Po czerwcowych nawałnicach komisje ciągle jeszcze szacują straty w uprawach rolnych

Redakcja
Zniszczenia we wsi Rostołty po czerwcowym huraganie i  deszczu nawalnym
Zniszczenia we wsi Rostołty po czerwcowym huraganie i deszczu nawalnym Andrzej Zgiet
Aż 26 komisji szacowało straty spowodowane czerwcowymi huraganami, deszczami nawalnymi oraz gradobiciem. Uszkodzonych zostało m.in. 245 budynków mieszkalnych i 440 gospodarczych. Ciągle trwa szacowanie szkód w uprawach rolnych.

Przypomnijmy, w czerwcu przeszedł przez woj. podlaskie silny front burzowy z licznymi  wyładowaniami  atmosferycznymi, silnym wiatrem sięgającym w porywach nawet do 110 km/h oraz punktowo opadami deszczu o charakterze nawalnym.  Wyrządził liczne szkody w gospodarstwach domowych, w infrastrukturze energetycznej, w drzewostanie i uprawach.

Według danych z powiatowych centrów zarządzania kryzysowego szkody wystąpiły w 44 gminach na terenie 15 powiatów. Zgłoszono uszkodzenia w 245 budynkach mieszkalnych, w ponad 440 budynkach gospodarczych. Ponadto w okresie od 1 do 4 czerwca zostało uszkodzonych ponad 24 tys. mszesc. lasów, zaś w wyniku burzy która miała miejsce 17 czerwca  –  41,2 ha. Największe straty odnotowano w powiecie białostockim i wysokomazowieckim.

 W wyniku czerwcowych zdarzeń, wojewoda podlaski wypłacił 149 zasiłków celowych na łączną kwotę 596,5 tys. zł. Straty spowodowane huraganem oszacowano w woj. podlaskim na ponad 4 mln zł.

 

Rolnicy, którzy mają oszacowane straty w swoich gospodarstwach mogą ubiegać się o inwestycyjne kredyty klęskowe oraz obrotowe kredyty klęskowe. Poszkodowani gospodarze mogą ubiegać się  też o odroczenie terminu płatności składek KRUS i rozłożenie ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek. Inną formą pomocy może być  zastosowanie przez prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstały szkody. Poszkodowani rolnicy mogą wystąpić również do wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast o ulgi w podatku rolnym. Producenci rolni mogą również ubiegać się w bankach o zmianę warunków spłaty.

 Z powodu deszczy nawalnych i huraganu odnotowano straty w następujacych gminach: Boćki, Zabłudów, Grabowo, Kolno, Miastkowo, Łapy, Supraśl, Klukowo,

Natomiast z powodu huraganu odnotowano straty w gminach: Turośl, Mały Płock, Radziłów, Poświętne, Piątnica, Nowogród, Juchnowiec Kościelny, Bielsk Podlaski, Wąsosz, Grajewo, Grodzisk, Sokółka, Stawiski, Szepietowo, Klukowo 

(koci)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po czerwcowych nawałnicach komisje ciągle jeszcze szacują straty w uprawach rolnych - Gazeta Współczesna