Po aferze z nagraniami w ARiMR. Dyrektor świętokrzyskiego oddziału: - Ta sprawa nie dotyczy nas, jesteśmy wiodącym oddziałem w Polsce

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Podczas konferencji prasowej od lewej wicedyrektor Jarosław Krzyżanowski,  kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego Dagmara Orlińska - Wilkosz, dyrektor Józef Cepil, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Ewa Plech oraz Karol Kozłowski, kierownik Biura Działań Premiowych.
Podczas konferencji prasowej od lewej wicedyrektor Jarosław Krzyżanowski, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego Dagmara Orlińska - Wilkosz, dyrektor Józef Cepil, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Ewa Plech oraz Karol Kozłowski, kierownik Biura Działań Premiowych.
- Słowa ministra rolnictwa nie dotyczyły oddziału w Kielcach. Jesteśmy wiodącym oddziałem w realizowaniu wszystkich działań - mówił Józef Cepil, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W Kielcach rozpoczynając wtorkową konferencję prasową.

Po pojawieniu się w sieci nagrań ze spotkania ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z dyrektorami i kierownikami z oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wywołały poruszenie. Słyszymy, jak szef resortu dyscyplinuje pracowników i mówi o opóźnieniach w realizowaniu wniosków składanych przez rolników na działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, rozpatrywanie, dla przykładu, wniosków na modernizację ma trwać około dwóch lat.

We wtorek podczas konferencji prasowej w biurze świętokrzyskiego oddziału regionalnego, dyrektor Józef Cepil wyjaśniał, że sprawa nie dotyczy placówki przez niego zarządzanej. - Jesteśmy wiodącym oddziałem w kraju, w zależności od działania i tygodnia, w bądź w czołówce kraju wraz z kilkoma innymi oddziałami. Nasi pracownicy, kiedy zrealizują obowiązki wobec świętokrzyskich rolników, pomagają oddziałom z innych województw w weryfikowaniu wniosków, tak się dzieje w przypadku rzeczonej modernizacji - wyjaśniał dyrektor Cepil. - W naszym województwie terminy żadnych płatności nie są zagrożone.

Na modernizację w obszarze a, b, c, czyli na rozwój hodowli bydła, krów mlecznych i trzody chlewnej złożono w 2018 roku 10 wniosków, dwa zostały zweryfikowane pozytywnie, zaś w 2019 roku - 29 wniosków i trwa ich weryfikacja. Na obszar d w 2018 roku, czyli na zakup maszyn, złożono 1019 wniosków i 770 zostało zweryfikowanych pozytywnie. - Zakończyliśmy we wskazanym terminie nabór wniosków z modernizacji z obszaru d, zakończyliśmy kontraktacje dla naszych świętokrzyskich rolników jeszcze w czerwcu i od tego czasu nadal pomagamy innym oddziałom - relacjonowała Dagmara Orlińska - Wilkosz, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego. - Zakończyliśmy kontraktację wniosków na inwestycje mające na celu ochronę wód, złożono ich 40, podpisaliśmy umowy na ponad milion złotych. Trwa weryfikacja wniosków z modernizacji z a,b,c złożonych w tym roku, a także złożonych na przetwórstwo produktów rolnych. Mamy jeszcze nabór w ramach inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej, w którym wnioski weryfikujemy od razu - wyliczała. Rozpatrywanie wniosków trwa nie dłużej niż 12 miesięcy. - Opóźnienia bądź negatywnie wydane decyzję są najczęściej efektem braku odpowiedniej dokumentacji, bądź niezdecydowania rolnika co do samej inwestycji - dodawała. Jak dopowiada dyrektor Cepil, dochodzi też do nieuczciwości prywatnych doradców, którzy nie wypełniają właściwie dokumentów.

Jak poinformowała kierownik Orlińska - Wilkosz, do 22 listopada w agencji restrukturyzacji trwa nabór na nawadnianie, od 28 października będzie trwał nabór na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Trwa również nabór na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej, a lada chwila rozpocznie się nabór na wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej tak zwany rozwój usług rolniczych. Na listopad zapowiedziane są nabory na inwestycje w gospodarstwa położone na obszarach Natura 2000 oraz przetwórstwo i marketing produktów rolnych dla rolników korzystających z rolniczego handlu detalicznego. W grudniu ma ruszyć działanie inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniami.

Rozpoczął się nabór wniosków na rozpoczęcie działalności pozarolniczej i będzie trwał do 29 października. - W 2019 roku zostało przeprowadzone trzy duże działania. Ma "młodego rolnika" wpłynęło 313 wniosków, trwa ich obsługa i zbliża się ku końcowi. W marcu na restrukturyzację małych gospodarstw wpłynęło 520 wniosków, w lipcu działanie to zostało uruchomione dla ubezpieczonych poza KRUSem i złożono 1280 wniosków - relacjonuje Karol Kozłowski, kierownik Biura Działań Premiowych. - Na obecnie trwający nabór na rozpoczęcie działalności pozarolniczej wpłynęło 7 wniosków, prognozuję, że może ich być nawet 200.

Z kolei Ewa Plech, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich przekazała, że świętokrzyska agencja restrukturyzacji jest gotowa do wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich. Mają one zostać uruchomione 16 października. - Wnioski są zweryfikowane, decyzje wysłane - mówi. - Przyjmujemy wnioski na pomoc klęskową. Przez pierwsze cztery dni naboru wpłynęło 1000 wniosków i mamy już wydanych 120 decyzji.

Biuro przyjmuje też wnioski na wsparcie na inwestycje zwiększające ochronę ekosystemów leśnych, czyli na sprzątanie lasów oraz dla rolników na trwałe przekazanie gospodarstw. Kolejny nabór potrwa od 28 października na wsparcie grup producentów rolnych dla rolników ekologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera