Podwyżki cen w 2023 roku. W sektorze warzyw i owoców nie będzie taniej. Za pomidory lub sezonowe owoce zapłacimy krocie?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Tyle płaciło się za warzywa wiosną 2021. W nadchodzącym 2023 roku czekają nas podwyżki?
Tyle płaciło się za warzywa wiosną 2021. W nadchodzącym 2023 roku czekają nas podwyżki? Aneta Żurek/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Wielu z nas zaobserwowało znaczny wzrost cen przed świętami Bożego Narodzenia - płaciliśmy krocie za podstawowe artykuły spożywcze. Okazuje się, że to nie koniec szoku cenowego. Nadchodzący 2023 rok może przynieść kolejne podwyżki, o fatalnych prognozach od miesięcy mówią piekarze, hodowcy, w górę mogą pójść też warzywa i owoce. – W najbliższych kwartałach dynamika cen owoców i warzyw pozostanie w trendzie wzrostowym – uważają eksperci.

Spis treści

Według WHO powinniśmy spożywać przynajmniej 400 g warzyw i owoców dziennie. Jeszcze kilka lat temu nasze wózki uginały się od jabłek, marchwi oraz pomidorów, kupowaliśmy je chętnie, bo było nas na nie stać.

Dziś wielu porcjuje listę zakupów – inflacja zbiera żniwa, także w sektorze rolnym. Krajowych warzyw nie brakuje, ale ich ceny robią wrażenie, niestety nie te pozytywne. Producenci przyznają, że to dopiero początek, a ceny warzyw i owoców w 2023 roku jeszcze wzrosną.

Polska wciąż warzywami i owocami stoi. Na tegoroczne zbiory miała wpływ pogoda

Zgodnie z wynikowym szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego, produkcję warzyw gruntowych w 2022 roku wyliczono na ponad 3,9 mln t, tj. na poziomie ok. 3 proc. wyższym w porównaniu ze zbiorami roku ubiegłego. Także zbiory owoców są wyższe niż w 2021 r. – z sadów ponad 4,7 mln t, czyli o ok. 6 proc. więcej, z krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych ok. 589 tys. t, tj. 4 proc. więcej.

Dla wielu produkcji kluczowe były warunki pogodowe. Wiosną nie było znacznych przymrozków, za to latem i jesienią w wielu regionach mieliśmy do czynienia z suszą. Dość chłodne początki wiosny opóźniły i wydłużyły z kolei siew warzyw. Zmienność temperatur wpłynęła na wilgotność gleb.

Jak zauważają eksperci Credit Agricole, mimo nie najlepszej aury w sezonie, produkcja warzyw i owoców ukształtowała się na relatywnie wysokim poziomie.

Ceny warzyw i owoców w 2023 będą wyższe. Kiedy spodziewać się spadków?

– Ze względu wyraźny postęp technologiczny i rosnącą specjalizację w polskim rolnictwie, zmniejsza się wpływ negatywnych warunków pogodowych na produkcję – wskazuje Kwartalnik Agrobiznesu, Zima 2022.

W przeciwnym kierunku oddziałują z kolei rosnące koszty produkcji – wysokie ceny nawozów i energii, widać to zwłaszcza w sektorze produkcji szklarniowej. To wpływa na dynamikę cen, a ta według prognoz, w najbliższych kwartałach utrzyma się w tendencji wzrostowej. Specjaliści szacują, że spadki nastąpią dopiero w II połowie 2023 roku, wtedy obniży się presja kosztowa.

Najwięcej zapłacimy za warzywa szklarniowe?

Ekonomiści PKO Banku Polskiego wskazują z kolei w AgroNawigatorze, że wzrost cen surowców energetycznych, w efekcie także kosztów ogrzewania szklarni, może odbić się na rentowności produkcji w sezonie. Producenci będą ją ograniczać, wielu zrezygnowało z jesiennych zasiewów. Co się z tym wiąże?

– To może oznaczać przyspieszenie tempa wzrostów cen detalicznych warzyw w 2022 i 2023 – wskazują.

Scenariusz, w którym pomidory będą kosztować nawet 80 zł/kg na wiosnę, wcale nie jest oderwany od rzeczywistości.

Warzywa i owoce wcale nie najdroższe

Choć przewiduje się, że wysokie ceny pomidorów, ziemniaków czy owoców utrzymają się w nowym roku, obecnie na tle innych podwyżek, te w sektorze warzyw i owoców wcale nie są najwyższe. Z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” wynika, że ceny żywności w listopadzie wzrosły o prawie 26 proc. Analiza UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych wskazuje, że to tłuszcze, mięso i nabiał najbardziej uszczuplają portfele Polaków. Warzywa i owoce, choć podrożały, to mniej niż inne artykuły pierwszej potrzeby.

Źródła: GUS, Credit Agricole, PKO BP

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro