Podatek od psa trzeba zapłacić, ale nie wszędzie. Jakie są stawki opłaty, zależy od gminy. Kto ma obowiązek płacenia za psa?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Każda gmina sama ustala wysokość opłaty za psa, czasem jest to uzależnione od wielkości i rasy psa. Dokładną kwotę sprawdzamy w swoim urzędzie gminy.Opłata jest do uregulowania co roku. O dokładnym terminie decyduje gmina. Konkretne przykłady znajdziesz pod kolejnymi zdjęciami --->
Każda gmina sama ustala wysokość opłaty za psa, czasem jest to uzależnione od wielkości i rasy psa. Dokładną kwotę sprawdzamy w swoim urzędzie gminy.Opłata jest do uregulowania co roku. O dokładnym terminie decyduje gmina. Konkretne przykłady znajdziesz pod kolejnymi zdjęciami --->123rf
Udostępnij:
Podatek od posiadania psa to danina, której nie wszyscy ludzcy towarzysze Azorów i Reksów są świadomi. Posiadanie czworonożnego przyjaciela kosztuje i nie chodzi tylko o karmę, smycze, gryzaki i legowiska. Wprowadzenie podatku w gminie umożliwia ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Maksymalna wysokość opłaty co roku jest ustalana przez ministra finansów, ale gmina może uchwalić niższą stawkę i często tak robi. Kto musi płacić za psa i ile wynosi taki podatek? Wyjaśniamy i sięgamy po przykłady z gmin.

"O jaki uroczy psiak! Towarzyski, wesoły", zachwala koleżanka. "I co, teraz jeszcze podatek będziesz płaciła? "Ale jaki podatek"? Warto sprawdzić, czy w naszej gminie obowiązuje opłata za posiadanie psa. Tak, jest taka możliwość. Jak wspominamy we wstępie, radni mogą uchwalić obowiązkową opłatę na podstawie ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Podatek za psa. Kto musi płacić i jak dużo?

Obwieszczenie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 22 lipca 2021 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022 określa maksymalną stawkę podatku, jaką może pobierać gmina w przypadku psów. W 2022 roku ta górna granica opłaty za posiadanie psa wynosi 135 zł rocznie.

Sięgnęliśmy po przykłady z kilkunastu polskich gmin i stawki zaczynają się już od 10 zł, czyli znacznie poniżej tej górnej granicy. Przykłady znajdziesz na slajdach:

Najprościej będzie sprawdzić to na stronie swojej gminy. To radni danej gminy decydują o wprowadzeniu opłaty i jej wysokości (z uwzględnieniem górnego limitu). Jeśli w twojej gminie jest opłata za psa – masz obowiązek zapłacić. Są jednak pewne wyjątki i o nich poniżej.

Kto nie musi płacić podatku za psa?

Ustawa przewiduje zwolnienia z obowiązku zapłaty, nawet gdy gmina taką u siebie wprowadziła. Nie trzeba płacić za 1 psa, jeśli posiadamy:

  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym,
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.

Co w przypadku, gdy spełniamy poniższe kryterium np. wieku, a mamy więcej psów? Wówczas płacimy za drugiego i każdego kolejnego psa.

Jest jeszcze wyjątek dotyczący rolników. Nie trzeba płacić za 1 lub 2 psy, jeśli płacimy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacimy wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie