Plan Strategiczny dla rolnictwa po 2023 roku. Wysokość dopłat dla rolników będzie zależna od ekoschematów

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
W dopłatach bezpośrednich po 2023 roku nastąpią spore zmiany, które dotkną każdego rolnika.
W dopłatach bezpośrednich po 2023 roku nastąpią spore zmiany, które dotkną każdego rolnika. pixabay.com
Polska przekazała do Komisji Europejskiej zmieniony projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Dla rolników wiele się zmieni. Jak informuje ministerstwo rolnictwa, najważniejsze to podwojenie pieniędzy na wsparcie dobrostanu zwierząt, działania mające doprowadzić do kontynuowania hodowli zwierząt w małych gospodarstwach. Nastąpiły także zmiany dotyczące ekoschematów.

Zmiany w dopłatach bezpośrednich dla rolników

– Nasze oczekiwania dotyczące planu zostały w większości spełnione. W jedynym przypadku potrzebny był kompromis. Dotyczył on zachowania okrywy glebowej na okres zimy. Komisja Europejska oczekiwała, że okrywa będzie zachowana w 100 procentach, a Polska proponowała 50 procent. W wyniku kompromisu udało się uzgodnić zachowanie okrywy w 80 procentach – powiedział wicepremier Kowalczyk. - Generalnie założenia tego planu nie będą już ulegały zmianom.

Kluczowe dla rolników są ekoschematy, których celem będzie prowadzenie działalności rolniczej z poszanowaniem gleby i środowiska. Liczba wcześniej proponowanych 16 ekoschematów została ograniczona do pięciu. Jest też nowy ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego.

Na ekoschematy dotyczące rolnictwa węglowego i dobrostanu zwierząt składają się działania szczegółowe, za które rolnik stosujący je będzie otrzymywał określoną liczbę punktów. Im więcej działań zastosuje rolnik, tym większą otrzyma punktację, a co za tym idzie – większą dopłatę.

Wysokość dopłat zależna od ekoschematów

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, przykładowo nowy ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego będzie obejmował działania szczegółowe, takie jak opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, zróżnicowana struktura upraw czy wymieszanie słomy z glebą. Zaś w katalogu działań ekoschematu dotyczącego dobrostanu zwierząt znajdą się między innymi zwiększenie powierzchni bytowej zwierząt o co najmniej 50 procent, dostęp do wybiegu czy późniejsze odsadzanie młodych od matki.

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że są także ekoschematy dotyczące upraw roślin miododajnych, prowadzenia produkcji roślinnej w systemie zintegrowanym, retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i biologicznej ochrony roślin. Poinformował, że one wszystkie zostaną wkrótce szczegółowo przedstawione.

- Już dziś wiadomo, że bardzo ważne będzie badanie gleby oraz tworzenie i realizowanie planów nawozowych. Rolnicy po żniwach, po zbiorach powinni pobrać próbki gleby z każdej działki, do której będą wnioskować o dopłaty bezpośrednie i dostarczyć do akredytowanego labolatorium, jak Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza. Na podstawie wyników trzeba sporządzić plan nawozowy. Te działania będą stanowiły na pewno o wysokości dopłat bezpośrednich. Tyle wiemy, czekamy na kolejne informacje i rozporządzenia - mówi Karolina Szałas, współwłaściciel firmy Doradztwo Inwestycyjne Proinvest w Lipniku w powiecie opatowskim.

Finansowanie rolnictwa ekologicznego

Wicepremier Kowalczyk poinformował, że po dokonaniu zmian planu finansowego działania w zakresie rolnictwa ekologicznego będą realizowane w ramach II filara Wspólnej Polityki Rolnej.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plan Strategiczny dla rolnictwa po 2023 roku. Wysokość dopłat dla rolników będzie zależna od ekoschematów - Echo Dnia Świętokrzyskie