Po co jeździło się do GS-u? Historia spółdzielni Samopomoc Chłopska

Agata Wodzień-Nowak
Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Siemyślu, 1975
Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Siemyślu, 1975 NAC
GS-y, czyli gminne spółdzielnie były dostępne dzięki gęstej sieci i zaopatrywały rolników w potrzebne środki. Sklepy pomagały także sprzedać rolnikom ich produkty. Wiecie, że część z nich funkcjonuje do dziś?

Spis treści

Gminne Spółdzielnie „Samopomoc Chłopska” stanowiły istotny element polskiego krajobrazu wiejskiego od połowy XX wieku do czasów transformacji ustrojowej. Ich historia jest ściśle powiązana z dziejami polskiej wsi i jej przemianami.

Początki i rozwój gminnych spółdzielni „Samopomoc Chłopska”

Geneza GS SCh sięga okresu międzywojennego, kiedy to na wsiach zaczęły powstawać pierwsze kółka rolnicze i spółdzielnie. Po II wojnie światowej ruch spółdzielczy nabrał rozpędu, a w 1948 roku powołano Centralny Związek Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Celem CRS SCh było integrowanie lokalnych społeczności wiejskich oraz wspieranie rozwoju rolnictwa i gospodarki na wsi.

Składnica Maszyn i Narzędzi Rolniczych w Woli Worowskiej należąca do Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Rolniczych Samopomoc Chłopska w Radomiu, 1982
Składnica Maszyn i Narzędzi Rolniczych w Woli Worowskiej należąca do Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Rolniczych Samopomoc Chłopska w Radomiu, 1982 r. NAC

GS SCh działały na szczeblu gminnym, zrzeszając rolników i mieszkańców terenów wiejskich. Ich podstawową działalnością był:

  • handel: gminne spółdzielnie prowadziły rozbudowaną sieć sklepów detalicznych, zaopatrując wsie w artykuły codziennego użytku, produkty rolne, nawozy, maszyny rolnicze i inne towary.
  • usługi: GS-y oferowały szeroki wachlarz usług dla rolników, m.in. młynarstwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, naprawy sprzętu rolniczego, doradztwo rolnicze.
  • produkcja: GS SCh prowadziły również własną działalność produkcyjną, np. wytwarzając pasze dla zwierząt czy materiały budowlane.

Rola GS-ów w społeczeństwie wiejskim

GS-y odgrywały kluczową rolę w życiu polskiej wsi. Były nie tylko placówkami handlowymi i usługowymi, ale również ważnymi ośrodkami integracji społecznej i kulturalnej. GS SCh organizowały lokalne wydarzenia, prowadziły działalność edukacyjną i kulturalną, wspierały inicjatywy społeczne.

Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w okresie PRL
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w okresie PRL NAC

W sklepach i przed nimi spotykali się sąsiedzi i wymieniali najnowsze informacje.

Transformacja ustrojowa i zmiany na rynku

Transformacja ustrojowa w Polsce na początku lat 90. XX wieku przyniosła duże zmiany dla gminnych spółdzielni. Otwarcie rynku i napływ konkurencji z zachodu doprowadziły do spadku znaczenia Samopomocy Chłopskiej. Wiele spółdzielni borykało się z problemami finansowymi i organizacyjnymi. Stopniowo dochodziło do likwidacji lub prywatyzacji GS SCh.

Spółdzielczość wiejska wciąż odgrywa ważną rolę w Polsce, choć jej charakter uległ zmianie. GS Samopomoc Chłopska do dziś działa np. w Głogowie Małopolskim (Podkarpackie). Na jej stronie czytamy:

Aktualnie zakres działalności Spółdzielni obejmuje: handel detaliczny – głównie artykułów Spożywczych, produkcję pieczywa i skup złomu. Spółdzielnia prowadzi 15 placówek handlowych i piekarnię, zrzesza 120 członków i zatrudnia 121 osób.
Od 1998 roku Spółdzielnia corocznie wypracowuje dodatnie wyniki finansowe. W wyniku dokonanych zmian i inwestycji Spółdzielnia umocniła swoją pozycję na rynku i osiągnęła pewien poziom rozwoju.

Głogowska spółdzielnia powstała w latach 40. XX wieku po zakończeniu II wojny światowej z połączenia mniejszych spółdzielni. Podobnie GS SCH z Wejherowa na Pomorzu:

Nasza Spółdzielnia została zawiązana w dniu 18 maja 1945 roku i była „spadkobiercą tradycji” przedwojennej spółdzielni rolniczo – handlowej „Rolnik” w Wejherowie. Członkami założycielami było 31 osób. Była to spółdzielnia działająca początkowo na terenie Wejherowa, Rumi i Gdyni.

Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Radzyminie, 1980
Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Radzyminie, 1980 NAC

Spółdzielnia z Głogowa Małoopolskiego prezentuje swoją historię, w której istotne znaczenie miał okres zmian ustrojowych. Do przełomu lat 1989/1990 działalność gospodarcza spółdzielni była szersza niż teraz, obejmowała:

  • handel detaliczny w sieci sklepów spożywczych i przemysłowych,
  • produkcję pieczywa w piekarni, wędlin w masarni,
  • skup: żywca, zboża, jaj, skór surowych, złomu,
  • prowadzenie restauracji,
  • usługi,
  • zakład remontowo-budowlany,
  • w ramach działalności kulturalno – społecznej, ośrodek „Nowoczesna Gospodyni” i „Klubu Rolnika”.
Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Siemyślu, 1975
Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Siemyślu, 1975 NAC

W szczytowym momencie spółdzielnia miała ponad 3 tys. członków.

W latach 90. XX wieku działalność spółdzielni, w wyniku nowego ładu gospodarczego i żywiołowo wzrastającej konkurencji została ograniczona. Dokonano sprzedaży niektórych obiektów gospodarczych, zlikwidowano nierentowne działalności, ograniczone zostało zatrudnienie, znacznie zmalała liczba członków Spółdzielni.

Znaczenie gminnych spółdzielni rolniczych

Gminne Spółdzielnie „Samopomoc Chłopska” odegrały ogromną rolę w rozwoju polskiej wsi. Przez kilkadziesiąt lat były one nieodłącznym elementem krajobrazu wiejskiego, zapewniając mieszkańcom wsi dostęp do niezbędnych towarów i usług, wspierając rolnictwo i przyczyniając się do integracji społeczności lokalnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro