Spis treści
Dopłaty do gruntów położonych na obszarach ONW
Jedną z interwencji tegorocznego harmonogramu dopłat w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 są „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami”, tzw. obszarów ONW. Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dopłaty mają zrekompensować rolnikom wszystkie lub część dodatkowych kosztów oraz utraconych dochodów w ramach prowadzenia produkcji rolnej na trudnych obszarach.
Realizacja interwencji ma także umożliwić zachowanie walorów krajobrazowych obszarów wiejskich oraz utrzymanie i promowanie zrównoważonych systemów działalności rolniczej na tych terenach. W efekcie, wsparcie to będzie wpływało na utrzymanie żywotności obszarów wiejskich i na zachowanie różnorodności biologicznej, czytamy na stronie Agencji.
Jakie obszary ONW występują w Polsce?
W ramach gruntów ONW można ubiegać się o:
- płatności dla obszarów górskich (ONW typ górski);
- płatności dla obszarów innych niż obszary górskie, charakteryzujących się znaczącymi ograniczeniami naturalnymi (ONW z ograniczeniami naturalnymi);
- płatności dla innych obszarów charakteryzujących się szczególnymi ograniczeniami (ONW typ specyficzny).
Tak można wnioskować o płatności ONW
O dopłaty w ramach ONW można ubiegać się jednocześnie z dopłatami bezpośrednimi, wystarczy zaznaczyć je w aplikacji eWniosekPlus. Wsparcie skierowane jest do rolników aktywnych zawodowo, którzy prowadzą działalność na obszarach ONW. Dodatkowo, użytki rolne muszą spełniać wymogi przyznania pomocy w ramach podstawowego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności, a sama powierzchnia wykorzystywana do produkcji rolnej wynosi co najmniej 1 ha.
W okresie 2023-2027 w ramach nowej WPR, do obszarów ONW zaliczone będą obszary, które zostały wyznaczone na potrzeby okresu programowania 2014-2020 i kwalifikowały się do wsparcia.
Ile wynoszą stawki dopłat do obszarów ONW?
ARiMR zaznacza, że płatność jest ryczałtowa, jednoroczna, do hektara użytków rolnych położonych na obszarach ONW. Stawki dla poszczególnych typów gruntów przedstawiają się następująco:
ONW z ograniczeniami naturalnymi:
- strefa I – 179 zł/ha/rok,
- strefa II – 264 zł/ha/rok.
ONW typ specyficzny:
- strefa I – 179 zł/ha/rok,
- strefa II – 264 zł/ha/rok,
- strefa II w obrębie której co najmniej 50 proc. powierzchni użytków rolnych jest położonych powyżej 350 m n.p.m. – 550 zł/ha wszystkich posiadanych UR w gospodarstwie/rok - dotyczy gospodarstw z obsadą zwierząt trawożernych na poziomie co najmniej 0,5 DJP/ha UR.
ONW typ górski:
- 450 zł/ha/rok,
- 750 zł/ha wszystkich posiadanych UR w gospodarstwie/rok - dotyczy gospodarstw z obsadą zwierząt trawożernych na poziomie co najmniej 0,5 DJP/ha UR.
Więcej o specyfikacji obszarów ONW: Płatności ONW
Warunek posiadania zwierząt. Jakie gatunki są podane?
W przypadku minimalnej obsady zwierząt, co najmniej 0,5 DJP/ha wszystkich użytków rolnych będących w posiadaniu rolnika, położonych na obszarach typu górskiego i tzw. podgórskiego, czyli strefy II typu specyficznego, wymienia się posiadanie gatunków:
- alpaki,
- bydło domowe,
- daniele,
- gęsi,
- jelenie szlachetne,
- kozy,
- lamy,
- muły,
- osły,
- owce,
- konie.
Warunek posiadania zwierząt uznaje się za spełniony również, jeżeli spełnia go małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności ONW.
Do obliczenia liczby minimalnej DJP brane są pod uwagę zwierzęta posiadane przez rolnika lub jego małżonka w okresie od 1 kwietnia do 30 września danego roku, w odniesieniu do których rolnik lub jego małżonek dokonali wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zgłoszeń do komputerowej bazy danych.
Limity płatności ONW. Jakie są progi dygresywności?
Podobnie, jak przy starym PROW, płatności ONW podlegają dygresywności. Płatność jest przyznawana w zależności od powierzchni:
- 100 proc. stawki podstawowej do 25 ha,
- 50 proc. stawki podstawowej powyżej 25 ha do 50 ha,
- 25 proc. stawki podstawowej powyżej 50 ha do 75 ha.
Co ważne, powyżej 75 ha płatności ONW nie są przyznawane.
Źródło: ARiMR
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?