Po co są komary? Dla wielu to zmora lata. Dla człowieka nieznośne, dla przyrody potrzebne. Taki mają wpływ na środowisko

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Komary mogą być dla środowiska pożyteczne.
Komary mogą być dla środowiska pożyteczne. GettyImages/Andrei Sauko
Sezon na komary trwa, mało kto jest fanem tych owadów. Ich ukąszenia swędzą, nie wyglądają estetycznie, w niektórych przypadkach mogą być źródłem chorób. Uciążliwe bzyczenie nie pozwala zasnąć i rujnuje niejedną noc. Krwiopijcy mają jednak zalety. Dla ekosystemu ich obecność ma znaczenie, zobacz jakie.

Komary a środowisko. Dla nas wróg, dla natury przyjaciel?

Wypijają naszą krew, kąsają, z automatu stają się wrogami. Warto pamiętać, że gryzą samice, osobniki męskie pożywienia szukają w roślinach. Dla komarzyc ludzka krew jest potrzebna do złożenia jaj. Człowiek ich nie lubi, ale przyroda potrzebuje.

- Krew potrzebna jest im jedynie w okresie, w którym składają jajeczka. Do ich wytworzenia niezbędna jest duża ilość białka. Poza okresem rozrodczym samice, podobnie jak spokojne samce, żywią się sokiem roślinnym i nektarem kwiatów – czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Młode komary mają wpływ na czyste środowisko? Okazuje się, że tak. Wszystko zaczyna się tam, gdzie jest woda. Jaja komarów składane są w wilgotnych warunkach, a następnie młode filtrują środowisko, zjadając te gatunki, które mogą szkodzić.

- Żywią się bakteriami, glonami, grzybami, pierwotniakami zawieszonymi w wodzie - ogólnie syfem, którego nikt inny nie chce ruszać a z racji tego, że są odporne na różne warunki w akwenach więc nawet w największej żyburze woda może zostać przez te ancymony całkiem miło przefiltrowana – przekonują na facebookowym fanpage'u „Pogromcy Szkodników”.

Komary to pokarm dla innych zwierząt

Człowiek nie musi masowo eliminować komarów, stanowią one pożywienie dla innych gatunków. Tak działa natura. Dla nietoperzy, ptaków, płazów lub gadów to właśnie te owady stanowią przysmak. Zwłaszcza jerzyki lubują się w komarach, dziennie w locie mogą zjeść ich nawet kilkanaście tysięcy.

Wielu ekspertów podkreśla, że w tym roku komarów jest mniej niż rok, czy dwa lata temu. Wszystko przez suszę, która wpływa na jakość zbiorników, czyli miejsc do wylęgania jaj. Niski poziom wód i brak opadów – to ogranicza możliwość rozwoju gatunku.

Niezależnie od tego, czy w nocy atakuje nas jeden komar, czy plaga, warto pomyśleć o otaczającej nas przyrodzie. Zamiast zabijać owady, można je odstraszać naturalnymi sposobami. Niektórych zapachów nie trawią różne insekty.

- W walce z komarami i meszkami skuteczna jest także wanilia, a nawet olejek do ciasta o tym zapachu, czosnek, olejek lawendowy i eukaliptusowy, bazylia, goździki, mięta i tymianek. Z ekstraktów tych roślin, na bazie wody i spirytusu, można sporządzić roztwór i stosować jak spray – informują Lasy Państwowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jak jakiś komar wleci mi do domu, to niestety musi pożegnać się z życiem. Ale jak organizuje grilla na podwórku to mam zawsze kilka odstraszających woreczków kunagone, które świetnie spełniają swoje zadanie i komary mogą sobie dalej latać, ale daleko ode mnie
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie