Pogoda na wakacje 2022. Przed nami gorący lipiec, prognozuje IMGW. Zapowiada się plażowanie i suche żniwa?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).
Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts). pixabay.com
Pogoda na wakacje jest szczególnie ważna dla tych, którzy zaplanowali urlopy oraz dla rolników, którzy czekają na żniwa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że lipiec 2022 będzie gorący: "Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020". Zaglądamy do eksperymentalnej prognozy długoterminowej na lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2022. Kiedy zatem jechać na urlop?

Już tylko chwila dzieli nas od końca roku szkolnego, a wraz z nim rodziny wyruszą na wakacje. Im bliżej terminu urlopu, tym częściej sprawdzamy, jaka będzie pogoda w lipcu czy sierpniu 2022. W końcu nie po to pokonujemy dziesiątki lub setki kilometrów, by w bluzie zza okna domku, hotelu czy namiotu oglądać strugi deszczu.

Czy lato 2022 będzie ciepłe i słoneczne? Prognoza pogody na lipiec

Wiemy już, że termometry w lipcu, według prognoz IMGW wskażą wyższe wartości niż w poprzednich latach. Ucieszą się ci, którzy zarezerwowali już termin urlopu nad morzem, w górach czy gdziekolwiek indziej w Polsce. Co z opadami? Czy wyższej niż zazwyczaj temperaturze będą towarzyszyć w lipcu także obfitsze deszcze? Niekoniecznie. "Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej", informuje IMGW. Dotyczy to całego kraju.

Lipiec jednak zazwyczaj jest jeszcze bardziej mokrym miesiącem niż potem sierpień i ze żniwami trzeba kombinować - zwracają uwagę rolnicy. Będą potrzebowali chociaż kilku suchych dni, by zebrać rzepak i zboża o dobrych parametrach wilgotnościowych.

Pogoda na sierpień 2022 przewiduje, że miesiąc będzie cieplejszy niż zazwyczaj

IMGW prognozuje, podobnie jak w lipcu, że średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się w powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, jednak dotyczy to już tylko południa Polski. "Na północy możliwa temperatura w normie. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej".

Czeka nas ciepła jesień. Pogoda na wrzesień i październik 2022

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wrześniu powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z ostatnich 30 lat. Więcej będzie za to deszczu w wybranych regionach.

"Suma opadów atmosferycznych w północno wschodniej części kraju najprawdopodobniej wystąpi powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze możliwa suma w zakresie normy".

Październik nie przyniesie zaskoczeń. Średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie zmieści się normie ostatnich 3 dekad i to w całym kraju. Wody jednak może brakować zbożom sianym jesienią. "Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować poniżej normy wieloletniej".

Źródło: IMGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera