Większość Polaków jest zdania, że jakość powietrza nie zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Natomiast pozostali respondenci, równie często odpowiadają, że stan powietrza poprawił się, jak i pogorszył. Jak więc jest z tym czystym powietrzem?
Czy Polacy chcą mieć czyste powietrze?
W hierarchii zmartwień kwestie środowiskowe ustępują problemom ekonomicznym. Największy niepokój wywołują zagadnienia związane z wojną w Ukrainie oraz inflacją, a ochrona klimatu, stan jakości powietrza czy nawet pandemia, znajdują się na dalszym planie.
Co piąta osoba deklaruje, że regularnie sprawdza informacje o stanie jakości powietrza, a 54 proc. robi to od czasu do czasu. Zainteresowanie tematem zależy w dużej mierze od regionu, wielkości miejscowości, oraz liczby mieszkańców. Najwięcej osób sprawdza dane o stanie powietrza w dużych miastach i w regionie południowym - wynika z badania.
Przykładem może być Kraków, a świadomość mieszkańców tego miasta na temat zanieczyszczeń powietrza, jest prawdopodobnie efektem toczących się od kilku lat debat w mieście. Krakowiacy wciąż oddychają zanieczyszczonym powietrzem, a ich miasto często widnieje jako jedno z pierwszych w rankingach miast o największej koncentracji pyłów zawieszonych (PM) w całej Europie.
Pomimo to prawie połowa mieszkańców Krakowa nie posiada żadnej aplikacji umożliwiającej sprawdzenie stanu jakości powietrza na telefonie. W skali kraju, co piąta osoba posiada taką aplikację, regularnie z niej korzysta i potrafi wymienić ją z nazwy.
Co z powietrzem ma wspólnego pora roku?
Nie powinien być niespodzianką fakt, że opinie społeczne na temat jakości powietrza są w dużej mierze zależne od pory roku. Ponad połowa respondentów ocenia stan powietrza jako „umiarkowany” wiosną i latem, a odpowiedź „zły” pojawia się równie często co „dobry”.
W sezonie jesienno-zimowym odpowiedź „umiarkowany” również przeważa (40 proc.), ale już 27 proc. respondentów opowiada się za złą jakością, a tylko 11 proc. za dobrą. Polacy są świadomi wpływu ogrzewania na jakość powietrza, bo gorszą jakość zimą w sezonie grzewczym odczuwają bezpośrednio na własnej skórze.
W skali kraju, jako największe źródło zanieczyszczenia powietrza wskazywane jest:
- ogrzewanie domów (46 proc.),
- a następnie ruch samochodowy (22 proc.).
- Mieszkańcy Warszawy i Wrocławia mają rację, gdy wiążą zatrucie powietrza z ruchem samochodowym. To właśnie w tych dwóch miastach, emisje z rur wydechowych znacznie przyczyniają się do powstawania toksycznego dla zdrowia smogu. Podobna sytuacja ma zresztą miejsce w Katowicach i w Krakowie. Strefy czystego transportu są doskonale sprawdzonym sposobem poprawy jakości powietrza — przekonuje mec. Agnieszka Warso-Buchanan, kierowniczka programu Czyste Powietrze w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Źródło: Badanie zrealizowała w lipcu 2022 r. agencja badawcza Research Collective na zlecenie agencji PR Profeina, w ramach projektu „Rozwój hubu informacyjnego nt. stref czystego transportu w Polsce”, finansowanego przez Clean Air Fund.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?