- Tegoroczna edycja największej w Polsce akcji społecznego sprzątania rzek i okolic okazała się rekordowa. W porównaniu z poprzednimi latami zgromadziła najwięcej wolontariuszy, odbyło się najwięcej akcji, co przełożyło się na imponującą wagę śmieci. Ponad 220 ton – informują organizatorzy akcji w oficjalnym komunikacie.
Najbardziej zaangażowane okazało się województwo mazowieckie, na drugim miejscu znalazła się Lubelszczyzna, a na trzecim – Podlasie. W latach 2019-2022 w ramach Operacji Czysta Rzeka ponad 15 tys. osób uprzątnęło z łona natury ponad 500 ton śmieci.
Rekordowa akcja sprzątania rzek w całej Polsce
Operacja Czysta Rzeka odbyła się w tym roku w dwóch edycjach – wiosennej i letniej. Tegoroczne wydarzenie odnotowało prawie 500 akcji w całej Polsce, w ramach których zebrano ponad 220 ton śmieci, czyli 14,5 tys. 120-litrowych worków.
W miesiącach letnich Operacja Czysta Rzeka pojawiła się na rzekach: Bug, Bystrzyca, Drawa, Drzewiczka, Kamienna, Nurzec, San, Słupia, Warta, Wda, Wełna i Widawa. W czasie letniej edycji odbyło się również 15 akcji partnerami, którzy wsparli Operację Czysta Rzeka w tym roku.
IV edycja Operacji Rzeka dotarła do wszystkich województw. Najwięcej zaangażowanych, podobnie jak rok temu, było na Mazowszu, gdzie 2604 osób wzięło udział w 148 akcjach i zebrało ponad 60,6 ton śmieci (4040 120-litrowych worków na odpady). Województwo lubelskie uplasowało się także drugi rok z rzędu na 2. pozycji, notując – 1284 wolontariuszy, 71 akcji oraz prawie 32 tony odpadów w 2117 workach. Trzecie miejsce też tradycyjnie należało do Podlasia – 534 ochotników, 33 akcje i 25,6 ton (1710 worków).
- Z jednej strony jest nas coraz więcej i coraz więcej jesteśmy w stanie zebrać odpadów, z drugiej strony im nas więcej, tym tych odpadów mniej do zebrania. W miejscach, w których jesteśmy od kilku lat, śmieci jest rzeczywiście mniej, ludzie są coraz bardziej świadomi, dbają o swoje małe ojczyzny, monitorują posprzątane tereny, tworzy się taki ekologiczny obywatelski ekopatrol – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.
Najczęstszymi obszarami, w których organizowano akcje sprzątanie były rzeki i ich okolice – ponad 330 akcji, następnie lasy – prawie 50 i ponad 100 – tereny zielone w danej miejscowości.
- Wciąż podejmujemy dyskusję o odpowiedzialnym zachowaniu na łonie natury, pokazujemy, jak wykonać ekologiczne marzanny na wiosnę, nawołujemy do nie śmiecenia w majówkę i podczas wakacji nad wodą. Apelujemy o rozsądek, ale odwołujemy się też do ekologicznej czujności – tłumaczy Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa akcji Operacji Czysta Rzeka.
Rzeczniczka tłumaczy, że „jeśli coś nas niepokoi, jeśli widzimy, że na łonie natury dzieje się coś, co nie powinno, zgłaszajmy takie sytuacje odpowiednim służbom.” - Nie pozostawajmy obojętni wobec innego koloru wody, dzikich wysypisk, śniętych ryb czy obumarłej roślinności. Odra ucierpiała, ale nie dopuśćmy, żeby taka sytuacja się powtórzyła – dodaje.