Podatku od środków ochrony roślin nie będzie? Zrezygnowano z naliczania opłat

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zwolennicy metod konwencjonalnych od razu krytykowali zapis wcześniejszego projektu, zwracając uwagę na i tak trudną sytuację rolników.
Zwolennicy metod konwencjonalnych od razu krytykowali zapis wcześniejszego projektu, zwracając uwagę na i tak trudną sytuację rolników. pixabay.com/WFranz/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
W projekcie ustawy o rolnictwie ekologicznym nie widać już artykułu o naliczaniu opłat od wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin. Opodatkowanie miało służyć promocji ekologii, nie spotkało się jednak z uznaniem rolników i producentów.

Jeszcze do niedawna w kontekście ustawy o rolnictwie ekologicznym mówiło się o opłatach naliczanych na sprzedawców środków ochrony roślin. Wprowadzenie pestycydów do obrotu miało wiązać się z opłatą w wysokości 1 proc. wartości netto środka.

W myśl pierwszego projektu ustawy, pieniądze, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zebrałby od sprzedaży ŚOR, miały finansować program żywności ekologicznej w szkołach i przedszkolach.

Ekologia kosztem tradycyjnych metod?

Zwolennicy metod konwencjonalnych od razu krytykowali ten zapis zwracając uwagę na i tak trudną sytuację rolników. Danina od pestycydów kosztowałaby producentów kilkadziesiąt milionów złotych, co w efekcie mogłoby przełożyć się na wzrost cen. W praktyce więc opłata środowiskowa zamiast pomóc, zaszkodziłaby gospodarstwom.

To też może Cię zainteresować

Projekt bez wzmianki o opłatach związanych z ŚOR

- W projekcie rozporządzenia przedstawiono propozycję zmian niektórych przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół – głosi obecna wersja nowelizacji.

Opublikowany 4 lutego 2022 roku projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym nie zawiera zapisu o wprowadzeniu opłat od wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, co dla wielu właścicieli gospodarstw będzie istotną i dobrą informacją.

Źródło: RCL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie