Podsumowali 2017. Poznaj czołówkę hodowców bydła mlecznego [zdjęcia]

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
- Dla naszych krów nagrody nie mamy, ale wyniki będziemy świętować w domu uroczystą kolacją - zdradził Grzegorz Krzemkowski, który do Łysomic przyjechał z Dębowa. Okazja? Podsumowanie wyników oceny bydła mlecznego za 2017 rok w Regionie Oceny Bydgoszcz.

8 150 kg mleka, taką wydajność od krowy osiągnęli nasi hodowcy w zeszłym roku.

- Wyniki fenomenalne. Nasz region odznacza się wysokim potencjałem hodowlanym, świadczą o tym wyniki uzyskiwane przez czołowe obory - pierwsze, drugie, trzecie miejsca w poszczególnych kategoriach w skali kraju - podkreślił Janusz Nalewalski, kierownik Biura Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Regionie Oceny Bydgoszcz.

Jak ocenił ubiegły rok?

- Z jednej strony przyniósł wzrost cen mleka, które sukcesywnie szły w górę. Z drugiej, jeśli chodzi o produkcję pasz dla bydła, był ciężki. Dużo upraw, zwłaszcza kukurydzy - pozostało na polach do stycznia, nawet i do lutego. Dużo łąk zostało zalanych - wskazał Nalewalski. I podkreślił: - Przy tak ciężkim roku, w paszach objętościowych mogą często pojawiać się mykotoksyny. To zaś, może powodować podtrucia zwierząt, problemy ze zdrowotnością, z wydajnościami.

Polecamy: **Sytuacja jest nieciekawa - ceny mleka idą w dół, a pasz w górę**

- Trudno przewidywać, do jakiego poziomu spadną ceny mleka - mówił Janusz Nalewalski. - Śledzimy giełdy na rynkach światowych, to pewne odniesienie do tego, jaka sytuacja będzie u nas. Mamy nadzieję, że cena utrzyma na poziomie 1,30-1,40 zł za litr.

TUTAJ znajdziesz zdjęcia ze spotkania hodowców w Łysomicach

- Myślę, że cena skupu mleka troszeczkę spadnie. Ten spadek nie będzie jednak tak drastyczny, jak dwa lata temu - powiedział Grzegorz Krzemkowski, hodowca z Dębowa. - Obecnie dostajemy 1,50 zł za litr. Wprawdzie nie jest to wysoka cena, ale nas zadowala.

Grzegorz Krzemkowski
Grzegorz Krzemkowski

Pan Grzegorz prowadzi 270-hektarowe gospodarstwo pod Nakłem. Stado podstawowe liczy 155 krów.

- W ocenie na Region Bydgoszcz, mamy dwie najlepsze sztuki w województwie. Przekroczyły 20 tys. kg mleka w 305-dniowej laktacji - powiedział nagrodzony hodowca.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas

W kategorii obór do 20 krów, najwyższą wydajność (11 043 kg) w województwie uzyskało w 2017 gospodarstwo Łukasza Czarneckiego (Makówiec, powiat lipnowski). Jeśli chodzi o obory od 20 do 50 sztuk pierwsze miejsce zdobyła obora Marcina Gromady w Ludzisku w powiecie inowrocławskim (14 045 kg). W kategorii obór powyżej 50 sztuk zwyciężyła obora ze Stadniny Koni „Nowe Jankowice” (Szarnoś, powiat grudziądzki) z przeciętną wydajnością 13 174 kg. Obory od 150 do 300 sztuk? Numer jeden ubiegłego roku to OHZ Osięciny w powiecie radziejowskim (12 917 kg). Wśród obór od 300 do 500 sztuk pierwsze miejsce zajęła SK „Nowe Jankowice” (13 192 kg). SK Dobrzyniewo (Mrozowo, powiat nakielski) - wśród obór powyżej 500 zwierząt - znalazło się na szczycie tabeli z przeciętną wydajnością 12 167 kg.

Przeciętne wydajności krów mlecznych w 2017 w regionach:

Infogram

- W skali kraju ubyło nam 109 obór. Czy to dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że - w tym samym okresie - ilość bydła ocenianego wzrosła nam o 21 512 sztuk? To jasno pokazuje, że ten, kto chce produkować, nadal będzie to robił - zwrócił się do zebranych Janusz Nalewalski.

Janusz Nalewalski
Janusz Nalewalski

Region Oceny Bydgoszcz skupia cztery województwa: Kujawsko-Pomorskie, Zachodniopomorskie, Pomorskie oraz Warmińsko-Mazurskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podsumowali 2017. Poznaj czołówkę hodowców bydła mlecznego [zdjęcia] - Gazeta Pomorska