Polacy nie chcą sprzedaży żywych karpi? Petycja w formie pocztówki trafi do ministra rolnictwa

Katarzyna Zawada
Fundacja apeluje, aby zlikwidować proceder sprzedaży żywych karpi. Co na to Polacy?
Fundacja apeluje, aby zlikwidować proceder sprzedaży żywych karpi. Co na to Polacy? Andrzej Banaś/Gazeta Krakowska/zdjęcie ilustracyjne
59,3 proc. Polaków nie popiera sprzedaży żywych karpi – wynika z sondażu CBOS. O wsparcie zakazu i podpisywanie petycji zachęcała na warszawskich ulicach fundacja Compassion Polska. Symboliczna pocztówka z podpisami ma trafić do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Walka o żywe karpie

Najnowszy sondaż CBOS dla Compassion Polska pokazuje, że blisko 60 proc. Polaków popiera zakaz sprzedaży żywych karpi, jeśli w sklepach lub punktach można byłoby kupić gotową rybę w dzwonkach, płatkach lub tuszy. 33,2 proc. nie wspiera akcji, a 7,4 proc. nie ma zdania.

Różne formy karpia są dostępne w większości miejsc, więc fundacja apeluje, aby zlikwidować proceder sprzedaży żywych gatunków. Działacze fundacji przekonują, że już na etapie transportu ryby nie mają odpowiednich warunków, cierpią w sklepowych basenach a następnie są zabijane przez osoby nieprzygotowane do tego procederu.

To też może Cię zainteresować

Happening w Warszawie

Głos w tej sprawie mogli zabrać mieszkańcy stolicy. 14 grudnia 2021 roku na stoisku w centrum miasta wszyscy chętni mogli podpisać petycję oraz pocztówkę, która ma trafić w ręce szefa resortu rolnictwa.

- Zarówno nasz sondaż, jak i reakcje ludzi na naszym stoisku pokazują, że zakaz sprzedaży żywych karpi powinien natychmiast wejść w życie. Polki i Polacy nie chcą kontynuować tego krwawego świątecznego zwyczaju – stwierdził dr Krzysztof Wojtas, dyrektor zespołu ds. dobrostanu ryb i ochrony środowiska wodnego w Compassion Polska.

Podpis w sprawie zakazu sprzedaży żywych karpi złożyła m.in. aktorka Maja Ostaszewska, która od lat angażuje się w społeczne akcje i happeningi.

Źródło: Compassion Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro