Konsumenci są sceptyczni
Ponad 66 proc. badanych uważa, że ceny realnie nie zmniejszą się przez wprowadzenie nowelizacji ustawy, z kolei ponad 15 proc. uważa inaczej, zaś reszta nie ma zdania w tej sprawie.
– Wynik blisko 70 proc. nie dziwi. Konsumenci widzą, co dzieje się na rynku i nie bardzo wierzą w to, że ceny spadną. Zdają sobie sprawę z tego, że to, ile płacimy za poszczególne towary w sklepach, nie do końca jest zależne od woli sprzedawców. Klienci wiedzą, że wynika to z szeregu innych czynników, które obecnie są dość nieprzewidywalne – komentuje dr Krzysztof Łuczak, współautor badania z Grupy BLIX.
Ceny żywności a ceny produkcji
Według danych GUS ceny w grudniu 2021 roku w porównaniu z tym samym okresem z poprzedniego roku, wzrosły o 8,6 proc., przy wzroście cen towarów o 9 proc. i usług o 7,6 procent.
– Sam fakt obniżenia VAT na produkty objęte obecnie 5 proc. stawką tego podatku może spowolnić wzrost cen, ale nie musi przełożyć się na ich zmniejszenie odpowiednio o 5 procent. Należy wziąć pod uwagę, iż wzrost kosztów, którego doświadczamy, dotyczy wszystkich kategorii produktów i usług oraz ma charakter ciągły i niezwykle dynamiczny. Dlatego też obniżki w sklepach w jednym momencie mogą być i zapewne będą w większości przypadków zniwelowane przez stały wzrost cen związany z kosztami wytworzenia, transportu i energii elektrycznej – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.
Z kolei Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zwróciła uwagę, że spora część społeczeństwa jest sceptyczna. Konsumenci widzą rosnącą inflację i boją się, jak odczują to ich portfele. Kosztem bardzo niskich marż, handlowcy starają się utrzymać maksymalnie najniższy poziom cen. I zgodnie z decyzją rządu, obniżą również VAT z 5 proc. na 0 procent.
To też może Cię zainteresować
Niektórzy wierzą w zmiany
Badanie wykazało, że ponad 15 procent wierzy w zmiany, zaś 17 proc. respondentów nie ma wyrobionego zdania w sprawie ewentualnych obniżek cen. Oznacza to, że Polacy są podzieleni w kwestii i dopiero wejście w życie ustawy pokaże, czy za produkty zapłacimy mniej i czy zmienią się nasze zwyczaje zakupowe.
Co zmieni się 1 lutego 2022?
26 stycznia Sejm odrzucił senackie poprawki odnośnie rozszerzenia katalogu produktów objętych obniżkami i usunięcia zapisu o umieszczaniu przy kasie informacji o stawkach VAT. Tego samego dnia nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
W praktyce oznacza to, że ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku we wcześniej zapowiadanej wersji. W przypadku żywności i napojów stawka VAT zmniejszy się z 5 proc. na 0 proc., nawozów z 8 proc. na 0 proc., gazu z 8 proc. do 0 proc., zaś na paliwo z 23 proc. na 8 procent. Pracodawcy będą także musieli umieścić przy kasach czytelne informacje o obniżkach VAT.
Źródło: Monday News
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat