Polacy boją się przyznać, czym palą w piecu? Jeszcze ok. 2,5 mln mieszkańców nie złożyło obowiązkowych deklaracji

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Deklaracja dotyczy źródła ciepła i spalania paliw w budynkach.
Deklaracja dotyczy źródła ciepła i spalania paliw w budynkach. 123rf
Liczba deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków według danych z 23 marca 2022 roku wynosi 2 634 008. Dużo? To około połowa budynków, które według szacunków nadzoru budowlanego stoi w Polsce. Składanie deklaracji CEEB jednak wyraźnie przyspieszyło. Czasu na złożenie deklaracji w urzędzie gminy jest coraz mniej.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma kompleksowo gromadzić informacje o źródłach ogrzewania naszych domów i budynków niezamieszkałych. A docelowo ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce poprzez wsparcie akcji wymiany tzw. pieców kopciuchów.

Deklaracje o źródłach ciepła w domu muszą złożyć wszyscy właściciele lub zarządcy budynków

CEEB przyjmuje deklaracje emisyjności od 1 lipca 2021 roku. Jak pokazuje poniższy wykres, nie zerwaliśmy się do natychmiastowego wypełniania formularzy, choć od początku 2022 roku przyrost jest znaczny, plus ok. 2 mln deklaracji.

W połowie marca Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przekazał na Twitterze: "Pękamy z dumy! W ewidencji #CEEB złożono 2 510 767 deklaracji, co oznacza, że jest już zapełniona w 50%! Oby tak dalej!". Zatem jeszcze 2,5 mln Polaków zwleka z wypełnieniem obowiązku.

Czym palisz w piecu? Do kiedy jest czas na deklaracje emisyjności?

Kto musi złożyć deklarację o sposobie ogrzewania budynku? Każdy właściciel lub zarządca budynków mieszkalnych i niemieszkalnych na wsi i w mieście, w którym znajduje się źródło ciepła. Minęła już większość czasu przeznaczonego na tę czynność. Termin kończy się 30 czerwca 2022 r.

Tu warto doprecyzować - termin 30 czerwca jest obowiązujący dla źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r. Natomiast jeśli źródło ciepła zostało uruchomione po tej dacie, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

W tych gminach mieszkańcy złożyli najwięcej deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków:

  • Zawidów (woj. dolnośląskie) - 79%
  • Rytro (woj. małopolskie) - 69%
  • Słopnice (woj. małopolskie) - 68%
  • Kolno (woj. podkarpackie) - 67%
  • Piwniczna-Zdrój (woj. małopolskie) - 66%
  • Chełmiec (woj. małopolskie) - 65%
  • Udanin (woj. dolnośląskie) - 65%

Deklarację można złożyć na dwa sposoby - online lub w wersji papierowej. Formularz złożymy przez Internet, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stronie: www.zone.gunb.gov.pl lub w formie papierowej: wypełniony formularz można przesłać lub złożyć osobiście w urzędzie gminy czy miasta.

Rodzaje i liczba źródeł ciepła
GUNB

Druki formularzy wraz ze wzorami są dostępne na stronie: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

Gminy z najmniejszą liczbą złożonych deklaracji CEEB

  • Żelechlinek (woj. łódzkie) - 2%
  • Mikołajki (woj. warmińsko-mazurskie) - 3%
  • Prochowice (woj. dolnośląskie) - 3%
  • Zakroczym (woj. mazowieckie) - 5%
  • Harasiuki (woj. podkarpackie) - 5%
  • Adamów (woj. lubelskie) - 5%
  • Rawa Mazowiecka (woj. łódzkie) - 5%

Przewidziane są kary za niezłożenie deklaracji CEEB

Przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. Co to znaczy?

W art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wprowadza się sankcje karne, które mogą być nakładane w przypadku niezłożenia w ustawowym terminie ww. deklaracji. Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń.

Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji, zanim organ wykonawczy (w tym wypadku: wójt, burmistrz lub prezydent miasta) "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach czynnego żalu, wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera