Plan Bezpieczeństwa Biologicznego. Do jutra trzeba dostosować gospodarstwo do wymogów bioasekuracji

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Główny Inspektorat Weterynarii przygotował 2 wzory PBB dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk oraz powyżej 300 sztuk średniorocznie.
Główny Inspektorat Weterynarii przygotował 2 wzory PBB dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk oraz powyżej 300 sztuk średniorocznie. pixabay.com/Hans
Do końca listopada 2021, czyli do jutra producenci trzody chlewnej powinni mieć przygotowane i zatwierdzone Plany Bezpieczeństwa Biologicznego. Dokumenty te są obowiązkowe przy przemieszczaniu świń w strefach objętych ograniczeniami z powodu ASF.

Według danych ARiMR z końca października 2021 roku systemie IRZ zarejestrowano 73 792 siedzib stad posiadających świnie. Zatwierdzenie planu bezpieczeństwa biologicznego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii stanowi jeden z wymogów umożliwiających uzyskanie pozwolenia na przemieszczanie świń i nie wymaga wydawania decyzji administracyjnych. Plan bezpieczeństwa nie będzie wymagany dla gospodarstw ze strefy niebieskiej (I).

Plan Bezpieczeństwa Biologicznego. Czym grozi niespełnienie wymogów bioasekuracji?

Według unijnego rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605 rolnicy posiadający gospodarstwa położone na obszarach objętych ograniczeniami II i III z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (w tzw. strefach czerwonej i różowej), którzy chcą przemieszczać zwierzęta poza strefy ASF, muszą w ramach obowiązujących zasad bioasekuracji sporządzić plan bezpieczeństwa biologicznego.

To też może Cię zainteresować

Co musi zawierać plan? Wprowadzono m.in. konieczność ogrodzenia budynków, gdzie są utrzymywane świnie. W planie musi znajdować się opis podstawowych czynności, które podejmuje się w gospodarstwie w celu ochrony przed wnikaniem wirusów afrykańskiego pomoru świń. Wielkopolska Izba Rolnicza wyjaśnia:

  • Brak planu bezpieczeństwa biologicznego - egzekwowany w pierwszej kolejności – o ile pierwszy transport trzody chlewnej będzie mógł odbyć się na starych zasadach, to już kolejne wysyłki świń nie wyjadą poza strefę!
  • Brak ogrodzenia – z uwagi na to, że nabór prowadzony przez ARiMR na pozyskanie środków przeznaczonych na sfinansowanie ogrodzenia jest w toku, wymóg ten obecnie nie będzie egzekwowany.

Kto pomoże w przygotowaniu Plany Bezpieczeństwa Biologicznego?

Pomoc można uzyskać od takich instytucji jak:

  • Główny Inspektorat Weterynarii oraz wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii,
  • Ośrodki Doradztwa Rolniczego,
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jej oddziały terenowe.

Na obszarze objętym ograniczeniami I (w strefie niebieskiej – ochronnej) właściciele trzody chlewnej muszą dysponować takim planem, jeśli sprzedają świnie lub pochodzące z nich mięso poza granice kraju.

Główny Inspektorat Weterynarii przygotował 2 wzory PBB dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk oraz powyżej 300 sztuk średniorocznie. Są one dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera