Płyty warstwowe jako trwała obudowa budynków gospodarczych i inwentarskich

Materiał informacyjny Balex
Udostępnij:
W budynkach gospodarczych, a przede wszystkim obiektach inwentarskich, panują specyficzne warunki, które mogą oddziaływać na materiały użyte do ich wzniesienia. W celu zapewnienia odpowiedniej trwałości takim obiektom konieczne jest użycie zaawansowanych technologicznie materiałów budowlanych.

Płyty warstwowe jako trwała obudowa budynków gospodarczych i inwentarskich

Nowoczesnym wyrobem służącym między innymi do wznoszenia budynków gospodarczych i inwentarskich są płyty warstwowe. Materiały tego typu są integralną częścią obiektów kubaturowych powstających w technologii szkieletowej stalowej, która jest najchętniej wybieranym sposobem wznoszenia budynków gospodarczych i inwentarskich. Płyty warstwowe to wyroby, które składają się z dwóch arkuszy blachy wypełnionej materiałem izolacyjnym. Elementy budowlane tego typu mogą tworzyć zarówno obudowę ścian, jak i pokrycie dachu. Istnieją również płyty przeznaczone do bardziej wymagających warunków. Dlatego wewnętrzna okładzina jest wyprodukowana z karbowanej folii aluminiowej lub nienasyconej żywicy poliestrowej zbrojonej włóknem szklanym. Taki rodzaj osłony nie jest podatny na działanie mikroorganizmów, korozji oraz zwierząt i ptactwa. Dodatkowo najlepiej zabezpiecza przed lotnymi związkami organicznymi, umożliwia czyszczenie obiektu myjkami wysokociśnieniowymi i spełnia podwyższone wymagania sanitarne I higieniczne, którym podlegają obiekty inwentarskie. Budowa płyt zapewnia im wysokie parametry izolacyjności termicznej, co sprawia, że koszty utrzymania budynków gospodarczych i inwentarskich są na niskim poziomie. Wysoka trwałość wyrobów sprawia, że elementy te nie wymagają właściwie żadnych czynności pielęgnacyjno-konserwacyjnych, a mimo to charakteryzują się estetycznym wyglądem przez cały okres użytkowania obiektu.

Co oddziałuje na budynki gospodarcze i inwentarskie?

Budynki gospodarcze i inwentarskie to obiekty, w których panują specyficzne warunki mogące mieć wpływ na trwałość materiałów budowlanych użytych do ich wzniesienia. Mikroklimat panujący szczególnie w obiektach przeznaczonych do chowu zwierząt może być przyczyną rozwoju grzybów oraz korozji biologicznej. Samo oddziaływanie ptactwa i zwierząt również może skutkować obniżeniem parametrów trwałości materiałów budowlanych.

Istotnym aspektem w odniesieniu do budynków gospodarczych i inwentarskich jest także zapewnienie właściwej temperatury w ich wnętrzu. W zależności od przeznaczenia obiektu (magazynowanie lub przechowywanie albo hodowla) wewnątrz powinny panować ciepłe bądź chłodne warunki. Temperatura w obrębie kubaturowego obiektu gospodarczego lub inwentarskiego powinna utrzymywać się na możliwie stałym poziomie bez względu na warunki atmosferyczne panujące w otoczeniu budynku. Dzięki temu obiekty tego typu nie będą wymagały znacznych nakładów finansowych związanych z użytkowaniem oraz wpiszą się w standardy zrównoważonego budownictwa.

Z uwagi na powyższe, podczas projektowania i wznoszenia obiektów należy stosować materiały, które zapewnią im wymaganą trwałość oraz możliwość efektywnej eksploatacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie