Jeszcze do niedawna w kontekście ustawy o rolnictwie ekologicznym mówiło się o opłatach naliczanych na sprzedawców środków ochrony roślin. Wprowadzenie pestycydów do obrotu miało wiązać się z opłatą w wysokości 1 proc. wartości netto środka.
W myśl pierwszego projektu ustawy, pieniądze, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zebrałby od sprzedaży ŚOR, miały finansować program żywności ekologicznej w szkołach i przedszkolach.
Ekologia kosztem tradycyjnych metod?
Zwolennicy metod konwencjonalnych od razu krytykowali ten zapis zwracając uwagę na i tak trudną sytuację rolników. Danina od pestycydów kosztowałaby producentów kilkadziesiąt milionów złotych, co w efekcie mogłoby przełożyć się na wzrost cen. W praktyce więc opłata środowiskowa zamiast pomóc, zaszkodziłaby gospodarstwom.
To też może Cię zainteresować
Projekt bez wzmianki o opłatach związanych z ŚOR
- W projekcie rozporządzenia przedstawiono propozycję zmian niektórych przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół – głosi obecna wersja nowelizacji.
Opublikowany 4 lutego 2022 roku projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym nie zawiera zapisu o wprowadzeniu opłat od wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, co dla wielu właścicieli gospodarstw będzie istotną i dobrą informacją.
Źródło: RCL

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?