletą naturalnych odplamiaczy jest to, że są one tańsze od tych gotowych ze sklepu.

Spis treści

Nie zawsze da się uniknąć zaplamienia dywanu, ale na pewno można coś zaradzić i to w naturalny sposób. Domowe sposoby na środki do czyszczenia dywanów są prostsze niż mogłoby się wydawać, a dywan będzie wyglądał jak nowy. Brudny dywan? Użyj sody, octu lub mieszanki z olejkiem eterycznym i po sprawie. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Sól, ocet i boraks

Jest to jeden z najbardziej znanych naturalnych odplamiaczy. Opakowanie boraksu kosztuje ok. 8 zł i starczy nam na kilka zastosowań, ocet i sól prawdopodobnie każdy ma w domu. Potrzebne składniki to: po ¼ szklanki soli, białego octu i boraksu.

Mieszamy składniki, aż powstanie pasta, nakładamy ją na zabrudzone miejsce, zostawiamy na 24 godziny do wyschnięcia i odkurzamy. Pozostałości pasty zmywamy wodą, a następnie przecieramy suchą szmatką.

Soda oczyszczona na tłuste plamy

Jest to jeden z bardziej uniwersalnych proszków, jakie mamy w kuchennej szafce. Nie tylko jest składnikiem używanym do wypieków, ale można nim wyczyścić wiele powierzchni. Jednym z takich zastosowań jest walka z uporczywymi plamami na dywanie, zwłaszcza tymi tłustymi. Wystarczy plamy posypać sodą oczyszczoną, pozostawić na noc, a następnie odkurzyć zaplamiony obszar. Jeśli nadal widoczne są jakieś pozostałości po plamach, przecieramy je szmatką nawilżoną alkoholem.

Na płynny brud najlepsza mąka kukurydziana

Skrobia kukurydziana nie pomoże w przypadku zaschniętych plam, ale w związku ze swoimi właściwościami chłonnymi, przyda się w przypadku rozlanych na dywan płynów.

Najpierw wycieramy nadmiar płynu suchą szmatką, następnie rozsypujemy na plamę mąkę kukurydzianą i czekamy, aż wchłonie resztę płynu. Zeskrobujemy proszek i odkurzamy.

Domowy środek do czyszczenia dywanów

Aby zrobić uniwersalny płyn do czyszczenia dywanów, potrzebne będą zaledwie 3 składniki. W przypadku płynnych plam najpierw wycieramy nadmiar suchą szmatką. Robimy to, przyciskając szmatkę do plamy, nie pocieramy jej, ponieważ zwiększa to ryzyko wchłonięcia większej ilości brudu w materiał.

Biały ocet usuwa trudne plamy i ma właściwości dezodorujące. Rozcieńczamy go z wodą, ze względu na kwasowość. Ocet jest bezpieczny w użyciu na większość tkanin i skutecznie usuwa wiele plam.

Sól natomiast służy do wiązania plam. W przypadku bardzo uporczywych plam, np. z wina czy soku żurawinowego warto najpierw posypać je solą i zostawić na kilka minut, a dopiero później użyć płynu czyszczącego.

Olejek eteryczny z lawendy, który również zrobisz samodzielnie w domu, nie tylko sprawia, że nasz środek ładnie pachnie, ale przy okazji zwalcza bakterie czające się na dywanie. Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych i można go bezpiecznie stosować w pobliżu dzieci i zwierząt domowych.

Potrzebujemy: 1 szklankę białego octu, 2 szklanki wody, 2 łyżeczki soli, 15 kropel lawendowego olejku eterycznego (ale możemy użyć też innego olejku), butelki ze spryskiwaczem.

Łączymy ocet z wodą bezpośrednio w butelce ze spryskiwaczem, dodajemy sól i olejek eteryczny. Zakręcamy i potrząsamy, aby składniki dobrze się ze sobą połączyły. Spryskujemy zabrudzony obszar, zostawiamy do wyschnięcia i odkurzamy. W przypadku uciążliwych plam powtarzamy czynność 2-3 razy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro