Plan Dla Wsi. Co proponuje rząd? Jakie chce wprowadzić zmiany? Te dwie propozycje szczególnie zainteresują lubuskich rolników

Magda Weidner
"Plan dla Wsi" to program,  który zakłada m.in. większe dofinansowanie do paliwa rolniczego czy utworzenie narodowego holdingu spożywczego.
"Plan dla Wsi" to program, który zakłada m.in. większe dofinansowanie do paliwa rolniczego czy utworzenie narodowego holdingu spożywczego. pixabay.com
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego ofensywnie wychodzi naprzeciw potrzeb środowiska rolniczego. Przygotowany został Plan dla wsi. - Z punktu widzenia lubuskich rolników, na pewno zainteresuje ich w dwóch punktach - zauważył podczas konferencji prasowej poseł Jacek Kurzępa.

Plan dla wsi , to program wsparcia polskiego rolnictwa. Jak podkreśla minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, założenia programu zostały wypracowane na podstawie rozmów z rolnikami w całej Polsce i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Szef resortu rolnictwa dodaje także, że program będzie rozbudowywany i doprecyzowany.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej (30 lipca br.) w Zielonej Górze, poseł Jacek Kurzępa zwrócił szczególną uwagę na aspekty, które dotyczyć mogą lubuskich rolników.
Czytaj również: Kodeks pracy 2019. Nieuniknione są zmiany. Jak będzie wyglądać nowy Kodeks pracy? Co się zmieni? [ZASADY, URLOPY]

Jacek Kurzępa
- Z punktu widzenia lubuskich rolników, na pewno Plan dla wsi zainteresuje ich w dwóch punktach - zauważył podczas konferencji prasowej poseł Jacek Kurzępa. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

- Pierwszy punkt dotyczy tej części rolnictwa lubuskiego, która charakteryzuje się gospodarstwami wielkopowierzchniowymi, a szczególnie produkcją bydła. Na terenie Ziemi Lubuskiej mamy autentycznie bardzo klasowe gospodarstwa, które mają po 500 -700 sztuk była. Wobec powyższego, informacja o tym, że zwiększymy z 85 do 100 litrów zwrot akcyzy zawartej w cenie zakupionego paliwa na każdy hektar jest informacją bardzo intrygującą - zauważa poseł. - Oczywiście na tę chwilę jest to zapowiedź. W momencie, gdy ministerstwo wdroży odpowiednie rozporządzenia, a my przez ustawy to zatwierdzimy, to wtedy słowo stanie się ciałem. Tuż po zakończeniu sejmowych wakacji, w tak zwanej szybkiej ścieżce legislacji, przyjmiemy te projekty i propozycje rozwiązań ustawowych dotyczących rolnictwa, o których dzisiaj mówimy - dodaje.

Otwieramy się na małych producentów rolnych
Plan dla wsi zakłada także utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego. - Druga rzecz, która wydaje się niebywale ważna, to sytuacja związana ze zmową cen i sytuacją, w której wielcy producenci europejscy dokonują wprowadzania na rynek Polski owoców po bardzo niskich cenach, co powoduje, że nasz producent na tym traci - podkreśla poseł PiS. - Narodowy Holding Spożywczy doprowadziłby do stabilizacji cen rynku produktów rolnych i cen płacowych dla rolników. Ważne jest to dla woj. lubuskiego, z uwagi na to, że mamy potężną liczbę małych producentów rolnych i średnich, którzy produkują w skali przydomowej. Otwieramy się na nich w stu procentach. Od dwóch lat, jeżdżąc jako poseł po rozmaitych spotkaniach do Glisna, Kalska czy w czasie dożynek, słuchałem, jak rolnicy nieustannie mówili: "pozwólcie nam sprzedawać". W efekcie zwiększamy z 20 do 40 tys. zł kwotę wolną od podatku żywności sprzedawanej w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Jednocześnie w sytuacji, w której przekroczyłby producent te 40 tys. zł , to podatek, który będzie musiał uiścić, wynosić będzie 2 proc. - dodaje Jacek Kurzępa.

Dobra jakość polskiej żywności
Kolejnym punktem programu rządowego skierowanego do rolników jest zdrowa polska żywność. A dokładnie większe wsparcie dla jej producentów. - Zawsze mieliśmy poczucie, że smak polskich wędlin czy owoców jest zupełnie inna niż tych sprowadzonych z zagranicy. Rzeczywiście tak jest. Polska produkcja chwali się wysoką jakością. Żeby to wzmocnić, rząd proponuje program zdrowej polskiej żywności. Zapewnimy m.in. skuteczną promocję i kanały dystrybucji. Wesprzemy rozwój rolnictwa ekologicznego, promując gospodarstwa ekologiczne produkujące na rynek, eliminując przy tym patologię wsparcia dla użytków, które nie dają żadnej produkcji. Wesprzemy rozwój rynku żywności wysokiej jakości, poprzez wsparcie logistyki, platform sprzedażowych, sprzedaży przez Internet, itp. Wprowadzimy oznaczenie produktów żywnościowych, niezawierających GMO i zapewnimy skuteczny system kontroli w tym zakresie - informuje poseł PiS.

Jacek Kurzępa podczas poniedziałkowej konferencji zaznaczył także, że program Plan dla wsi nie jest uniwersalny dla całej Polski. - Zupełnie inna jest charakterystyka dla wsi lubuskiej czy wsi podkarpackiej. W związku z czym, każdy z regionów przygotowuje suplement swojego programu rolnego.

Aby uniknąć suszy
Susza i trudna sytuacja ekosystemów wodnych to również jeden z punktów programu wsparcia polskich rolników. - Prace melioracyjne na polach przez wiele lat były zaniechane. Był pewien kłopot, kto ma się tym zajmować. Dzisiaj to unormowaliśmy, poprzez powołanie spółki Wody Polskie. Te prace melioracyjne mają wspomóc to, aby tego typu przypadków jak tegoroczna susza unikać. Nie jesteśmy w stanie doprowadzić do większego napływu wody deszczowej. Jednak możemy spowodować, że zarówno poprzez stosowanie określonych pasz, jak i prac agrotechnicznych, doprowadzimy do sytuacji, w której żyzność gleb i retencja wody będzie po prostu dużo lepsza - przyznaje poseł.

Zobacz też: Dopłaty. Można dostać unijną pomoc na budowę chlewni do tuczu nakładczego?

Założenia Planu dla wsi to:

  • Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego
    W celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych, zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydła.
  • Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego
    Dla stabilizacji rynków rolnych utworzony zostanie Narodowy Holding Spożywczy, który będzie alternatywą dla firm przejętych w ramach prywatyzacji na początku okresu transformacji. Zapewniony zostanie organizacyjny i właścicielski udział rolników-producentów rolnych w firmach Holdingu.
  • Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny
    Zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego.
  • Zdrowa polska żywność
    Zwiększona zostanie pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać się rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzone zostanie oznakowanie produktów wolnych od GMO.
  • Wsparcie rolnictwa na terenach górskich
    W celu lepszego wykorzystania użytków zielonych nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec. Dla terenów górskich wdrożona zostanie specjalna polityka.
  • Przeciw suszy
    Przeciwdziałając suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb, w tym wapnowania, oraz zwiększona zostanie retencja wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnień w rolnictwie.
  • Polskie pasze
    W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, białko paszowe z zagranicy będzie sukcesywnie zastępowane białkiem z produkcji krajowej.
  • Rolnictwo dla ekologii
    Podjęte zostaną działania mające na celu wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle oraz nastąpi rozwinięcie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie

źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Plan Dla Wsi. Co proponuje rząd? Jakie chce wprowadzić zmiany? Te dwie propozycje szczególnie zainteresują lubuskich rolników - Gazeta Lubuska